Francoski satirični tednik Charlie Hebdo, ki je bil leta 2015 tarča krvavega napada islamskih teroristov, je znova objavil sporne karikature preroka Mohameda, s čimer bo obeležil začetek sojenja domnevnim sostorilcem v napadu.
Na naslovnici tokratne izdaje časopisa Charlie Hebdo je tako 12 karikatur muslimanskega preroka, ki so bile prvotno objevljenje v danskem časopisu Jyllands Posten. Ena od karikatur prikazuje preroka, ki ima na glavi namesto turbana bombo.
'Potrebovali smo dober razlog, ki prispeva k razpravi'
Naslov tokratne izdaje se glasi "Tout ça pour ça", kar v prevodu pomeni "Vse zaradi tega". V uredniškem uvodniku navajajo, da so jih po smrtonosnem napadu leta 2015 bralci pogosto prosili za objavo karikatur preroka. "Doslej smo to vedno zavrnili. Ne zato, ker bi bilo prepovedano - zakon nam to namreč dovoljuje, pač pa zato, ker smo za to potrebovali dober razlog. Razlog, ki je smiseln in ki prispeva k razpravi," piše v uvvodniku. "Objava teh karikatur v tednu sojenja za teroristični napad januarja 2015 pa se nam je zdela nujna," navajajo novinarji Charlie Hebdoja.
"Nikoli se ne bomo uklonili. Nikoli ne bomo odnehali," je še v uvodniku v številki, ki bo sicer uradno v tiskani različici izšla šele jutri, zapisal direktor Laurent Sourisseau."Sovraštvo, ki nas je udarilo, je še vedno tu in od leta 2015 si je vzelo čas, da je mutiralo, spremenilo videz, postalo neopazno in potiho nadaljuje svojo neusmiljeno križarsko vojno," je dodal.
Kaj se pričakuje na sojenju?
Sojenje za pokol se pričenja v sredo. Na zatožni klopi se je znašlo 14 oseb, ki so nabavljale orožje in zagotavljale logistično podporo napadalcem na redakcijo francoskega časopisa in kasneje napadalcem na judovsko trgovino in policista v Parizu. Trojici obtoženih, ki naj bi pobegnili v Sirijo oziroma Irak, se sodi v odsotnosti. Francoski mediji poročajo, da naj bi pričali tudi ljudje, ki so preživeli krvavi napad. Sojenje bi se moralo začeti že marca, a je bilo preloženo zaradi pandemije novega koronavirusa. Trajalo bo predvidoma do novembra.
Kaj se je zgodilo usodnega 7. januarja 2015?
12 ljudi, vključno z nekaterimi od najprepoznavnejših francoskih karikaturistov, je umrlo pod streli bratov Saida in Cherifa Kouachija, ki sta napadla prostore časopisne hiše. Pogosto kontroverzne karikature preroka Mohameda, ki jih je medij objavljal brez zadržkov, so že pred tem sicer večkrat razdelile francosko javnost. Mnogi so novinarjem, urednikom, risarjem, pa tudi drugim zaposlenim očitali, da ne poznajo tabujev ter da s takšnimi objavami žalijo muslimane, spet drugi pa so se nedvomno postavili na stran svobode izražanja.
Dan po napadu je Amedy Coulibaly, znanec Cherifa Kouachija, s katerim sta se spoznala v zaporu, med redno kontrolo prometa v Montrougeu na obrobju francoske prestolnice ubil 27-letno policistko Clarisso Jean-Philippe. Coulibaly je nato 9. januarja v judovski trgovini Hyper Cacher na vzhodu Pariza zajel talce, štiri moške pa ubil. Posnel je tudi video, v katerem je dejal, da so bili napadi usklajeni, ter v imenu samooklicane Islamske države prevzel odgovornost zanje. Umrl je pod streli policistov, ki so prihiteli na kraj dogodka. Brata Kouachi pa sta umrla v policijski raciji v tiskarni v kraju Dammartin-en-Goele, severovzhodno od Pariza, kjer sta se skrila.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.