Jacinda Ardern, premierka Nove Zelandije je takoj postregla z vprašanjem, ali bi se dva moška voditelja prav tako morala soočiti z enakim vprašanjem.
"Ko se dve ženski srečata, ne pomeni, da se samo zaradi njunega spola," je dejala. Spraševala se je tudi, če je kdo "kdaj vprašal Baracka Obamo in Johna Keyja, ko sta se srečala, če je to zaradi tega, ker sta bila podobnih let". Nekdanji ameriški predsednik in nekdanji novozelandski premier sta se leta 1961 namreč rodila v nekaj dneh razlike.
Na vprašanje o njunih vlogah voditeljic je Ardernova odgovorila, da sta z Marin čutilE odgovornost, da uporabita svoj glas v imenu zatiranih žensk, kot so tiste v Iranu.
"Osredotočenost našega pogovora je na tem, kaj bi lahko skupaj naredili več v podporo drugim ženskam v drugih državah, ki se soočajo s hudimi okoliščinami, kjer vidimo, da so zatirane in kjer so kršene najosnovnejše človekove pravice," je dejala Ardernova.
"Seveda imamo večji delež moških v politiki, to je realnost. Ko se pa dve ženski srečata, to ni samo zaradi njunega spola," je pojasnila. Naštela je še razloge za srečanje, kot so trgovinski odnosi med državama in dodala, da je "današnje srečanje priložnost, da resnično izkoristimo gospodarske priložnosti med država".
"Naša naloga je, da to nadaljujemo, ne glede na naš spol," je zaključila.
Sanna Marin, premierka Finske je na svoji prvi uradni turneji, hkrati pa je tudi prva finska premierka, ki je obiskala Novo Zelandijo. Voditeljici sta dejali, da sta razpravljali o več pomembnih vprašanjih, vključno s svetovno gospodarsko recesijo in življenjskimi stroški, dotaknili pa sta se tudi nedavnih protestov v Iranu.
"Skrbi me trenutno stanje v Iranu. Pogumne ženske, ki protestirajo proti zakonom in varnostnemu položaju žensk, taka vprašanja moramo pač obravnavati skupaj," je povedala Marinova.
Najbolj pogosto obravnavana tema na političnem parketu tudi tokrat ni izostala. Voditeljici delita "močno zavezanost" podpori Ukrajini po ruski invaziji, povedali sta tudi, da je zaradi konflikta pod pritiskom tudi mednarodni red.
Vprašanje novinarjev je sprožilo nekaj odzivov na družbenih omrežjih. Mnogi uporabniki Twitterja so ga označili za seksističnega.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.