Tujina

Članice EU v boj z rastjo cen hrane s finančno pomočjo kmetom

Bruselj, 24. 05. 2022 19.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Države EU bodo skušale inflacijo na področju hrane, ki je med drugim posledica vojne v Ukrajini, sprva omiliti s finančno pomočjo kmetom. V Sloveniji bo skupaj na voljo 5,1 milijona evrov, od tega 1,7 milijona evropskih sredstev, je v Bruslju povedal kmetijski minister Jože Podgoršek. Odločitev o tem bo prepustil novemu vodstvu ministrstva.

Po besedah ministra Podgorška, ki opravlja tekoče posle, se ocenjuje, da je stopnja inflacije na področju hrane skoraj devetodstotna. Kmetijski ministri EU danes niso toliko razpravljali o samih omejitvah cen ali podobnih ukrepih, ampak o pomoči za kmetijska gospodarstva, ki bi lahko v verigi preskrbe s hrano pomenila nižje dvigovanje cen.

Komisija je že sprožila 500 milijonov evrov finančnih rezerv za pomoč kmetom, ki so v krizi najbolj prizadeti. Sloveniji je pripadlo 1,7 milijona evrov, k čemur lahko doda še 200 odstotkov lastnih sredstev, tako da bo slovenskemu kmetijstvu na voljo okoli 5,1 milijona evrov, je pojasnil minister.

Napovedal je, da bo ministrstvo še v času njegovega mandata pripravilo sestanek z deležniki, na katerem bodo pripravili neko izhodišče za to, kateri sektorji bi lahko prejeli sredstva. To bo minister v predaji poslov posredoval svoji naslednici, ki bo morala zelo hitro sprejeti odločitev. Sredstva morajo namreč biti izplačana do konca septembra letos, je poudaril Podgoršek.

Pomoč kmetom
Pomoč kmetom FOTO: Shutterstock

Najverjetnejši novi ministrici za kmetijstvo Ireni Šinko bo prepustil tudi odločitev glede prerazporeditve neporabljenih sredstev iz sklada za razvoj podeželja.

Komisija je namreč predstavila predlog izrednega ukrepa, v skladu s katerim bodo lahko države do pet odstotkov sredstev iz evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja za obdobje 2021–2022 namenile za enkratno izplačilo kmetom ter malim in srednje velikim podjetjem, ki se ukvarjajo s predelavo, prodajo ali razvojem kmetijskih proizvodov. Posamezna kmetija bo lahko prejela do 15.000 evrov, podjetje pa do 100.000 evrov.

Novo vodstvo ministrstva bo za to odločitev imelo več časa, je pojasnil Podgoršek, ki se je danes udeležil svojega zadnjega zasedanja kmetijskih ministrov v Bruslju.

Ukrajina ima na zalogi približno 40 milijonov ton pšenice

Evropska komisija je sicer na zasedanju predstavila razmere na kmetijskih trgih v luči ruske invazije v Ukrajini. Ugotavlja, da je v tem trenutku v Ukrajini največja težava zagotoviti koridorje oziroma transportne poti za izvoz žit v preostale dele sveta. Na zalogi ima približno 40 milijonov ton pšenice, do poletja oziroma do žetve pa bi je morali izvoziti vsaj 20 milijonov ton, je povedal slovenski minister za kmetijstvo.

Na zasedanju je podprl predlog komisije za vzpostavitev t. i. solidarnostnih pasov, prek katerih bi omogočili izvoz ukrajinskega žita tudi po drugih poteh, saj so običajne transportne poti, ki potekajo po morju, zaradi vojne prekinjene.

Glede same letine v Ukrajini je pričakovati, da bo po žetvi od 20 do 40 odstotkov manj žita, kar lahko po Podgorškovih besedah pomembno vpliva tudi na prehransko varnosti. "A je v Evropi zaenkrat napoved letošnje sezone dokaj ugodna, tako da bi lahko en del nadomestili s samo pridelavo v Evropi in nekaterimi ukrepi za povečanje površine za pridelavo žit," je pojasnil.

Sprejeli tudi sklepe o cepljenju proti ptičji gripi

Ministri so danes sprejeli tudi sklepe sveta o cepljenju kot dopolnilnem sredstvu sedanjim ukrepom za preprečevanje in nadzor visoko patogene ptičje gripe. Podgoršek je poudaril, da je treba spodbujati raziskave za razvoj varnih in učinkovitih cepiv, katerih aplikacija bo primerna določenim načinom reje ter vrstam oziroma kategorijam perutnine in ptic v ujetništvu.

Pozdravil je še pripravo seznama živali, ki jih je mogoče imeti kot domače živali. Ob tem je izpostavil, da mora EU na tem področju nastopiti enotno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

User2324232
25. 05. 2022 09.27
+1
"Članice EU v boj z rastjo cen hrane s finančno pomočjo kmetom" A to s tistim denarjem, ki je bil včeraj naprintan ? Klovnijada biblijskih razsežnosti. Ni zastonj pravil Putin, da je to veliki "imperij laži". Pa kako hudo prav ima... Po vsem svetu EU in ZK in ZDA ropajo, tiskajo kot še nikoli in nam prodajajo klobasičenje 🤦‍♂️🤦‍♂️
sg1010
25. 05. 2022 08.10
+1
Kdo verjame, da je problem in odvisnost EU od ukrajine ? Problem je politika EU, ki namerno, tako, kot ameri, ki so umetno ustvarjali terorizem po svetu in na ta način ustvarjali zaslužke, ter grozo. Enako počne EU svojim državljanom, le razlika je v tem, da ameri do sedaj niso škode delali svojim državljanom.
c00kies
24. 05. 2022 21.45
+1
40 milijonov ton žita v rezervi Ukrajine, ki ga Rusija izvaža v Azijo. Jap, nam ga bodo prodali nazaj po ceni x3.
User2369190
24. 05. 2022 20.55
+4
poštene odkupne cene pridelkov, bi največ naredile za kmetijstvo. Subvencije dolgoročno ne rešujejo nič, nekatere države EU, recimo Nizozemska jih uporabljajo za ustvarjanje prehrambenih monopolov na ravni EU. Tako so tudi Madžari pred leti, uvažali nizozemske paprike, ki so bile dosti cenejše predvsem zaradi subvenciji njihovim kmetom.
Potouceni kramoh
24. 05. 2022 21.07
+5
User2369190
24. 05. 2022 20.47
+8
odkupne cene pridelkov bi marsikoga spodbudile da dela na kmetiji. Dokler plačajo to mizerijo kmetu, posredniki pa zaslužijo 4-5× toliko kot kmet se nikomur ne splača delat. Pa še uvoz cenejše (beri: subvencionirane hrane) uničuje kmetijstvo.
modelx
24. 05. 2022 21.20
-4
saj obostajajo tudi drugi prodajni kanali. samo narediti jih je potrebno. samo s foušijo ne bo šlo . pa tudi ne s pohlepom. delat bo treba, kot nekoč na kmetijah. glede cen pa so že v preteklosti pretiravali in sami direkt prodajali po višjih cenah kot trgovine. torej so si pobasli v žep še več razlike, kot jo očitaš trgovinam.
tali?ni tom
24. 05. 2022 20.34
+7
tole z dajanjem dnarja kmetom je že malo bizarno! tip v našem kraju ,saj jih je več,za tega vem šopa subvencijo na polno,pa mulča travnike,njive,na drugi strani pubec,mlad zagnan ,ki obdeluje tudi precej zemlje v najemu se s subvencijami sploh ne ubada,dela in ima denar! te subvencije so isto kot tiso ko v službi čaKAŠ NA PENZIJO ALI DELAŠ ZA PENZIJO!
ni_mi_vse_eno
24. 05. 2022 20.40
+3
Nikoli tako dobro, kot danes. Če bo šlo tako naprej, bo kar OK, pravi sosed, hehe. Res je.
ni_mi_vse_eno
24. 05. 2022 20.23
+0
Ni potrebno borbe. Potrebno je samo razumeti, da je cena razmerje med ponudbo in povpraševanjem. Če želite znižati ceno, potem povečajte ponudbo, ali zmanjšajte povpraševanje. Še Marie Antoinette je rekla, naj jedo potico, če nimajo za kruh. Dajte ljudem mesa, pa bodo pozabili na kruh, hehe. Slovenci imajo radi krompir na 100 načinov. Več krompirja, manj povpraševanja po žitu. Kar se pa tiče kmetov, se pa v tem času cedita mleko in med. Stari krompir prodaš za zlato in kar si prej porabil za futer prašičev, sedaj vsi kupujejo kot bio-eko prvorazredna roba. Domače nam paše, hehe.
modelx
24. 05. 2022 20.20
+4
in potem bo eu donirala hrano, ki jo bomo eu davkoplačevalci plačalim, revnim in lačnim otrokom v zda