Orkanski veter je podiral drevesa v sosednji Avstriji. Posnetek, na katerem veter v nekaj trenutkih izruva skorajda cel gozd, je nastal v regiji Mühlviertel, na severu Avstrije. Na izpostavljenih mestih prihaja do zelo velikega vetroloma, poroča Neurje.si.
Za zvezni deželi Spodnja in Zgornja Avstrija ter za dele Tirolske in Predarlske so sicer oblasti zaradi močnega vetra izdale najvišje opozorilo. Na Dunaju so zaradi napovedanega močnega vetra zaprli več parkov, sprehode po parkih pa so odsvetovale tudi oblasti v Innsbrucku. O škodi zaradi neurja poročajo iz avstrijske Štajerske, kjer je med drugim odpihnilo streho z nadstreška za avtomobile.
V Nemčiji obstal železniški promet
Nevihtni začetek tedna je dočakala tudi Nemčija, kjer vozi komajda kakšen vlak. Vlak med Amsterdamom in Berlinom z nekaj več kot 300 potniki na krovu je naletel na podrto drevo, a mu je po dveh urah uspelo doseči najbližjo postajo. Odpovedali so tudi več sto poletov na več nemških letališčih.
Ciara, ki jo v Nemčiji sicer imenujejo Sabine, je državo dosegla s severa, izjemno močan veter pa danes pričakujejo tudi na jugu države, kjer naj bi sunki dosegli hitrost do 140 kilometrov na uro. Kar nekaj šol je bilo zaradi preteče ne varnosti danes zaprtih.
V državi je bilo v divjanju neurja več ranjenih, od tega trije huje. Dve ženski je močno poškodovalo padlo drevo v Saarbrücknu, 16-letnico pa je poškodovala veja z drevesa v Paderbornu.
Na Švedskem umrl ribič, na poljskem smučišču umrli mama in hči
Ciara je smrtno žrtev zahtevala tudi na jugozahodu Švedske, kjer se je na jezeru prevrnila ribiška ladja z dvema ribičema. Eden je umrl, drugega pa še vedno iščejo, a se bojijo, da je tudi on umrl. Oba sta stara okoli 30 let.
Na švedski zahodni obali še vedno ne vozijo nekateri vlaki, saj se bojijo, da bi zaradi podrtega drevja obstali na progi.
Vremenoslovci ob tem svarijo pred poplavami na obalah Švedske, Danske, Finske in Norveške.
O dveh smrtnih žrtvah poročajo iz poljskega smučarskega letovišča Bukowina, kjer je veter odpihnil streho z izposojevalnice smučarske opreme. V incidentu sta umrli mama in hči, še ena ženska in najstnik pa sta bila poškodovana.
Še ena oseba je umrla v prometni nesreči v Švici, ko je močan veter potisnil prikolico vozila na nasprotni pas, nakar je sledilo trčenje z vozili, ki so peljala nasproti.
Drevo je medtem enega človeka poškodovalo na Češkem. Tam je brez elektrike ostalo okoli 100.000 ljudi.
O škodi zaradi nevihte poročajo tudi iz Belgije, kjer se je na ceste podrlo več dreves, ki ovirajo promet, veter pa je poškodoval tudi strehe. Tudi tam so odpovedali več deset poletov, otežen pa je železniški promet. V Antwerpnu se je prevrnilo več ladijskih kontejnerjev.
Najhuje v Veliki Britaniji
Najhuje je nevihtna fronta sicer prizadela Veliko Britanijo, kjer je v 24 urah ponekod padlo več kot 150 milimetrov dežja. Zlasti območja na severu Anglije so prizadele poplave. Ulice so bile denimo popolnoma poplavljene v mestih Hebden Bridge in Mytholmroyd. Še danes zlasti na tem območju in ob južni obali velja več kot 170 opozoril pred poplavami.
Po vsej državi je zaradi neurja moten promet, številni poleti, vlaki in trajekti so bili bodisi odpovedani bodisi so imeli zamude. V nedeljo so do nadaljnjega ustavili tudi trajektne povezave med Dovrom in francoskim pristaniščem Calais, a so jih danes zjutraj kljub še vedno razburkanemu morju že obnovili.
V nedeljo zvečer je bilo brez elektrike 62.000 domov v celotnem Združenem kraljestvu, do jutra se je to število že bistveno zmanjšalo.
Veter dosegel 150 kilometrov na uro
Nevihta se sicer umika iznad območja, a kot svarijo vremenoslovci, to še ne pomeni mirnejšega vremena. Svarila so tako danes še vedno v veljavi zaradi močnega vetra, obilnega deževja in snega. Najmočnejše sunke vetra so zabeležili v vasi Aberdaron v Walesu, kjer je pihal s hitrostjo 150 kilometrov na uro.
Oranžna stopnja ogroženosti zaradi nevarnosti poplav na obalnih območjih velja tudi na Irskem, kjer je bilo brez oskrbe z električno energijo 10.000 domov, kmetij in podjetij.
Za obsežne predele severa Francije je prav tako v veljavi oranžni alarm. Okrog 130.000 gospodinjstvom so v strahu pred poplavami na obalnih območjih odklopili elektriko. Francoski vremenoslovci so zabeležili sunke vetra s hitrostjo 130 kilometrov na uro, dosegli pa bi lahko celo 200 kilometrov na uro. V 31 departmajih je veter podiral drevesa in električne drogove ter odkrival strehe.
Prav tako so oranžni alarm razglasili tudi v Belgiji, kjer so odpovedali okrog 60 poletov v in iz Bruslja. V mestu je močan veter podiral drevesa in poškodoval nekaj stavb. Veter naj bi ponekod dosegel hitrost najmanj 130 kilometrov na uro.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.