Vedenje višjih uradnikov ruske obveščevalne agencije kaže, da je Putin "preveč prepričan" v sposobnosti svoje vojske, da ta lahko zavzame ozemlje sosednje Ukrajine, je v televizijskem intervjuju za ameriško medijsko hišo CBS News dejal direktor CIE William Burns.
Vodja ruske agencije je bil namreč na novembrskem srečanju s predstavniki drugih obveščevalnih agencij "predrzen in ošaben", kar naj bi po mnenju Burnsa odražalo Putinova lastna prepričanja, "v katerih verjame, da mu je čas naklonjen ter da lahko zmelje Ukrajince ter izčrpa evropske zaveznike".
V pogovoru se je Burns dotaknil tudi možnosti uporabe jedrskega orožja. Ocenjuje, da bi bile posledice ruske namestitve jedrskih glav v Ukrajino "precej razburljive". Dodal je, da Putin deluje odločen nadaljevati vojno, kljub žrtvam, taktičnim pomanjkljivostim njegove vojske, gospodarski škodi, pa tudi škodi na račun ruskega ugleda. "Mislim, da je preveč prepričan v svoje sposobnosti ... da bo izčrpal Ukrajino," je bilo slišati v nedeljskem intervjuju.

Burns je ob tem poudaril, da se bo Putin moral soočiti z naraščajočimi posledicami vojne v Rusiji, saj da se bodo v najrevnejše dele države kmalu začele vračati krste z mrtvimi vojaki, "ki jih obravnavajo kot topovsko hrano".
Direktor ameriške obveščevalne agencije Putinu očita, da ta podcenjuje odločenost ZDA ter njihovo podporo Ukrajini. "Ruski predsednik meni, da imamo motnjo pomanjkanja pozornosti in da bomo sčasoma prešli na drugo vprašanje."
Kritičen trenutek vojne: Kaj razmišlja Kitajska?
V intervjuju se je Burns dotaknil tudi trenutno izredno perečega vprašanja glede sodelovanja Rusije in Kitajske pri dobavi vojaške opreme. Administracija ameriškega predsednika Joeja Bidna je namreč prepričana, da "kitajsko vodstvo razmišlja o zagotovitvi smrtonosne vojaške opreme Rusiji".

Potezo je označil za "tvegano in zelo nespametno", saj da bi lahko še dodatno zaostrila odnose med dvema največjima svetovnim gospodarstvoma. "Močno upam, da ne bodo (dostavili vojaške opreme, op. a.)."
Putinov začetek vojne je pripisal njegovemu avtoritativnemu vodenju države, saj da v teh sistemih "voditelja nihče ne izziva". Zato verjame, da bodo poteze kitajskega predsednik Ši Džinpinga nekoliko drugačne. "Mislim, da so ga prizori v več pogledih vznemirili in streznili," ocenjuje Burns.

Vprašanje številka 2: Dobava F-16 Ukrajini?
A nad ameriško javnostjo visi tudi drugo vprašanje spotike glede vojne v Ukrajini – Biden napadeni državi ne želi poslati lovcev F-16. Kot je dejal v petek za ABC news, to "ni orožje, ki ga napadena država trenutno potrebuje".
Republikanci so njegovo odločitev odprto kritizirali, saj menijo, da bi novo orožje pohitrilo potek vojne ter zmago Ukrajine. A na drugi strani nekateri člani republikancev v kongresu menijo, da bi se morala Bidnova ekipa bolj osredotočiti na težave, bližje domu.
Svetovalec Bele hiše za varnost Jake Sullivan je v obrambo Bidnove administracije trdil, da Ukrajini zagotavljajo vojaško pomoč, potrebno za ponovno zavzetje odvzetega ozemlja, piše Ap News.