Trump je v začetku svojega nagovora povedal, da bo kmalu podpisal težko pričakovan izvršni ukaz, ki bo uveljavil "vzajemne carine". "Današnji dan zaznamuje razglasitev gospodarske neodvisnosti ZDA. Zdaj smo mi na vrsti za napredek," je dejal.
"Včasih je prijatelj hujši od sovražnika, ko gre za trgovanje," je dejal Trump in za Evropsko unijo napovedal: "Z drugimi besedami. Oni zaračunavajo nam, mi bomo njim. Kako je lahko kdo jezen? Zdaj bodo, ker doslej nismo nikomur nič zaračunavali. Zdaj pa bomo. Evropska unija, zelo so trdoživi, zelo trdoživi trgovci. Mislite, da je EU zelo prijazna, odirajo nas. To je tako žalostno videti, patetično. Oni nam zaračunavajo 39-odstotne carine, mi pa bomo njim 20-odstotne, kar je dejansko polovica."
Trumpov nagovor je trajal več kot uro. Po dolgem obtoževanju, kako prijateljske in neprijateljske države že desetletja izkoriščajo Ameriko in kaj vse je narobe v mednarodni trgovini, je pred številnimi gosti, ki so ploskali, dvignil povečano tabelo, s katere je bilo mogoče nekako razbrati, kaj namerava narediti.

Za uvoz blaga iz večine trgovinskih partneric bodo veljale 10-odstotne carine. Za približno 60 držav, za katere njegova administracija meni, da imajo najbolj nepoštene trgovinske odnose z ZDA, pa še višje.
Za uvoz iz Evropske unije bodo veljale 20-odstotne carine, iz Kitajske pa 34-odstotne. Z uvoz iz Japonske bodo veljale 24-odstotne carine, iz Indije pa 26-odstotne. 10-odstotne carine bodo med drugim veljale za uvoz blaga iz Združenega kraljestva in Turčije.
Izvršni ukaz o uvedbi t. i. vzajemnih carin je medtem že podpisal. Podpisal pa je tudi ukaz o uvedbi dodatnih carin v višini 25 odstotnih točk na uvoz avtomobilov in avtomobilskih delov.
Sredo označil za 'dan osvoboditve'
Trump je že v začetku tedna današnji dan označil za "dan osvoboditve", ki bo prinesel dramatične nove dajatve, ki bi lahko omajale svetovni trgovinski sistem. Vztraja, da so carine potrebne zaradi neravnovesja v blagovni menjavi ZDA z drugimi državami. Iz Bele hiše so v torek sporočili, da je že sprejel odločitev, a da še usklajuje podrobnosti.
Nove carine bodo začele veljati takoj po Trumpovi objavi, 25-odstotne carine na uvoz avtomobilov pa bodo začele veljati v četrtek.
Trumpova administracija prav tako ni želela pojasniti, katere države bodo tarča carin. Po poročanju BBC naj bi to bile Argentina, Avstralija, Brazilija, Kitajska, Evropska unija, Indija, Indonezija, Japonska, Južna Koreja, Malezija, Mehika, Rusija, Savdska Arabija, Južna Afrika, Švica, Tajvan, Tajska, Turčija, Velika Britanija in Vietnam.
Trump je nekaj svojih najostrejših kritik do zdaj namenil zaveznikom in glavnim trgovinskim partnerjem, kot sta denimo Kanada in EU. "Prijatelj je bil velikokrat veliko hujši od sovražnika," je dejal prejšnji teden.

Kdo bo plačal posledice?
Tarife so seveda davki na uvoz, a kdo jih bo plačal? Tehnično je odgovor preprost: z višjim računom se bodo soočila ameriška podjetja, ki uvažajo blago v ZDA. Toda višje kot bodo carine, več podjetij bo iskalo načine za izravnavo teh stroškov, bodisi z zamenjavo dobaviteljev, pritiski na poslovne partnerje, da si delijo breme, ali z zvišanjem cen za ameriške potrošnike, piše BBC.
Mnoga podjetja so povedala, da se na ta korak že pripravljajo. Vendar je to tvegana igra. Če bodo cene za potrošnike previsoke, bodo ti kupovali drugje.
Analitiki opozarjajo, da se s carinami povečuje tveganje, da bi ZDA padle v recesijo, enako pa bi se lahko zgodilo tudi državam, katerih podjetja v veliki meri poslujejo z ZDA.
Trump pravi, da lahko tisti, ki se želijo izogniti carinam, preprosto poslujejo v ZDA, vendar to ni takojšnja ali lahka rešitev.
Države po svetu, med njimi tudi EU, napovedujejo protiukrepe, a hkrati zagotavljajo, da so pripravljene na dodatne pogovore. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v torek dejala, da si Evropa želi doseči rešitev s pogajanji, vendar bo po potrebi zaščitila svoje interese. Tudi britanski premier Keir Starmer je napovedal, da se bodo odzvali za zaščito nacionalnih interesov. Mehiška predsednica Claudia Sheinbaum medtem meni, da lahko povračilni ukrepi položaj le še poslabšajo.
Trump je nedavno dokazal, da s svojimi grožnjami misli resno. V času od nastopa drugega mandata v januarju je uvedel že carine na uvoz aluminija in jekla ter zvišal carine na vse blago iz Kitajske. Prav tako je uvedel carine na uvožene avtomobile in avtomobilske dele. A hkrati je večkrat napovedal, da bo uvedel še druge carine, ki pa jih je pozneje preklical ali odložil.
KOMENTARJI (269)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.