
Spremembe državnega zakona o poročilih o sodnih postopkih, ki so bile tiho sprejete februarja, kot storilce kaznivega dejanja definirajo vsakogar, ki javno širi informacije, ki vodijo k identifikaciji žrtve spolnega napada, poroča CNN.
V zakonu izjema niso niti same žrtve, kar pomeni, da bi jih lahko zaradi razprav o lastnih izkušnjah preganjali. Tako svoje izkušnje ne smejo deliti v medijih, na televiziji, spletu ali s pisanjem knjige, razen če uporabljajo lažno ime.
"To je'zmaga' za pedofile in posiljevalce in velik udarec za žrtve"
Kritiki so spremembo označili kot zakon "utišanja" in sprožili kampanjo #DovoliteNamGovoriti (#LetUsSpeak), s katero zahtevajo, da državna vlada spremeni predpise.
"To je 'zmaga' za pedofile in posiljevalce in velik udarec za žrtve, ki nimajo več zakonske pravice, da spregovorijo," je Nina Funnell, podpornica kampanje, zapisala na spletno stran za zbiranje sredstev, kjer so zbrali že več kot 25.800 evrov. Poudarila je, da zakon v Viktoriji, drugi najbolj naseljeni zvezni državi v Avstraliji, žrtvam onemogoča razpravljanje o svojih izkušnjah.
"Preživela sem spolno zlorabo. Jim Nance me je zlorabil in leta sem bila utišana. Nikoli nisem dobila pravice. Povedati svojo zgodbo in poimenovati osebe je ena redkih moči, ki jih imam. Jokam za tistimi v Viktoriji, ki jih je zakon utišal," je zapisala ena od podpornic kampanje #LetUsSpeak.
V zakonodaji, spremenjeni 7. februarja, je zapisano, da lahko žrtve svojo identiteto objavijo le na zahtevo sodišča ali odobreno prošnjo na sodišču, za kar kritiki pravijo, da je lahko izjemno drago. Odrasli se ne bodo mogli samodejno odreči svoji pravici do anonimnosti, kot se lahko v vseh drugih avstralskih zveznih državah.
Določena je globa ali zaporna kazen do štirih mesecev
Zakon prepoveduje objavo imena žrtve "v knjigi, časopisu, reviji ali drugi pisni publikaciji", televizijski ali radijski oddaji, "javni razstavi" ali prek elektronske komunikacije. Določena je globa ali zaporna kazen do štirih mesecev.
"Kot rezultat novih zakonov so žrtve zdaj prisiljene, da se na lastne stroške vrnejo na sodišče po sodne odredbe, zato da bodo lahko javno govorili o svojih primerih," je zapisala Funnellova. "To lahko žrtve stane tisoče dolarjev."
Funnellova se je pred tem zavzel za razveljavitev podobnega zakona na Tasmaniji.
Žrtve, mlajše od 18 let, se v Avstraliji ne morejo javno identificirati, razen na Avstralskem glavnem ozemlju in v Novem Južnem Walesu, kjer morajo biti starejše od 14 let.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.