O ekološki katastrofi bosanski mediji poročajo že več let, fotografije močno onesnaženega jezera pa so preplavile tudi svetovne medije. Kljub skoraj vsakodnevnim opozorilom okoljevarstvenikov, da se akumulacijsko jezero postopoma spreminja v smetišče, se pristojne institucije ne odzovejo, poroča portal klix.ba.
Odpadki sicer prihajajo iz treh držav, poleg BiH še iz Srbije in Črne gore.
"Danes smo priča enakim prizorom kot vsako leto v Višegradu. Več tisoč kubičnih metrov odpadkov je prispelo v tovarno in delavci elektrarne so že začeli zbirati in odvažati odpadke. Moram poudariti, da je bilo za ta večletni problem narejenega bolj malo, ministrstva iz treh držav se redno sestajajo, vendar javnost ne vidi nobenih zaključkov teh sestankov, jasno pa je viden problem, ki se ponavlja iz leta v leto," pravi aktivist iz ekološkega društva Eko Višegrad Dejan Furtula.
Kot še poroča bosanski portal, tamkajšnja hidroelektrarna odstranjuje odpadke, a problema ne more rešiti sama, še posebej v času deževja in taljenja snega. Lokalne prebivalce pozivajo, naj spremenijo svoje navade in v reko ne odlagajo odpadkov, institucije pa pozivajo, naj sprejmejo potrebne ukrepe.
A kljub temu, da je bilo stanje na jezeru osrednja tema številnih meddržavnih srečanj, rezultatov ni. "Vesel bi bil, če tega prizora ne bi več videli. Eko center je bil povabljen k sodelovanju v mednarodnem EU projektu, a ker ni možnosti sofinanciranja, ne vemo, kaj bo," pravi Furtula.
Kot je dodal, bodo imeli v naslednjih dneh sestanek z evropskimi partnerji glede projekta. Ta sicer predvideva reciklažo, merjenje kakovosti vode na več lokacijah, lociranje in odstranitev številnih divjih odlagališč na bregovih rek.
Spomnimo, da smo že leta 2021 poročali, da se je pri jezu nabralo za približno 4000 kubičnih metrov odpadkov. Direktor HE Višegrad Nedeljko Perišić je tedaj poudaril, da gre za meddržavno vprašanje. Dejal je, da pristojna ministrstva treh držav delajo na zapiranju divjih odlagališč, čeprav so ta vsem dobro znana. "Kazati s prstom na posameznika, na eno institucijo ali na eno mesto, mislim, da s tem v tem trenutku ne bomo ničesar dosegli. Treba je mapirati vsa divja odlagališča ob reki Drini in njenih pritokih in to je naloga vseh ministrstev v vseh treh državah, iz katerih ti odpadki prihajajo" je poudaril Perišić. A se očitno še vedno ni nič premaknilo, reko pa tako znova dušijo gore smeti.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.