Intervju bi bil za iranskega predsednika Ebrahima Raisija prvi na ameriških tleh med njegovim obiskom Generalne skupščine ZN. Christiane Amanpour je povedala, da ga je bila pripravljena narediti. "Po tednih načrtovanja in osmih urah postavljanja prevajalske opreme, luči in kamer smo bili pripravljeni. Toda o predsedniku Raisiju ni bilo sledi," je zapisala na Twitterju. Dodala je, da je 40 minut pozneje prišel pomočnik Raisija in rekel, da je predsednik predlagal, naj nosi naglavno ruto, ker sta to sveta meseca. "Vljudno sem zavrnila. Smo v New Yorku, kjer ni zakona ali tradicije glede naglavnih rut. Poudarila sem, da noben prejšnji iranski predsednik tega ni zahteval, ko sem jih intervjuvala zunaj Irana."
Kot je še povedala, je Raisijev pomočnik jasno povedal, da intervjuja ne bo, če ne bo nosila naglavne rute, in da je to "dejanje spoštovanja". Njena ekipa je nato odšla z intervjuja in zavrnila, kar je opisala, "nepričakovane pogoje brez primere". Ameriška voditeljica je pozneje objavila svojo sliko brez naglavne rute pred praznim stolom, kjer bi sedel Raisi med njunim intervjujem.
Raisi je bil izvoljen lani in je avgusta podpisal ukaz o uveljavitvi novega seznama omejitev, ki med drugim vključujejo uvedbo nadzornih kamer za spremljanje in kaznovanje žensk, ki niso primerno pokrite, ali njihovo napotitev na "svetovanje" ter obvezno zaporno kazen za vse Irance, ki so na spletu postavljali vprašanja ali objavljali vsebino, ki je v nasprotju s pravili hidžaba (naglavne rute). Omejitve so povzročile večje število aretacij, hkrati pa so sprožile porast žensk, ki so na družbenih omrežjih objavljale svoje fotografije in videoposnetke brez naglavnih rut – nekaj, kar se je v dneh po smrti Mahse Aminijeve samo še okrepilo.
Spomnimo. Smrt 22-letnice, pridržane v Iranu zaradi domnevnega kršenja pravil nošenja naglavnih rut, je tam sprožila nasilne proteste. Kot je znano, je Aminijeva prejšnji teden, nekaj ur po tem, ko jo je aretirala moralna policija, padla v komo. Policisti naj bi jo s palico udarili po glavi in nato z njeno glavo udarjali ob eno od policijskih vozil. Policija je sporočila, da ni dokazov o kakršnem koli trpinčenju in da je umrla zaradi "nenadne odpovedi srca". V protestih, ki potekajo že sedmi dan, je umrlo najmanj 17 ljudi.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.