Chelsea Manning so maja lani priprli, ker ni hotela pričati pred veliko poroto o WikiLeaksu, sodnik pa je nekdanji ameriški obveščevalki poleg tega odredil še denarno kazen v višini 500 dolarjev na dan (okoli 447 evrov). V zaporu bi morala ostati, dokler ne bi spregovorila oziroma dokler se poroti ne izteče mandat. Na sodišču bi se morala zglasiti danes, a je sodnik odločil, da njeno pričanje ni več potrebno.
Spomnimo, Manningovo, ki je v procesu spremembe spola, so leta 2010 še kot vojaka Bradleyja Manninga aretirali v Iraku zaradi predaje zaupnih dokumentov WikiLeaksu. Leta 2013 je bila Chelsea zaradi tega obsojena vohunjenja, s tem pa 35 let zaporne kazni, ki ji jo je leta 2017 prekinil nekdanji ameriški predsednik Barack Obama. Od takrat se ji je nabralo za kar 250.000 dolarjev (okoli 222.000 evrov) kazni, ker ni želela sodelovati v preiskavi. Njena odvetniška ekipa je zaprosila, da bi to kazen sprostili, a je sodnik odločil, da mora biti plačana v celoti.
Odločitev sodnika, da jo izpustijo iz zapora, je prišla malo, potem ko so njeni odvetniki dejali, da si je poskušala vzeti življenje in da okreva v bolnišnici. Policija je potrdila, da se je v zaporu v Virginii res zgodil incident, povezan z njo. "S situacijo smo se soočili ustrezno, ona pa je varna," so povedali v izjavi.
Ameriški tožilci WikiLeaks preiskujejo že vrsto let, trenutno pa želijo izročitev Juliana Assangea iz Velike Britanije zaradi njegove vloge pri razkritju tajnih vojaških in diplomatskih dokumentov (zaupne depeše ameriškega zunanjega ministrstva in zaupne dokumente Pentagona). Obtožnica ZDA proti Assangeu ima 18 točk, če ga bi spoznali za krivega, pa mu grozi do 175 let zapora.
KOMENTARJI (32)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.