Tujina

Krizna uredba na področju migracij: države na udaru bodo lahko prilagodile pravila

Bruselj, 04. 10. 2023 14.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Države članice EU so danes dosegle dogovor o ključnem delu reforme evropskega azilnega sistema oziroma krizni uredbi. Skladno z dogovorom bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, lahko prilagodile določena pravila iz evropskega pakta o azilu in migracijah. Od Bruslja bodo lahko zahtevale solidarnostne in druge podporne ukrepe, vključno s premestitvijo migrantov v druge države EU in finančnimi prispevki. Lahko bodo tudi podaljšale časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji ter znižale standarde nastanitve in oskrbe v migrantskih centrih.

Na seji stalnih predstavnikov članic EU v Bruslju so dosegli skupno stališče glede uredbe o kriznih razmerah, ki bo podlaga za pogajanja med Svetom EU in Evropskim parlamentom o celotnem paktu o azilu in migracijah.

"Dogovor! Veleposlaniki EU so dosegli dogovor o uredbi o kriznih razmerah in višji sili na področju migracij in azila," je zapisalo špansko predsedstvo.

Migranti na Lampedusi
Migranti na Lampedusi FOTO: AP

"Danes smo naredili velik korak naprej pri vprašanju, ki je ključno za prihodnost EU," je ob tem dejal španski notranji minister Fernando Grande-Marlaska in ocenil, da je Unija zdaj v boljšem položaju, da z Evropskim parlamentom doseže dogovor o celotnem paktu.

Cilj Bruslja je sicer, da prenovljeni evropski pakt o azilu in migracijah uzakoni do evropskih volitev prihodnje leto.

Kaj prinaša dogovor?

Dogovor državam članicam omogoča, da se v kriznih razmerah na področju azila in migracij odzovejo s prilagoditvijo nekaterih pravil iz pakta, denimo glede registracije prošenj za azil ali azilnega postopka na mejah. Registracija bi se po novem lahko končala najpozneje v štirih tednih po vložitvi, kar bo razbremenilo preobremenjene nacionalne uprave.

Poleg tega bodo članice, ki se bodo znašle pod velikim migracijskim pritiskom, od Bruslja lahko zahtevale solidarnostne in druge podporne ukrepe, vključno s premestitvijo migrantov v druge države EU in finančnimi prispevki. Lahko bodo tudi podaljšale časovno obdobje pridržanja migrantov na zunanji meji ter znižale standarde nastanitve in oskrbe v migrantskih centrih.

Borba, da ne bi prišlo do oslabitve minimalnih humanitarnih standardov

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen se je z dogovorom strinjala. "To je prava sprememba, ki nam omogoča, da pospešimo pogajanja z Evropskim parlamentom in Svetom EU," je zapisala in izrazila pričakovanje, da se pakt lahko sprejme pred koncem mandata.

"Reforma bo učinkovito omejila nezakonite migracije v Evropi in zagotovila trajno olajšanje za države, kot je Nemčija," pa je dejal nemški kancler Olaf Scholz in to označil za "zgodovinsko prelomnico".

Sprejetje dogovora so sicer doslej v prvi vrsti ovirala nesoglasja med Italijo in Nemčijo. Berlin je v preteklosti nasprotoval predvsem znižanju standardov oskrbe migrantov.

V zadnjih dneh pa sta se Rim in Berlin zapletla tudi v spor glede vloge nevladnih organizacij, ki rešujejo migrante na morju. Italija je Nemčiji očitala, ker jih financira, italijanska premierka Giorgia Meloni pa je dejala, da bi morale ladje migrante izkrcati v državi, pod katere zastavo plujejo. Na koncu je bil sklenjen kompromis, ki je bil sprejemljiv za obe strani.

"V Bruslju smo se do zadnjega trenutka trdo in uspešno borili, da ne bi prišlo do oslabitve minimalnih humanitarnih standardov," je danes sporočila nemška zunanja ministrica iz vrst Zelenih Annalena Baerbock in dogovor označila za uspeh.

Italijanski zunanji minister Antonio Tajani je medtem dogovor označil za uspeh za Italijo. "To je zelo pozitiven rezultat, uspeh za Italijo," je dejal in dodal, da "ko se Evropa odloča, mora upoštevati zahteve vseh".

Avstrija, Slovaška in Češka so se današnjega glasovanja o dogovoru vzdržale, Madžarska in Poljska, ki že dalj časa nasprotujeta predvsem mehanizmu obveznega sprejemanja migrantov, pa sta bili proti.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (60)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Senzor
14. 01. 2024 21.06
+2
Papež v Rimu podpira prihod tujih verskih skrajnežev v Evropo. Evropa ima sama kaos z vsemi paradami, ki jih organizira.
Senzor
14. 01. 2024 20.56
+2
Najprej poskrbite za izboljšanje razmer pred lastnim pragom. Ne bomo rešili tujih problemov, kjer so vmešane velike države. Raje rešujmo lastne napake, naš glas je lahko samo poziv v ZN k mirovnemu sporazumu za UA in Bližnji Vzhod.!!!
Senzor
14. 01. 2024 20.50
+2
Pri nas se nekateri zgražajo zaradi vojne med Palestino in Izraelom. Zamislite se tudi nad tiho okupacijo vzhodnih držav proti EU. Za to je kriv evropski parlament in njegova komisija z Lajno na vrhu.
Senzor
14. 01. 2024 20.45
+2
Edino Orban se uspešno upira taki vsesplošni izdajalski politiki Evrope. Adijo evropska, rimska in grška kultura. To je propad običajev, načina življenja in vse ostalo. V Budimpešti ni migrantov iz vzhoda in Afrike na ulicah, počutje domače in varno. Do kdaj še???
Senzor
14. 01. 2024 20.33
+2
Skrajne leve stranke so vse zavozile povsod po Evropi, glede nezakonitih migracij.
Senzor
14. 01. 2024 20.31
+2
Potrebujemo povsod po EU na vladi domoljubne stranke, nekateri jih etiketirati skrajni desničarji. Skrajne leve stranke so v Evropi vse za ožile. Vse se da še popraviti le vrniti jih je treba nazaj v izvorne države. Sami nezakoniti prišleki brez papirjev izjavijo ob vstopu iz katere države prihajajo. Glede na njihove izjave se jih razporedi nazaj v njihove države z avionom, ladijo ali železnico, kar je bolj prikladno. Zelo enostavna rešitev brez mešetarjenja in pritiska na članice.
Senzor
14. 01. 2024 20.23
+2
8 LET ni EU DO DANES še uredila politike za azil. Vse ohlapno, ne varuje se zunanje meje EU. sprejema se vse nezakonito in se jih pošilja v članice po Evropi. Lajna, golob in ostala globalisti odstopite iz položajev. Kar se počne je nezakonito.!!! Deportirajte prišleke v države, kjer imajo denar in resurse, da pomagajo. Predvsem so to bogate države z nafto. Savdska Arabija, Katar, Iran, Oman, Emirati in ostali bogataši.
nacka
07. 10. 2023 19.28
+2
je.es humanitarne standarde, za domače reveže se naj jih postavi
Rafael Kramar
05. 10. 2023 10.32
+3
Lahko bi iih zvozili na Madagaskar. Je že bila ideja v bližnji zgodovini...
jutri_pa_res
04. 10. 2023 21.39
+5
Karkoli je v sredozemskem morju 'rešenega', je treba odpeljati nazaj v Afriko, nikakor pa v Italijo. To bo odločilen korak v reševanju krize.
prinašalec2
04. 10. 2023 19.42
+11
Oni prihajajo z noži in kamni obmetavajo mejno policijo, naš premier pa izjavlja kak naša opozicija nepotrebno straši ljudi.
Slavko BabIč
04. 10. 2023 19.33
+14
edino pravilo je: nazaj s transportnim avionom!
PetindvajsetUR
04. 10. 2023 19.23
+15
Premescanje po EU? Ne, hvala. Pa, kdo jih klice sem? Jih mi rabimo? Kr gasa nazaj, to so ekonomske migracije mladih fantov.
Eagle76
04. 10. 2023 19.03
+15
Nič se niso dogovorili, samo obračanje megle, ko bodo prevladale desne vlade po Evropi se bo začelo reševati problem in žal ne prej.
SREBRNIBREG.
04. 10. 2023 19.13
+12
Merklova je bila iz krščanske stranke kar pomeni po mojem, da je desna in prav ona jih je vabila v Evropa. S tem je tudi glavni krivec za vse to.
jesen?ica
05. 10. 2023 08.16
+2
Cobra007
04. 10. 2023 18.56
+14
Skoz samo neki sestanki in dogovori, spremeni pa se na tem področju nic! Na zunanjih mejah EU bi naj pri migracijah pomagal Frontex, kot je že bilo večkrat rečeno. Pa od tega ni nič. Tako se vsaka država zase ukvarja s temi migracijah, kakor ve in zna. Kot vidimo na vseh poteh neuspešno.. po kopnem in po morju, nič jih ne ustavi. Zakaj se ti migranti ne napotijo v muslimanske države, ali pa v največjo državo na svetu Rusijo? Evropa že poka po sivih, zato je zadnji čas, da se to ustavi. Dober primer velikih težav z migracijami je trenutno Švedska, pa Nemčija ITD..
Eagle76
04. 10. 2023 18.48
+19
Pa sej je na udaru cela Evropa, kakšno premeščanje po EU, premestijo jih lahko samo tja od koder so prišli!!!
anatomija
04. 10. 2023 18.00
+31
Kdor nima urejenih dokumentov in ne pride v državo uradno na mejnih prehodih se po hitrem postopku vrne v državo iz katere je prišel .Brez pravice do prošnje za azil
Antena
04. 10. 2023 17.49
+25
Na meje postaviti grabicarje kot v YU pa bo hitro mir
Pajo_36
04. 10. 2023 17.47
+9
Pa še nekaj, poglejte slike in dokumentarce Afganistana, Iraka, Irana pred prevzemi ultra klerikalnih vlad. Je bilo takrat kaj beguncev masovnih na zahod??
cirenij
04. 10. 2023 17.53
+4
Ne, takrat so prav lepo, solidno živeli. Dokler jih ni pomučkal tuji škorenj.
cirenij
04. 10. 2023 17.54
+11
In temu škornju se mi zdaj klanjamo in mu nekam lezemo. Našim politikom ni jasno, da hoče tudi nas destabilizirat.
Pajo_36
04. 10. 2023 17.43
+8
Kaj pa ureditev razmer v matičnih državah? Recimo ane, ajaaaa ZDA to diktirajo uh, pozabil, ja, vse bivše neuvrščene so rasturil, kao slučajno. Irak, Sirija, Libija itd.... Politika rabi begunce, korporacije pa vire, like nafto, rude itd...
SREBRNIBREG.
04. 10. 2023 17.54
+13
Če bi ti v svojih državah delali tako kot mi v Evropi bi tam isto sorazmerno dobro živeli, če bi pa ni v Evropi tako delali kot oni tam bi pa isto živeli kot oni v svojih državah. Zapret meje fiksno brez prehoda razen kjer je uradni prehod.