"Načela in pravila so pomembna, a življenje je pomembnejše. Prišel je čas za prijateljstvo s Črno goro," je po sestanku s predsednikom države Aleksandrom Vučićem in zunanjim ministrom Nikolo Selakovićem povedala Brnabićeva. Dodala je, da je bilo to tudi Vučićevo sporočilo njej in Selakoviću.
To je pozneje novinarjem med obiskom Kruševca povedal tudi srbski predsednik. "Odnosi med sosedi pomenijo več od diplomatskih pravil," je dejal in povedal, da je sam predlagal odločitev o enostranskem umiku ukrepa. Prepričan je, da bo to prispevalo k boljšim odnosom med državama, ki sta še v bližnji preteklosti tvorili skupno tvorbo.
Vučić meni, da lahko Srbija na ta način pokaže "svojo moč, ne šibkost". Šlo naj bi namreč za znak, da si želi prijateljske in bratske odnose s sosedo. Po navedbah srbske premierke bo tako Beograd še nocoj umaknil sobotno potezo, s tem pa naj bi se strinjali tudi prosrbski politični predstavniki v Črni gori.

Spor se je vnel v soboto
Srbski veleposlanik v Črni gori, Vladimir Božović, je na srečanju združenja, ki zastopa interese črnogorskih Srbov, dejal, da je bila odločitev črnogorske skupščine leta 1918 o priključitvi Srbiji "svobodna volja črnogorskega naroda". Takrat je Črna gora postala del Kraljevine Srbov, Hrvatov in Slovencev.
Leta 2006 je Črna gora razglasila neodvisnost in prvič po koncu prve svetovne vojne postala suverena država.
Črnogorske oblasti so Božovića obtožile vmešavanja v črnogorske notranje zadeve, dale pa so mu 72 ur časa, da zapusti državo. Po njihovih besedah je Božović "omalovaževal državo, ki mu je omogočila diplomatsko imuniteto". Dodale so še, da je srbski veleposlanik prejel več ustnih in pisnih opozoril, poroča BBC.
Beograd ni ostal tiho in je črnogorskega veleposlanika v Srbiji, Tarzana Miloševića, pozval, naj zapusti Srbijo.
Odhajajočo črnogorsko vlado, ki je odločila o izgonu Božovića, naj bi v prihodnjih dneh nasledila nova, prosrbska vlada mandatarja Zdravka Krivokapića. Ta je sestavo nove vlade predstavil prejšnji teden, potem ko je na parlamentarnih volitvah 30. avgusta zmagala opozicija s tesno večino 41 poslancev od skupno 81 in tako prvič po 30 letih na oblasti porazila Demokratsko stranko socialistov predsednika države Mila Đukanovića.
KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.