Za zemeljski plin z nizozemskega vozlišča TTF za dobavo marca je bilo treba danes odšteti 1003,5 dolarja na 1000 kubičnih metrov oz. 85,58 evra za megavatno uro, navaja ruska tiskovna agencija Tass. Od začetka dneva se je plin podražil za sedem odstotkov. Cene plina so se zvišale, potem ko je Berlin v torek zamrznil postopek izdaje dovoljenja za plinovod Severni tok 2, ker je Rusija prepoznala separatistični regiji Doneck in Lugansk na vzhodu Ukrajine.
Nemčija lahko zdrži povsem brez ruskega plina, je v pogovoru za radio Deutschlandfunk danes dejal nemški minister za gospodarstvo, energijo in podnebje Robert Habeck. To bi sicer pomenilo krepko višje cene, a bo Berlin, če Rusija zapre pipico Nemčiji, potrošnikom in podjetjem pomagal, je obljubil po navedbah nemške tiskovne agencije dpa. "To bomo naslovili s socialno politiko," je dejal in dodal, da je najpomembnejše, da ima Nemčija dovolj plina in varno zalogo.
Nemški kancler Olaf Scholz je Habeckovemu ministrstvu naložil, naj ponovno oceni zanesljivost oskrbe s plinom po plinovodu Severni tok 2 v luči ruskih potez v Ukrajini. Po besedah tiskovnega predstavnika nemške vlade Steffena Hebeshtreita bo za izdelavo te ocene potrebnega precej časa. Na vprašanje, ali je govora o tednih, mesecih ali letih, je odgovoril: "Ne govorimo o tednih."
Plinovod je sicer dokončan in poln plina, a še čaka na končno dovoljenje nemških oblasti, preden lahko začne polno obratovati. Na Scholza letijo nekatere kritike, ker je postopek izdaje dovoljenja za Severni tok 2 zadržal pod izgovorom in ne da bi podal jasno politično izjavo. V torek je ob napovedi spremembe nemški kancler dejal, da se je situacija "dramatično spremenila" in da v sedanjih okoliščinah postopek izdaje dovoljenja ni mogoč.
KOMENTARJI (148)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.