Letalo je z radarjev izginilo v včeraj. Ker nočno iskanje ni obrodilo sadov, se je iskalna akcija danes nadaljevala. Okoli 400 pripadnikov Hrvaške gorske reševalne službe (HGSS), civilne zaščite, policistov, vojakov, lovcev in lokalnih prebivalcev je letalo iskalo v zahtevnih vremenskih razmerah.
Oblikovanih je bilo 38 ekip, vsaka ekipa je po poročanju 24sata.hr preiskala okoli 30 hektarjev zahtevnega in težko dostopnega terena. Ker del območja, kjer so iskali, sega na vojaški poligon, je bila v koordinacijo iskanja vključena tudi hrvaška vojska.
Iskanje je zaradi neugodnih vremenskih razmer trajalo skoraj 23 ur. Ostanke letala je nato ob 10.50 opazil dron, takoj potem so bile tja poslane kopenske ekipe, ki so odkritje potrdile. Letalo je torej strmoglavilo na gozdnatem in hribovitem območju, približno 10 minut hoda od zadnjih hiš naselja Broćanac. Pilot in trije potniki so umrli.
Vreme letenju ni bilo naklonjeno
Poveljnik Civilne zaščite Damir Trut je na novinarski konferenci povedal, da bo odgovore na odprta vprašanja dala preiskava. Pojasnil je še, da takšno letalo, kolikor mu je znano, nima črne skrinjice.
Trut je še potrdil, da je pilot pred strmoglavljenjem letala oddal klic na pomoč, in da vremenske razmere letenju niso bile naklonjene.
'Slišala sem lomljenje vej, kot da bi padala drevesa'
Prebivalci z območja Brezovca so policijo obvestili, da so slišali hrup. "Štirikrat ali petkrat sem slišala ropot motorja, ki je izginil in se nato spet pojavil, kot da bi krožil po nebu, nato pa je utihnil. Letalo je nekje krožilo, a težko je reči, kje," je po poročanju 24sata povedala Ranka, prebivalka Brezovca pri Broćancu, in pokazala v smeri Čuić Brd.
Marijana Milošević, druga prebivalka, pa je povedala, da je v nekem trenutku zaslišala zvok, podoben padajočim drevesom. "Nisem slišala nobenega poka in nobenega motorja, ampak šelestenje, kot da bi padala drevesa, kot bi se lomile veje. Pomislila sem, kaj bi mi lahko padlo okoli hiše. Ni mi prišlo na misel, da bi lahko šlo za letalo, dokler mi družinski člani niso poslali povezave o izginotju letala na območju Rakovice," je povedala.
Predstojnik katedre za aeronavtiko Fakultete za promet Doris Novak je medtem za osrednji Dnevnik HTV povedal, da ne verjame, da je bilo letalu v takšnih razmerah sploh dovoljeno leteti, saj se "iz kabine ni videlo nič".
Med splošnimi mogočimi razlogi za nesrečo je izpostavil tehnično okvaro ali človeški dejavnik. "V primeru tehnične okvare, ko odpove komponenta, se pogosto ugotovi tudi, da je na vse skupaj vplival še človeški dejavnik oziroma nevzdrževanje, zato je na splošno najpogostejši vzrok nesreč večinoma človek," je dejal Novak.
KOMENTARJI (144)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.