Yellenova je na obisku v Mexico Cityju novinarjem dejala, da je financiranje, zlasti za podporo ukrajinskemu splošnemu proračunu, povsem nujno, poroča Reuters.
"Pogovarjala sem se s člani kongresa, z mojimi kolegi. Mislim, da razumejo, da gre za resno situacijo in da smo lahko sami odgovorni za poraz Ukrajine, če ji ne uspemo zagotoviti potrebnih sredstev, pri čemer sem vključila tudi neposredno proračunsko podporo, saj je ta povsem nujna," je opozorila Yellenova. Dejala je tudi, da je ameriško financiranje Ukrajine nujno tudi za ameriške zaveznice v Evropi, ki zagotavljajo izdatnejšo pomoč, da bi Ukrajini pomagale zmagati v boju proti ruski agresiji.
Pred tem je namreč tudi vodja osebja ukrajinskega predsednika dejal, da je odložitev ameriške pomoči povzročila "veliko tveganje", da bo Ukrajina izgubila skoraj dveletno vojno proti Rusiji.
Zelenski se ne želi sestati z ameriškimi zakonodajalci
Virtualni nastopi v senatu in predstavniškem domu so postali mala malica za ukrajinskega predsednika, ki so ga ponavadi ob nagovoru prisotni pospremili z gromkim aplavzom in stoječimi ovacijami.
A zdaj je stvar ušla izpod nadzora, Zelenskemu ni všeč zadrževanje finančne pomoči in to se je tudi odločil pokazati. V torek bi se namreč moral sestati z ameriškimi zakonodajalci, a je sestanek odpovedal, poroča BBC.
Sicer so iz ukrajinskega urada dejali, da so predsednika v zadnjem trenutku presenetile druge zadeve, ki se jim mora posvetiti, a niso navedli podrobnosti. Bela hiša si sicer močno prizadeva za dodatno podporo Ukrajini, vendar ameriški kongres temu ni najbolj naklonjen, saj še vedno niso dosegli dogovora o finančni pomoči.
Direktorica proračuna Bele hiše Shalanda Young je bila nazadnje jasna, ko je dejala, da preprosto ni več denarja. Opozorila je sicer, da bo kongres, če do konca leta ne odobri sredstev Ukrajini, pokvaril državo v njenem boju proti Rusiji, in da ni več "čarobnega lonca sredstev", iz katerega bi lahko črpali denar.
Kljub težkim besedam, se je v ponedeljek zdelo, da republikanski predsednik predstavniškega doma Mike Johnson ni zainteresiran za sproščanje dodatnih sredstev. "Bidnova administracija ni vsebinsko obravnavala nobenega od upravičenih pomislekov glede pomanjkanja jasne strategije v Ukrajini, poti za rešitev konflikta ali načrta za ustrezno zagotavljanje odgovornosti za pomoč ameriških davkoplačevalcev," je zapisal na družbenih omrežjih.
Zdi se namreč, da se je protiofenziva Ukrajine na jugu upočasnila, to je nedavno dejal tudi vrhovni poveljnik ukrajinskih oboroženih sil Valerij Zalužni. "Vojna stagnira," je poudaril in dodal, da najverjetneje ne bo lepega in globokega preboja brez tehnološkega preskoka in da je vojna zašla v "pat položaj". Dodal je, da je konflikt vstopil v fazo "pozicijske vojne statičnega boja izčrpavanja".
"Ukrajinci morajo sprejeti težko odločitev," je prepričan direktor projekta kritičnih groženj inštituta American Enterprise in nekdanji profesor na ameriški vojaški akademiji Frederick Kagan. "Če niso prepričani, da bodo od ZDA dobili še kaj, potem morajo ohraniti, kar imajo."
Po njegovih besedah ukrajinska vojska potrebuje tanke, oklepna vozila, bojna letala, brezpilotna letala in orožje dolgega dosega. In ZDA so edina država, ki lahko to opremo zagotovi hitro in v potrebnih količinah.
Dodal je, da ga sicer ne preseneča, da je financiranje Ukrajine postala vse bolj sporna tema političnih razprav v ZDA, saj konflikt traja že skoraj tri leta.
"Američani si zaslužijo, da njihovi predstavniki natančno določijo, kakšni so ameriški interesi, in da se opravi prava razprava o razdelitvi te velike vsote denarja," je dejal. "Izid te vojne bo odvisen predvsem od tega, kaj lahko storijo Ukrajinci, zelo blizu pa je tudi odločitev Združenih držav."
KOMENTARJI (182)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.