Plaz kritik in zgražanja, ki se je vsul po pojavu videoposnetka, je urad tibetanskega duhovnega voditelja prisilil v javno opravičilo dečku in njegovi družini. "Njegova svetost osebe, ki jih sreča, pogosto draži na nedolžen in igriv način, tudi v javnosti in pred kamerami. Incident obžaluje," so sporočili po poročanju CNN.
Posnetek naj bi nastal 28. februarja v templju v Dharamshali. V videu je mogoče videti mladega fanta, kako se približuje Nobelovemu nagrajencu za mir, nato pa ga vpraša: "Ali te lahko objamem?" 87-letni duhovni vodja nato dečka povabi na oder in mu pokaže na lice ter reče: "Najprej tukaj." To dečka spodbudi, da ga objame in poljubi.
Gyatso nato pokaže na svoje ustnice in reče: "Mislim, da tudi tukaj." Dečka prime za brado in ga poljubi na usta. Nato se z dečkom posmeji, nakar mu veli: "Zdaj pa posesaj moj jezik." Duhovni voditelj po teh besedah iz ust pomoli jezik. Oba se nato nekoliko umakneta, se še večkrat objameta, duhovni voditelj pa še nekaj časa govori s fantom in mu reče, naj se ozira na "dobre ljudi, ki ustvarjajo mir in srečo".
Identiteta dečka, ki je tempelj obiskal v sklopu dogodka s fundacijo M3M, človekoljubno vejo indijske nepremičninske družbe M3M Group, sicer ni znana.
V Tibetu iztegnjen jezik lahko pomeni tudi način pozdrava, a ugledna skupina za pravice otrok Haq: Center za otrokove pravice meni, da "video zagotovo ne prikazuje nikakršnega načina kulturnega izražanja". "Pa tudi, če bi ga, takšni kulturni izrazi niso sprejemljivi," so še dejali in dodali, da obsojajo vse oblike zlorabe otrok.
Trenutni dalajlama Tenzin Gyatso je najbolj znana živeča budistična osebnost na svetu. V izgnanstvu v Indiji živi vse od leta 1959, ko je po uporu proti kitajski vladavini pobegnil iz Tibeta.
Februarski incident pa ni prvi, v katerem je moški sprožil polemike. Urad dalajlame se je namreč moral opravičiti tudi leta 2019, ko je duhovni voditelj v intervjuju za BBC dejal, da bi morala biti ženska, ki bi ga nasledila na mestu dalajlame, bolj privlačna.