Minister za notranje zadeve Republike Srbije Ivica Dačić je za srbski Danas potrdil, da ima notranje ministrstvo v lasti sonično orožje oziroma zvočni top, ki so ga kupili leta 2021. "Ti sistemi so v škatlah v naših skladiščih. So v lasti ministrstva za notranje zadeve, vendar niso bili dani v uporabo, niti niso nameščeni na nobenem od naših vozil ali sistemov," je dejal.
Ko so ga novinarji časnika vprašali, zakaj je prvotno izjavil, da notranje ministrstvo nima zvočnega topa ali podobnih zvočnih orožij, je dejal: "To je bila nespretna izjava. S tem sem mislil, da notranje ministrstvo ni uvrstilo tega sredstva v svoj nabor prisilnih sredstev."
Potem ko je osnovno državno tožilstvo v Beogradu ugotovilo, da niti policija niti kateri drug varnostni organ, ki je 15. marca zagotavljal varnost udeležencev shoda v Beogradu, ni uporabil tako imenovanega zvočnega topa, uporabo pa so zanikali tudi številni drugi funkcionarji, se je na spletu pojavila fotografija, ki naj bi njihove trditve postavljala na laž.
"Desno - zbor študentov in občanov. Levo - policija z zvočnim topom, ki je nameščen na džipu," je zapisala srbska opozicijska poslanka in podpredsednica srbske Stranke svobode in pravičnosti Marinka Tepić. Fotografija je nastala v bližini srbske narodne skupščine, Tepićeva pa je poudarila, da je srbska vlada z napravo ogrozila življenja ljudi. "Uporabili so zvočne naprave, ki so jih namestili na različne lokacije v mestu," je dejala.
Da so oblasti v času protesta uporabili več zvočnih topov je sicer za srbski portal Danas potrdil tudi neimenovani član žandarmerije. Potrdil je tudi, da je bila ena od tovrstnih naprav nameščena na pokrovu našega vozila Defender, ki je stal za srbsko skupščino. "Pojasnili so nam, da bomo to napravo aktivirali le, če bo to potrebno, prav tako smo prejeli navodila, kako naj se v primeru njene aktivacije obnašamo," je dejal.
Nova.rs je ob tem uspela pridobiti tudi posnetek domnevnega testiranja zvočnega topa, ki je nameščen na vozilu žandarmerije. Kot so opozorili, ima vozilo na pridobljenem posnetku testiranja enake registrske oznake kot tisto, ki je bilo v času množičnega protesta fotografirano ob narodi skupščini, in sicer oznaka: P 014-495.
Na posnetku domnevnega testiranja naprave LARD (zvočnega topa) je slišati besede policije: "Vse občane opozarjamo, naj nemudoma prenehajo s kršenjem javnega reda in miru. V nasprotnem primeru bodo policisti prisiljeni uporabiti silo." A teh besed udeleženci shoda 15. marca niso slišali, poročali so se o nenadnem valu panike, ki jih je prevzel med 15-minutno tišino, ter občutkom, da proti njim z neustavljivo hitrostjo prihaja nekaj velikega.

Da fotografija naprave na vozilu, ki je parkirano za skupščino, resnično prikazuje zvočni top ameriškega podjetja Genesis, tip LRAD model 450, je za Novo.rs potrdil tudi vojaški analitik Aleksandar Radić.
Minister vztraja: Gre za avdio opremo, glasnejši zvočnik
Dačić je kasneje srbskim medijem kasneje pokazal vozilo z napravo, ki naj bi jo ob srbski skupščini poseli med protesti 15. marca. "Gre za avdio opremo, glasnejši zvočnik. To je akustična naprava," je minister pokazal na opremo, nameščeno na vozilo. "Lahko pa se uporabi tudi tako, kot pravite vi," je dejal ter na ta način namignil na zvočni top.
Poudaril je, da je sicer to strogo prepovedano, da pa napravo za tovrstne namene uporablja okoli 100 drugih držav. "Vozilo, ki je bilo posneto, je bilo vozilo žandarmerije. Parkirano je bilo ob državnem zboru, kjer je ostalo od 9. ure dopoldan do 20.45. V tem času se ni premaknilo," trdi. Po njegovih besedah v te času tudi naprave niso uporabili kot zvočni top.
"Zanikam, da je bil instrument nabavljen za uporabo kot zvočni top. To bi bila zloraba teh naprav, to je prepovedano z našo zakonodajo in ta možnost ne obstaja," je dejal ter poudaril, da do neavtorizirane uporabe naprave ni prišlo. Pred novinarji je demonstriral tudi, kako bi prek zvočnika lahko prenašali sporočila. Na zadnjem delu naprave je sicer razločno videti oznako LRAD 450XL.
Tepićeva je sicer poudarila, da ni res, da se lahko iz teh naprav predvaja če zvoke siren, kar naj bi predhodno trdile oblasti. "Vsak posnetek se lahko namreč posname in naloži, tudi zvok letala ali drugi zvoki," je poudarila.
Dačićevo zapletanje v klopčič 'laži' in 'polresnic'? On o enem zvočnem topu, dokumenti kažejo na 16
Dačić je sicer na torkovi seji parlamentarnega odbora za varnost potrdil, da ima notranje ministrstvo zvočni top ameriškega podjetja Genasys LRAD 100X. Pojasnil je, da so ga kupili za pošiljanje glasovnih sporočil, ne pa zračnih ali zvočnih valov. "Da pa ne bi kdo rekel, da bi ga lahko zlorabili, to sredstvo nikoli ni uvrščeno na seznam orožja, ki ga uporablja MNZ. Ni bil v uporabi in ne bo v uporabi, saj je za to treba podati ukaz," je sicer dejal minister in dodal, da gre za najbolj preprosto sredstvo, ki obstaja.
Vojaški analitik je povedal, da lahko naprava LRAD 450XL, ki naj bi bila sodeč po fotografiji nameščena na vozilu za srbsko skupščino, proizvaja močnejši zvok od reaktivnega motorja in da je glasovno opozarjanje le ena od njenih funkcij, o katerem govori minister Dačić.
Novinarji se medtem sprašujejo, zakaj je torej država vnaprej kupila sistem, ki ga po trenutni zakonodaji niti ne sme uporabljati. Dačič je odgovoril, da gre za zgrešeno investicijo. "Najbrž so takrat mislili, da bo sprejet nov zakon o policiji, ki je kot še eno prisilno sredstvo predvideval uporabo zvočnega orožja," je dejal. Kot je poudaril, sam takrat ni bil notranji minister, nima pa konkretnega odgovora na vprašanje, kdo bi moral odgovarjati zaradi zgrešene investicije.
Opozicijska poslanka Marinka Tepić pa je razkrila tudi dokumente iz leta 2021, ki naj bi dokazovali, da je ministrstvo za notranje zadeve šlo v nabavo kar 16 zvočnih topov, ne le enega, o katerem je govoril minister. Sodeč po dokumentih je ministrstvo naročilo devet LRAD 100X naprav ter sedem LRAD 450XL naprav.
Za razjasnitev dogodka po pomoč k FBI
Dačić je sicer glede razjasnitve dogodka, ko se je med 15-minutnim molkom v Beogradu zaslišal nenavaden zvok, ljudje pa so se v paniki razkropili, pisal tudi direktorju ameriškega Zveznega preiskovalnega urada (FBI) Kashu Patelu.
V pismu ga je prosil za pomoč FBI-ja pri strokovni analizi dogajanja na podlagi znanja in izkušenj, ki ga imajo ameriške oblasti glede uporabe sredstev, ki oddajajo zvočne valove.
Po pomoč k tujim strokovnjakom so se obrnili zato, ker se srbske oblasti soočajo z javnimi obtožbami, da so pripadniki policije med množičnimi protesti v Beogradu 15. marca uporabili zvočni top, so sporočili s srbskega notranjega ministrstva.
Kronologija dogodkov:
15. marec: V Beogradu poteka množičen protest, med 15-minutnim molkom v spomin na 15 žrtev železniškega nastreška v Novem Sadu pa izbruhne panika. Protestniki opisujejo neznano silo in preplah, občutek, da proti njim prihaja neznana nevarnost, stampedo, ogromen tovornjak ali letalo. Začnejo se ugibanja o uporabi zvočnega topa, kar pa srbski predsednik Aleksandar Vučić odločno zanika ter navedbe označi za sramotne.
16. marec: Dan po protestu srbsko notranje ministrstvo sporoči, da oblasti nad protestniki niso uporabile nobenega zvočnega orožja oz. zvočnega topa. Poudarijo, da uporaba takšne opreme ni skladna z zakonodajo ter da ministrstvo uporablja le zakonsko dovoljena sredstva. Vučić na seji srbske vlade sporoči, da bodo osebe zaradi laži o uporabi zvočnega topa odgovarjale.
17. marec: Minister za notranje zadeve Ivica Dačić znova poudari, da srbska policija ni uporabila zvočnega topa ali drugih nedovoljenih sredstev. Tudi on trditve o uporabi zvočnega topa označi za laži ter doda, da srbska policija ni nikoli uporabila tovrstnih sredstev. Vučić znova govori o sramotnih lažeh, ki jih širijo nekateri.
18. marec: Notranji minister Ivica Dačić in direktor policije Dragan Vasiljević po seji odbora srbskega parlamenta za obrambo in notranje zadeve povesta, da so naprave LARD v skladišču ter da niso nameščene na vozilih.
19. marec: Podpredsednica Stranke svobode in pravičnosti Marinika Tepić objavi fotografijo, na kateri trdi, da prikazuje zvočni top, ki ga je oblast uporabila na protestih. Dačić pove, da je leta 2021 res pridobila določene naprave za namen "obveščanje večjega števila ljudi na večjih razdaljah". Naprave da so nameščene na vozilih ter tako niso v skladišču, vendar da jih niso uporabljali. Po njegovih besedah uporaba naprav v namene, ki niso opozorilne narave, ni dovoljena. Vučić sporoči: "Če so naše sile uporabile zvočni top, nisem več predsednik."
KOMENTARJI (310)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.