Na prvem od zaslišanj v ameriškem kongresu, ki so ga vodili republikanci, so preverjali, kako je administracija predsednika Joeja Bidna obravnavala umik ameriških vojakov iz Afganistana. Med pričami je bil tudi Tyler Vargas-Andrews, ki je podrobno opisal obdobje kaosa in nepripravljenosti v dneh po tem, ko so talibani zavzeli Kabul. Druge priče pa so govorile o stalnih travmah in moralni škodi, ki jo trpijo, ker so zapustili zaveznike.
25-letni narednik Vargas-Andrews je bil eden od več pripadnikov ameriške vojske, ki so bili zadolženi za zaščito letališča v Kabulu 26. avgusta 2021, ko sta dva samomorilska napadalca napadla množico Afganistancev, ki so med evakuacijo ZDA poskušali pobegniti pred talibani. V napadu je umrlo 13 ameriških vojakov in 170 afganistanskih civilistov.

Narednik Vargas-Andrews je pričal, da sta on in še en ameriški marinec prejela obveščevalne podatke o bombnem napadu, preden se je zgodil, in da je opazil osumljenca v množici. Povedal je, da je svoje nadrejene opozoril na nevarnost in prosil za dovoljenje za ukrepanje, vendar ga ni nikoli prejel. "Preprosto, ignorirali so nas," je dejal narednik Vargas-Andrews.
Njegovo pričevanje je bilo polno čustev. Spomnil se je, kako ga je med eksplozijo vrglo v zrak, ko je odprl oči pa je okrog sebe videl mrtve ali nezavestne soborce. "Moj trebuh je bil razparan. V vsakem centimetru mojega razgaljenega telesa so bili šrapneli," je dejal. Umik je označil za "katastrofo" in dodal: "Prišlo je do neopravičljivega pomanjkanja odgovornosti in malomarnosti." "Vidim obraze vseh tistih, ki jih nismo mogli rešiti, tistih, ki smo jih pustili za sabo," je dodal.
V preiskavi Odbora predstavniškega doma za zunanje zadeve o evakuaciji iz Afganistana so spregovorili tudi drugi ameriški vojaki in veterani, ki so govorili o škodi, ki jo je povzročil umik na njihovo duševno zdravje. Upokojeni podpolkovnik David Scott Mann, ki je takrat sodeloval pri evakuaciji Afganistancev, je pričal, da je bila izkušnja, ko so poskušali rešiti zaveznike, "pogubna". Dodal je, da so se po umiku iz Afganistana klici na telefonsko številko za veterane povečali za 81 odstotkov in opozoril, da so ZDA na "začetku cunamija duševnega zdravja". Njegov prijatelj, s katerim je služil v Afganistanu, je po vrnitvi domov storil samomor, je povedal. "Enostavno ni našel izhoda iz teme te moralne škode," je dejal podpolkovnik Mann.

Večina prič je v pričevanjih krivdo pripisala vsaki predsedniški administraciji, odkar so bile ameriške enote prvič napotene v Afganistan, od Georgea W. Busha do Joeja Bidna. Priče so tudi pozvale k takojšnjemu ukrepanju za pomoč afganistanskim zaveznikom, ki so zdaj v negotovosti tako v Afganistanu kot v ZDA. "Amerika si gradi grd sloves zaradi večgeneracijskega sistemskega zapuščanja zaveznikov, kjer pustimo tleče človeške odpadke, od Montanjarjev v Vietnamu do Kurdov v Siriji," je dejal podpolkovnik Mann.
Republikanci, ki so si dolgo prizadevali za preiskavo, so krivdo pripisali Bidnovi administraciji. Predsednik odbora Mike McCaul, republikanec iz Teksasa, je dejal, da je bil umik "sistemski zlom zvezne vlade na vseh ravneh in osupljiv neuspeh vodenja Bidnove administracije". Demokrati pa so stopili v bran predsedniku Bidnu. Kongresnik Gregory Meeks iz New Yorka je dejal, da se je Biden "pravilno odločil, da vrne vse naše enote domov".
KOMENTARJI (116)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.