Kitajski predstavnik za odnose z zunanjimi javnostmi Džao Lidžjan je v izjavi za javnost dodal še, da je Kitajska zmeraj podpirala znanstvene raziskave o izvorih virusa, močno pa nasprotuje "kakršnikoli obliki politične manipulacije". Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je to izjavo podkrepil. Kot je dejal, je WHO kitajski vladi februarja poslala dve prošnji po dodatnih informacijah glede koronavirusa, Kitajska pa je obema prošnjama ugodila.
Po poročanju The Guardiana naj bi Lidžjan hkrati poskušal prevaliti krivdo na ZDA, ko je obtožil Washington, da virus razvija kot biološko orožje.
V omenjenem poročilu je navedeno še, da trenutni podatki nakazujejo, da se je virus na človeka prenesel z živali, najverjetneje z netopirjev. Podatki sicer niso potrjeni, zato WHO predlaga nadaljevanje preiskave. "Ključni podatki, ki bi pojasnjevali izvore pandemije, še vedno ostajajo neznani," so izpostavili.
Raziskovalci opozarjajo, da je pomembno, da virus in njegove izvore razumemo. "To dolgujemo sebi in milijonom ljudi, ki so zaradi virusa umrli, in milijardam, ki so bili z njim okuženi," je dejala Maria Van Kerkhove, višja uradnica WHO. Dodala pa je še, da je nujno ukrepati hitro, saj "dlje kot bomo potrebovali, težje bo postalo".
Svetovna zdravstvena organizacija je sicer v preteklih mesecih izrazila več pomislekov glede Kitajske politike ničelne tolerance do covida-19, saj naj bi ukrepi, ki so spremljali strategijo, kršili človekove pravice, hkrati pa so imeli škodljive posledice za gospodarstvo. Kitajska kritiko zavrača kot neodgovorno.
KOMENTARJI (40)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.