Monika Hohlmeier, evropska poslanka, predsednica Odbora za proračunski nadzor Evropskega parlamenta, ki je vodila parlamentarno misijo za ugotavljanje dejstev, ki je preučevala preprečevanje nasprotja interesov na Češkem, je dejala: "Zdaj smo odgovorili na vsa odprta vprašanja. Končna in javna ugotovitev Komisije je, da Andrej Babiš krši zakonodajo EU in Češke. Ker Češka ne preprečuje in sankcionira nasprotja interesov češkega premierja, ki ne spoštuje zakonodaje EU in pogojev za zaščito proračuna Unije, bo morala Komisija zdaj sprožiti svoj mehanizem."
Skupina EPP poziva Komisijo, naj nadalje prouči zlorabo sredstev, s katerimi se je okoristil češki premier, neuspeh češke javne uprave in nedejavnost češkega pravosodnega sistema. Evropski poslanec za proračunski nadzor skupine EPP Tomáš Zdechovský je dodal: "Gospod Babiš, igra je končana. Če svojega nasprotja interesov ne rešite bodisi z odstopom bodisi s prodajo Agroferta, lahko celotna Češka plača ceno blokiranih sredstev EU. Pričakujemo tudi, da boste iz žepa čeških davkoplačevalcev Agrofertu takoj vrnili več kot 6 milijonov EUR, ki so bili nezakonito izplačani."
Revizija Evropske komisije je ugotovila, da je premier Babiš dejanski lastnik Agroferta in zato krši češki zakon o nasprotju interesov. Poleg tega mu položaj predsednika vlade daje možnost, da vpliva na dodeljevanje sredstev EU na Češkem in tako z omenjenima položajema krši finančno uredbo EU.
Babiš je leta 2017 zatrdil da bo izpolnjeval vse zahteve v skladu s spremembami češkega zakona o nasprotju interesov. Tega se očitno ni držal. Komisija je odločila, da Babiš, ki lahko imenuje in tudi razreši vodilne v podjetju, še vedno učinkovito nadzoruje konglomerat, ki ima vpliven položaj v češkem kmetijstvu, proizvodnji hrane in bioenergiji. Zgolj v znak poskusa spoštovanja zakonodaje o nasprotju interesov je svojo ženo Moniko postavil na vodilno mesto v podjetju. Kot upravitelj ima tudi neposreden gospodarski vpliv na uspeh Agroferta. "Babiš nadzoruje oba skrbniška sklada in prek teh skrbniških skladov nadzoruje tudi skupino Agrofert," navaja poročilo. Tako je kršil češki zakon iz leta 2017 in strožjo uredbo Komisije o nasprotju interesov iz leta 2018.
Babiš je sicer zanikal, da še vedno nadzira Agrofert, ministrstva njegove vlade – zlasti tista, ki jih vodi njegova stranka ANO – pa so se do objave končnega poročila na vsakem koraku borila proti preiskavi Komisije. Finančni analitiki ocenjujejo, da bi lahko podjetje, če bo moral Babiš povrniti celotno pomoč EU, bankrotiralo.
Preiskava Komisije o nasprotju interesov premierja Babiša se je začela leta 2018 na pobudo češke izpostave protikorupcijske organizacije Transparency International. Prav ta organizacija je sprožila še en sodni postopek proti Babišu, v katerem ugotavljajo, ali naj bi Babiš tudi za svoj konferenčni center Storks Nest na nezakonit način pridobil nepovratna sredstva EU. Policijska preiskava je še v teku. David Ondracka, nekdanji češki vodja organizacije Transparency International, je ocenil, da bi lahko nezakonite subvencije znašale okoli 310 milijonov evrov.
Babiš, šesti najbogatejši človek v državi, je poskušal igrati žrtev, pri čemer je Komisijo v celotni zgodbi predstavil kot orodje svojih domačih političnih sovražnikov in konflikt spremenil v konflikt med Brusljem in Češko, ne pa med zakonom in zasebnim podjetjem. Babiš je za češko tiskovno agencijo ČTK dejal, da gre za "namensko in zmanipulirano revizijo, ki so jo umetno povzročili poklicni informatorji iz vrst stranke piratov". Dejal je, da je poročilo nesprejemljivo in da Češka ne bo vrnila ničesar. "Ničesar ne bomo vrnili, gre za manipulirano zadevo," je dejal.
"Že tri leta si prizadevamo, da bi opozorili na kršitev zakona o nasprotju interesov s strani predsednika vlade Babiša, ki krade denar evropskih državljanov," je dejal predsednik piratske stranke Ivan Bartoš.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.