Kot poroča BBC, naj bi se Donald Trump pripravljal na sredino razkritje ogromnega števila novih carin. 2. april, ki ga številni pričakujejo s strahom, je poimenoval 'ameriški dan osvoboditve'. Trump je 2. april označil za ključni datum za največje svetovno gospodarstvo, ko naj bi razkril podrobnosti o vzajemnih carinah, s katerimi se bodo ZDA odzvale na carine trgovinskih partneric, ki se jih zdijo nepoštene.

"Začeli bi z vsemi državi, tako da poglejmo, kaj se bo zgodilo," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP Trump novinarjem v nedeljo dejal na predsedniškem letalu Air Force One. S tem je razblinil upanje, da do nekaterih carin ne bo prišlo ali da bodo carine usmerjene zgolj v tiste države, ki imajo z ZDA vztrajna trgovinska neravnovesja.
"Sam nisem slišal govoric o 15 državah, o 10 ali 15," je Trump odgovoril na vprašanje, katere države bodo doletele carine. "Govorili smo o vseh državah, ne o nekaj izbranih," je poudaril. Podrobnosti ni razkril.
Ukrepi naj bi poleg carin, ki jih je Washington že uvedel za aluminij, jeklo in vozila, zaobjeli povečane dajatve na blago iz Kitajske. Delniški trgi v Aziji so tako na začetku trgovanja v ponedeljek že padli, saj so vlagatelji zaskrbljeni zaradi vpliva carin na svetovno gospodarstvo.
Trump je novinarjem dejal, da bi naj carine prizadele vse države, ne le tiste, s katerimi ima ZDA največ trgovinskih nesoglasij oziroma 'neskladij'. Dodal pa je, da bo njegova administracija "veliko bolj radodarna" in "prijaznejša", kot so bile države do ZDA. Ekonomski svetovalec Bele hiše Kevin Hassett je nedavno za kanal Fox Business povedal tudi, da se bodo carine osredotočile na 10 do 15 držav, ki imajo najhujša trgovinska nesoglasja z ZDA, vendar jih ni imenoval.
Kot navaja AFP, je bilo pričakovano, da bo prihajajoči val Trumpovih carin doletel 15 odstotkov ameriških trgovinskih partneric, ki imajo večinoma vedno trgovinsko neravnovesje z ZDA. Ameriški finančni minister Scott Bessent jih je označil za "Umazanih 15". Kljub temu da naj bi carine doletele več držav. "Tarife bodo veliko radodarnejše, kot so bile te države do nas, kar pomeni, da bodo prijaznejše, kot so bile te države v preteklih desetletjih do ZDA," je dejal.
"Še nobena država v zgodovini ni bila tako okradena, kot smo bili mi. Mi bomo veliko prijaznejši, kot so bili oni do nas. Vseeno pa gre za precejšnja finančna sredstva za državo," je povedal Trump.
Trump je že uvedel carine na uvoz jekla in aluminija ter dodatne carine na uvoz kitajskih dobrin, medtem ko naj bi 3. aprila veljati začele carine na uvoz avtomobilov in delov zanje.
Trumpova retorika ostaja takšna, kljub temu da je prejšnji teden nakazal, da bi lahko zmanjšal svoje tarifne načrte. Trump sicer ves čas pošilja zmedena sporočila, zaradi katerih države ugibajo, kaj se bo res zgodilo. Trump je med kampanjo grozil z več kot 60-odstotnimi dajatvami na vse kitajsko blago, ki prihaja v ZDA. A po drugi strani je Trump v zadnjih dneh predlagal, da bi lahko znižal carine na kitajski uvoz kot del širše kupčije o prodaji kitajske družbene platforme TikTok.

Trump vidi carine kot način zaščite ameriškega gospodarstva pred nepošteno konkurenco in kot pogajalsko sredstvo za doseganje boljših trgovinskih pogojev za Ameriko. Čez vikend so Trumpovi svetovalci ponovili njegovo mnenje, da bi načrtovane carine lahko ZDA pomagale ustvariti delovna mesta v ZDA.
Trumpu 'popolnoma vseeno'
Donald Trump je v soboto, kot smo poročali, dejal, da mu je "popolnoma vseeno", če bodo proizvajalci zvišali cene, ko bodo v ZDA začele veljati napovedane 25-odstotne carine na avtomobile in avtomobilske dele, izdelane v tujini. Dodal je, da lahko ljudje v ZDA kupujejo ameriške avtomobile.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.