Manjši nenaseljeni hrvaški otoček Arkanđel je od kopnega oddaljen le 500 metrov, na območju med Trogirjem in Šibenikom. Prav tam se je v dopoldanskih urah v morju poigravala jata delfinov, ko je njihovo igro prekinila gmota jekla, poroča Dalmacija danas.
Tuj državljan je namreč z jahto načrtno zapeljal v večje število teh morskih sesalcev. Razlog? Da bi lahko njegova partnerka v objektiv kamere ujela razigrano igro delfinov.
Zavod Morski svet je za hrvaški medij pojasnil, da je takšno početje prepovedano in tudi kaznivo. "Dogodek se lahko prijavi policiji in inšpektoratu. Gre namreč za zaščitene živali, ki se jih ne sme preganjati ali nadlegovati. Delfini so namreč zaščiteni z zakonom," so pojasnili.
Kazen za ravnanje v nasprotju z zakonom se sicer lahko kaznuje tudi z globo do 5300 evrov.
Kakšna so pravila ob srečanju z delfini?
Ob morebitnem srečanju z delfini sicer osebe, kot poroča medij, plovilo ne smejo usmeriti neposredno proti živali, če pa se jim želijo približati, morajo to narediti počasi, s hitrostjo manj kot devet kilometrov na uro, vzporedno s smerjo njihovega gibanja ter se izogibati nenadnim spremembam smeri ali hitrosti. "Prav tako ne povzročajte nenadnih zvokov z motorjem ter zagotovite, da je plovilo, v primeri, da je le eno, od njih oddaljeno vsaj 100 metrov. V primeru več plovil pa naj bodo ta od živali oddaljena vsaj 200 metrov. V njihovi bližini se ne zadržujte več kot 30 minut," so opozorili.

Prav tako naj opazovalci teh elegantnih morskih sesalcev v primeru opažanja stiske pri živali ali v primeru, da se nahajajo v bližini matere z mladiči, odplujejo stran. "Območje je treba zapustiti tako, da plovilo usmerimo v nasprotni smeri gibanja živali, postopoma pa pospešujemo šele, ko je plovilo od delfinov oddaljeno več kot 200 metrov," so pojasnil.
Svetujejo pa tudi, naj ljudje zaradi svoje lastne varnosti ne plavajo ter se potapljajo ob delfinih in kitih. Prav tako naj jih ne hranijo ali se jih poskušajo dotakniti.
Zanje so lahko nevarne tudi smeti, ki jih obiskovalci morja pustijo na obali ali pa kar odvržejo v morje. Še posebej nevarni so plastični predmeti, ki jih lahko delfini pogoltnejo in kasneje poginejo.
"Vsako namerno nadlegovanje delfinov ali kitov je treba prijaviti Oddelku za inšpekcijski nadzor varstva narave na Upravi za inšpekcijske zadeve Ministrstva za varstvo okolja in energijo ter pristojni policiji. V primeru najdbo poškodovane, bolne ali poginule živali pa je treba obvestiti pristojne inštitucije," so še dodali.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.