Med izbruhom covida-19 v Severni Koreji naj bi bil okužen tudi predsednik države Kim Džong-un, je dejala njegova sestra Kim Jo-džong, in sicer naj bi bil eden izmed mnogih Korejcev, ki so dobili "vročino."
"Čeprav je bil hudo bolan z visoko vročino, se ni mogel niti za trenutek uleči, pomislil je na ljudi, za katere je moral v času protiepidemične vojne skrbeti do konca," je dejala.

Severna Koreja je svoj prvi izbruh covida priznala meseca maja in od takrat poročajo o okužbah z vročino in smrtih. Toda podatki, zlasti glede nizkega števila smrti, niso povsem zanesljivi. Od 29. julija namreč niso razglasili nobenega novega primera, od konca aprila naj bi imeli 4,8 milijona okužb, a le 74 smrti, kar pomeni, da bi stopnja smrtnosti znašala 0,002%. Zdaj so razglasili bleščečo zmago v svoji bitki s pandemijo.
Kim Džong-un je na srečanju zdravstvenih delavcev in znanstvenikov v Pjongjangu pozval k omilitvi preventivnih ukrepov in uradno število smrtnih žrtev 74 opisal kot "čudež brez primere v zgodovini svetovne zdravstvene skupnosti," poročajo tuji mediji. "Zmaga našega ljudstva je zgodovinski dogodek, ki je svetu znova pokazal veličino naše države, neuklonljivo vztrajnost našega ljudstva in čudovite nacionalne običaje, na katere smo ponosni," je še dodal Kim.

Njegova sestra ter desna roka, Kim Jo-džong, je za izbruh virusa v državi okrivila propagandne letake, ki so čez mejo z baloni leteli iz Južne Koreje in posvarila pred "smrtonosnimi" povračilnimi ukrepi, če Seul ne bo preprečil aktivistom pošiljanja letakov. "Južnokorejske lutke še vedno mečejo letake in umazane predmete na naše ozemlje. Moramo se odločno zoperstaviti temu," je dejala.
Vodstvo Severne Koreje, katere slaba zdravstvena infrastruktura ni bila pripravljena na obvladovanje velikega izbruha, je vztrajalo, da v prvih dveh letih pandemije niso zabeležili niti enega primera covida-19. Od maja letos pa so poročali o približno 4,8 milijona primerov "vročine" med svojim 26-milijonskim prebivalstvom, ampak vročine niso pripisali covidu, najbrž zato, da bi se izognili splošni paniki med prebivalci - in zaradi pomanjkanja kompletov za testiranje. Država ima namreč enega najslabših zdravstvenih sistemov na svetu, s slabo opremljenimi bolnišnicami, malo enotami za intenzivno nego in brez zdravil ali cepiv.

Država med pandemijo ni uvedla nobenega programa cepljenja, namesto tega se je zanašala na izolacije, domača zdravljenja in to, kar je Kim imenoval "ugoden socialistični sistem v korejskem slogu". Izbruhu virusa bi sicer po mnenju strokovnjakov lahko botrovalo kratko odprtje meje s Kitajsko za tovorni promet.
KOMENTARJI (76)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.