27-letnica ima le sedem tednov starega sinčka, ki naj bi bil otrok enega od humanitarnih delavcev v Čadu. Ta ji je v zameno za spolne usluge ponudil denar. In četudi je temu nekdaj ostro nasprotovala, tokrat preprosto ni imela izbire.
"Otroci so jokali, nismo imeli hrane," je dejala za AP News. "Zlorabil je moj položaj." Vse ženske, ki so govorile za medije, so želele ostati anonimne, saj se bojijo maščevanja.
Predvsem nasprotujoče si je dejstvo, da so nekatere sudanske deklice in ženske izkoriščali prav tisti, ki naj bi jih zaščitili, denimo humanitarni delavci in lokalne varnostne sile. V zameno za spolne usluge naj bi jim ponujali denar, lažji dostop do pomoči in službo, so povedale. Takšno spolno izkoriščanje pa je v Čadu kaznivo dejanje. In žensk v težkih situacijah, razseljenih, je v Čadu zdaj ogromno. Več sto tisoč ljudi se jih je namreč zateklo v to državo, da bi se izognile sudanski državljanski vojni, v kateri je bilo ubitih več kot 20.000 ljudi.
Tri ženske so se pogovarjale z novinarji AP News v mestu Adre blizu sudanske meje, sudanska psihologinja pa je delila pripovedi še sedmih žensk in deklet, ki niso želele govoriti neposredno z novinarji. Psihologinja Daral-Salam Omar je pojasnila, da ji je vseh sedem povedalo, da so bile primorane pristati na takšne ponudbe moških, da bi se dokopale do nekaterih ugodnosti. Nekatere so pozneje zanosile in poiskale pomoč psihologinje, ker so se bale, da jih bo njihova skupnost izobčila. "Bile so psihično uničene. Predstavljajte si žensko, ki zanosi brez moža v takšnem okolju in razmerah," je dejala Omarjeva.
Spolno izkoriščanje med velikimi humanitarnimi krizami ni redkost, zlasti na območjih razseljevanja, skupine za pomoč pa se že dolgo borijo proti temu. A težava je tudi v tem, ker se ženske bojijo povedati, kaj se jim je zgodilo, ampak se raje osredotočajo na zagotavljanje osnovnih potrebščin, ne glede na to, kaj morajo storiti, da bi se do njih dokopale.
Sicer so v taboriščih za razseljene "varni prostori", kjer se lahko zbirajo ženske in imajo na voljo brezplačne telefonske linije, kjer lahko anonimno poročajo o zlorabah. A večina Sudank se ne odloči za to možnost, saj se vse bojijo maščevanja moških, ki so jih zlorabili. Ena izmed žensk, ki so v taborišču, se je na humanitarnega delavca obrnila s prošnjo za delo, da bi lahko kupila osnovne potrebščine. Sicer ji je bil pripravljen pomagati, a le v zameno za spolne usluge. Te pa je izkoristil večkrat, na voljo mu je morala biti več mesecev, on pa ji je vsakič plačal 12 dolarjev oziroma nekaj več kot 11 evrov. Ko je zanosila in rodila, ji je plačal 65 dolarjev oziroma nekaj več kot 61 evrov in zanikal, da je otrok njegov. Moški je bil sudanski delavec za organizacijo Zdravniki brez meja (MSF).
Drugi dve ženski sta povedali, da so ju moški iz Čada, ki so delali na lokacijah MSF, nagovarjali k spolnim uslugam, ko sta se prijavili za delo v organizaciji. Vzeli so njuni telefonski številki in ju večkrat poklicali, češ da se bosta hitreje dokopali do dela, če jim ponudita spolne usluge. Obe ženski sta to zavrnili.
Potem ko so lani v sudanski regiji Darfur pobili ali ugrabili večino njene družine, je 19-letnica poiskala zatočišče v Čadu. A pri sebi ni imela dovolj denarja za preživljanje nečakinj in nečakov, za katere je skrbela. Dobila je službo v restavraciji v taborišču, a ko je šefa prosila za povišico, je ta privolil le pod pogojem, da bo v zameno za denar imela z njim spolne odnose. Denar, ki ji ga je v zameno za to plačal, je bil šestkrat višji od njene plače, in skupaj z nečaki si je lahko privoščila vse osnovne potrebščine. A ko je zanosila, je moški izginil.
Zaradi takih in podobnih obtožb se je organizacija MSF soočila z veliko kritikami. Generalni sekretar Christopher Lockyear je že opozoril, da bodo vse obtožbe temeljito preiskane. "Prošnja za spolni odnos v zameno za dostop do oskrbe ali zaposlitve je očitna kršitev naših zavez," je opozoril. Koliko takšnih primerov je bilo prijavljenih, ni znano. Lani je bilo od 714 pritožb o vedenju osebja MSF, ki deluje po vsem svetu, potrjenih 264 primerov zlorabe ali neprimernega vedenja, vključno s spolnim izkoriščanjem, zlorabo moči in ustrahovanjem.