V torek se je končal državniški obisk sekretarja ZDA Antonyja Blinkna v Pekingu. Tam se je zglasil z namenom, da velesili nekoliko zgladita medsebojne napetosti. Ob tem se je srečal še s kitajskim predsednikom Ši Džinpingom, ki je ob koncu dejal, da "je bil v Pekingu dosežen določen napredek". Blinken je poudaril, da sta obse strani pripravljeni na pogovore v prihodnje.
A nato je razmere nekoliko zaostril ameriški predsednik Joe Biden. Na srečanju v Kaliforniji je namreč kitajskega predsednika označil za diktatorja.
V torek zvečer je tudi izpostavil, da je Ši Džinping v zadregi zaradi trenj, ki so se pojavila po sestrelitvi kitajskega vohunskega balona. "Razlog za Ši Džinpingovo razburjenje, ko sem razstrelil balon, poln vohunske opreme, je bil, da ni vedel, ali je balon tam," je komentiral Biden. Nato pa pristavil: "To je velika zadrega za diktatorje. Da ne vedo, kaj se dogaja."
Kitajska je Bidnov komentar označila za politično provokacijo. "Resno žali kitajski politični ponos," je komentiralo kitajsko zunanje ministrstvo.
V zraku zdaj visi vprašanje, ali je bil zaradi predsednikovega komentarja Blinknov obisk v Pekingu zaman. S svojim obiskom je namreč uspel znova vzpostaviti komunikacijo med državama. Čeprav sta Blinken in Džinping pogovore označila za uspešne, pa je Biden ob tem izpostavil, da med državama vseeno obstajajo opazne velike razlike. Predvsem se velesili razlikujeta v odnosu do določenih mednarodnih vprašanj, začenši s Tajvanom, temu sledijo trgovina in človekove pravice.
KOMENTARJI (171)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.