Ameriški predsednik Donald Trump zagotavlja, da se v mirovnih pogajanjih nobena od držav ne "igra z njim". Ukrajina je naposled pristala tudi na okvir pogodbe, ki bi Združenim državam prinesla močno zaželene težke kovine, državi v vojni pa zagotovilo, da bodo ZDA vlagale v okrevanje Ukrajine.
A Trump jim morda ne bo namenil enakega "prijateljstva". Kot poroča Bloomberg, ki se sklicuje na osebe, seznanjene z zadevo, naj bi bile namreč Združene države pripravljene priznati ruski nadzor nad ukrajinsko regijo Krim kot del širšega mirovnega sporazuma med Moskvo in Kijevom.
Da naj bi bila administracija ameriškega predsednika v okviru prizadevanj za končanje ukrajinske vojne pripravljena priznati ruski nadzor nad Krimom, je neimenovani ameriški uradnik povedal tudi za CNN. Predlog naj bi ob tem predvideval tudi prekinitev ognja na frontnih črtah.
Prvi krog mirovnih pogajanj med ameriškimi, evropskimi in ukrajinskimi uradniki v Parizu, so sicer udeleženci po poročanju BBC sprava označili za pozitivne. Dokler se nista vmešala prav Trump in njegov državni sekretar Marco Rubio. Zagrozila sta namreč, da bodo ZDA odstopile od prizadevanj za prekinitev ognja, če se napredek ne bo kmalu pokazal.

Države se sicer še vedno strinjajo, da se Rusiji ne morejo zoperstaviti brez ZDA. In čeprav se Ukrajina nadeja, da bo nepotrpežljivost Amerike prek sankcij občutila predvsem Rusija, se zdi, da bi največji izkupiček naposled imel Kremelj.
Rusija je namreč v zadnjih dneh izvedla nekaj najsmrtonosnejših raketnih napadov na civiliste, v Harkovu je bilo na primer ranjenih več kot 100 oseb, ena oseba je umrla, Bela hiša pa napadov ni obsodila. Kijev je prav tako ob ameriški zamrznitvi vojaške pomoči in obveščevalnih podatkov pristal na popolno prekinitev ognja, medtem ko Moskva svojih zahtev po ukrajinski zemlji in strmoglavljenju Volodimirja Zelenskega ni opustila.
"Marco ima prav, ko pravi, da želimo videti konec. Pomislite, koliko ljudi je vsak dan ubitih, medtem ko se mi le pregovarjamo," je dejal Trump. Kot je poudaril 47. ameriški predsednik, je v interesu obeh strani, da sodelujeta s prizadevanji njegove administracije, preden bo prepozno in se bo Washington osredotočil na druge zadeve.
"Če bo iz nekega razloga ena od obeh strani pogajanja zelo otežila, bomo rekli: 'Neumni ste, bedaki, grozni ljudje.' In nato bomo odkorakali. Upam sicer, da nam tega ne bo treba storiti," je dodal. Na vprašanja o tem, ali pogajanja zavira ruski predsednik Vladimir Putin, pa je Trump dejal, da upa, da ne, a da bo javnost, če dobi potrditev, o tem tudi obvestil.
Trumpa so vprašali tudi, ali bo Washington še naprej vojaško in finančno podpiral Ukrajino, če dogovora o koncu vojne ne bo mogoče doseči. Slednji ni želel pojasniti prihodnjih načrtov ali nepredvidenih dogodkov: "No, tega ne bom rekel, ker mislim, da nam bo to uspelo."
KOMENTARJI (352)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.