Na današnjih parlamentarnih volitvah v Črni gori je volilno pravico izkoristilo 409.880 državljanov ali 75,9 odstotka celotnega števila volivcev.
Po skoraj 90 odstotkih obdelanih vzorcev, je center za monitoring CEMI sporočil, da je koalicija okrog Đukanovićeve DPS osvojila 34,8 odstotka glasov, kar bi pomenilo 29 poslanskih mandatov. Sledi ji prosrbska opozicija Za prihodnost Črne gore, ki je neuradno osvojila 32,7 odstotka glasov, oziroma 28 poslanskih mandatov. Na tretjem mestu je še ena opozicijska koalicija Mir je naša nacija, ki je po podatkih CEMI osvojila 12,5 odstotka glasov (10 mandatov).
To pomeni, da bi lahko opozicija s skupnimi močmi presekala 30-letni monopol oblasti Demokratske stranke socialistov, poroča ruska tiskovna agencija TASS. Po njihovem poročanju se je vodja proruske opozicijske liste Za prihodnost Črne gore Zdravko Krivokapić v televizijskem prenosu že zahvalil volivcem za podporo in izjavil, da je "30-letni režim padel".
Funkcionarka vladajoče DPS Nela Savković-Vukčević pa je nocoj sporočila, da je "normalno, da opozicija hiti z razglasitvijo zmage", poroča srbska tiskovna agencija Tanjug. Po njihovem poročanju je Savković-Vukčevićeva še sporočila, da je DPS na podlagi 60 odstotkov preštetih glasov dobila 37,8 odstotka glasov, kar jim, kot je dejala, omogoča sestavo vlade s tradicionalnimi partnerji.
S centra za monitoring in raziskave so sporočili, da so v času volitev prejeli 667 prijav nepravilnosti. Od tega so državljani podali 37,2 odstotka vseh prijavljenih nepravilnosti, 62,8 odstotka prijav pa opazovalci centra.
O tem, kdo bo na koncu sestavil vlado, bo več znanega po objavi uradnih volilnih izidov in povolilne odločitve manjših strank, kot so državljansko gibanje URA, socialni demokrati, Socialdemokratska stranka (SDP) ter stranke bošnjaške, albanske in hrvaške manjšine.
Na voliščih so veljali strogi ukrepi za zajezitev okužb z novim koronavirusom. Bolniki s covidom-19 svojega glasu naj sprva ne bi mogli oddati, a so jim nato v zadnjem trenutku vendarle omogočili glasovanje na domu ali v bolnišnici.
Med temami, ki so zaznamovale predvolilno kampanjo, je sicer prevladoval spor zaradi zakona o svobodi veroizpovedi, ki mu ostro nasprotuje SPC. Spor je globoko razklal Črnogorce ter vodil v množične proteste.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.