Pozivi k bojkotu francoskih izdelkov, naraščajoča jeza in protesti v Turčiji in Pakistanu, besedni napadi Erdogana na francoskega predsednika Macrona. Odnosi med muslimanskim svetom in Francijo se zaostrujejo. Olje na ogenj je danes prilila še naslovnica znamenitega francoskega satiričnega tednika Charlie Hebdo, ki jo krasi karikatura turškega predsednika Erdogana.
Karikatura prikazuje turškega predsednika, ki v beli majici in spodnjicah sedi v naslanjaču, v eni roki drži pločevinko piva, z drugo pa ženski dviguje hidžab in ji razkriva golo zadnjico. "O, prerok," je zapisano v oblačku, kar kaže na to, da se predsednik samo pretvarja, da je odločen zagovornik islama. Prah je dvignila tudi pločevinka piva, saj pitje alkohola pri muslimanih velja za prepovedano, Erdogan pa ga sicer že dolgo obsoja. Uredniki so karikaturo pospremili še z besedami, da "je Erdogan zasebno zelo zabaven".
Karikaturo je obsodil Ibrahim Kalin, tiskovni predstavnik turškega predsednika, ki je dejal, da satirični list ne spoštuje vere in svetih vrednot, ampak podpira zgolj nemoralo in vulgarnost. Nanje se je odzval tudi Erdogan: "Zdaj me tudi osebno napadajo preko karikature. Po vseh teh letih želijo znova sprožiti križarske vojne. Smo narod, ki tako kot svoje spoštuje tudi vrednote drugih religij. Tukaj napadajo naše vrednote."
Da Francija ne bo popustila pred zastraševanjem in bo nadaljevala boj proti islamskemu ekstremizmu, pa v odgovor sporoča francoska vlada. Francija ne bo nikoli odpovedala svojim načelom in vrednotam, je dodal tiskovni predstavnik Gabriel Attal.
Karikature postale simbol svobode govora in sekularizma
Napetosti so se začele zaostrovati že septembra, ko je satirični tednik Charlie Hebdo znova objavil karikature preroka Mohameda. Iste karikature, ki so bile leta 2015 povod za teroristični napad na prostore Charlie Hebdo. Ubitih je bilo 12 ljudi.
16. oktobra je Francijo pretresel grozljiv umor učitelja Samuela Patyja. Obglavil ga je 18-letni Čečen Abdulah Anzorov, edini 'greh' učitelja pa je bil ta, da je svojim učencem med uro državljanske vzgoje pokazal karikaturo islamskega preroka Mohameda. Sledile so množične demonstracije v podporo učitelju in predvsem svobodi izražanja. Izkazalo se je tudi, da je bil učitelj dlje časa tarča spletne sovražne kampanje, za njim je bila razpisana 'fatva' oziroma smrtna obsodba.
Francoske oblasti so se odzvale s številnimi hišnimi preiskavami in zaprtjem mošeje, ki je delila posnetke, ki so pozivali k akciji proti Patyju.
Francoski predsednik Emmanuel Macron je na osrednji slovesnosti v spomin na umorjenega učitelja zatrdil: "Ne bomo se odpovedali karikaturam." Odločbo je stopil v bran sekularizmu, karikaturam in svobodi izražanja v Franciji ter napovedal boj proti islamskem radikalizmu, tudi z zaprtjem mošej, če te širijo radikalne ideje.
Njegova vlada pripravlja novo zakonodajo, ki bo usmerjena prav v boj proti skrajnemu islamizmu, ostrejši naj bi bil nadzor nad šolami in mošejami oziroma njihovim financiranjem iz tujine. Ob napovedi zakonodaje je Macron med drugim dejal, da je skrajni islam v državi vzpostavil paralelno kulturo, "ki zavrača francoske vrednote, običaje in zakone".
Karikature Charlie Hebdoja pa so sedaj v Franciji postale simboli sekularizma, ene temeljnih vrednot francoske republike, ki sega še v čas revolucije. V petek so karikature zaživele tudi na francoskih vladnih stavbah.
Pozivi k bojkotu in protesti proti Macronu
Na Marconovo stališče se je najprej ostro odzval Erdogan, ki je že pretekli konec tedna dejal, da bi moral francoski predsednik "preveriti svoje duševno zdravje". Nadaljeval je, da se muslimani v Evropi dnevno soočajo s islamofobijo, svoje besede pa nato stopnjeval in položaj islamske skupnosti v Evropi primerjal s položajem Judov pred drugo svetovno vojno. V ponedeljek je pozval k bojkotu vseh francoskih izdelkov, temu pa so se pridružile tudi druge države muslimanskega sveta.
Pakistanski premier Imran Khan je dejal, da Macron s svojimi besedami podpira protiislamska stališča, egiptovska univerza Al-Azhar pa je dejala, da gre za del sistematične kampanje, v kateri se islam izrablja za doseganje političnih ciljev.
Savdska Arabija "zavrača žaljive podobe islamskih prerokov", prav tako zavračajo kakršenkoli povezave med kraljevino in terorizmom, je v izjavi zapisalo njihovo zunanje ministrstvo. Pozivi k bojkotu so se vrstili na družbenih omrežjih. Trgovci v Kuvajtu in Jordaniji so s polic umaknili francoske izdelke.
V Iraku, Siriji, Pakistanu, Turčiji, Bangladešu in Libiji pa so potekali tudi protesti, na katerih so protestniki med drugim zažigali plakate s podobo Macrona in francoske zastave. Na naslovnici iranskega časopisa je bil označen za "demona Pariza".
Francoska vlada pa po novem svetuje vsem svojim državljanom večjo previdnost v državah islamskega sveta.
KOMENTARJI (525)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.