"So časi, ko ne smemo oklevati," je dejal Zelenski ob robu Svetovnega gospodarskega foruma v Davosu, na katerem je prek video povezave sodeloval v razpravi skupaj z nizozemskim premierjem Markom Ruttejem in nekdanjim britanskim premierjem Borisom Johnsonom.
"Če na primer rečeš: Dam ti tanke, če bo še kdo drug dal tanke. Mislim, da to ni prava strategija," je dejal Zelenski, ne da bi pri tem neposredno omenil kanclerja Olafa Scholza, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
"Potrebujemo vso moč, ki je na voljo, ker se borimo proti tej tiraniji," je poudaril ukrajinski predsednik. "Tega ne moremo početi samo z motivacijo in moralo," je dodal.
V zadnjih dneh se v več državah, med drugim na Finskem, v Litvi in na Poljskem, vrstijo pozivi Nemčiji, naj odobri izvoz tankov leopard 2 Ukrajini, ki jih uporabljajo vojske več držav članic Nata.
K dobavi leopardov sta danes v skupni izjavi pozvala tudi ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba in obrambni minister Oleksij Reznikov. "Vse partnerske države, ki so že zagotovile vojaško pomoč ali jo nameravajo zagotoviti, pozivamo, naj znatno okrepijo svoj prispevek h krepitvi obrambnih zmogljivosti Ukrajine," sta zapisala.
Dvanajst držav, med njimi Nemčijo, Turčijo in Španijo, sta pozvala, naj svoje leoparde posredujejo Ukrajini. Ob tem sta zagotovila, da jih bodo uporabljali odgovorno in izključno za obrambo ozemeljske celovitosti Ukrajine znotraj mednarodno priznanih meja.
Prav tako sta opozorila, da Rusija ohranja prevlado pri številu vojakov, orožju in vojaški tehnologiji ter da je Moskva odločna še naprej stopnjevati sovražnosti.
Po poročanju nemških medijev je Scholz pripravljen dovoliti dobavo bojnih tankov Leopard 2 Ukrajini, a pod pogojem, če bodo ZDA dale na voljo svoje bojne tanke abrams. Ameriški predsednik Joe Biden se v torkovem telefonskem pogovoru s Scholzem očitno temu ni zavezal, čeprav naj bi ZDA pripravljale novo veliko pošiljko orožja Ukrajini, poroča dpa.
France24 pa poroča, da ameriški uradniki vztrajajo, da Washington zaenkrat ne namerava poslati tankov ameriške izdelave v Ukrajino, češ da bi jih Kijev pretirano težko vzdrževal in da bi za samo delovanje potrebovali ogromno logističnih naporov.
"Tank Abrams je zelo zapleten. Je drag, težko ga je usposobiti, njegovo vzdrževanje pa ni najlažje," je dejal namestnik ministra za obrambo ZDA Colin Kahl.
Ameriški uradniki pravijo, da je dobava tankov leopard Ukrajini najbolj smiselna, saj jih številne evropske države že imajo in so jih pripravljene hitro prenesti.
Za Scholza je pomembno, da Evropa in ZDA bojne tanke Kijevu pošljeta skupaj, da ruski predsednik Vladimir Putin ne bi mogel razdeliti Nata, je poročal Bild. V kanclerjevem uradu tega niso želeli komentirati.
V razpravah o dobavi orožja Ukrajini je Scholz ves čas poudarjal, da Nemčija ne bo delovala sama, ampak da se usklajuje s partnerji, kot sta Francija in ZDA. V petek se bodo zahodne zaveznice v okviru kontaktne skupine za pomoč Ukrajini v ameriškem oporišču Ramstein v Nemčiji pogovarjale o nadaljnjih dobavah orožja Kijevu.
Ameriški obrambni minister Lloyd Austin, ki se bo udeležil srečanja v Ramsteinu, je v sredo zvečer prispel v Berlin, da bi razpravljal o nadaljnji podpori Ukrajini v soočanju z rusko agresijo.
Velika Britanija Ukrajini pošilja rakete brimstone, Danska havbice cezar
"Danes smo tukaj, jutri pa v Ramsteinu, da ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu jasno pokažemo, da bomo še naprej darovali, še naprej usposabljali in še naprej stali ob strani Ukrajini," je dejal britanski obrambni minister Ben Wallace. Ob tem je naznanil, da bo Velika Britanija Ukrajini poslala 600 raket brimstone, ki bodo po njegovem mnenju prispevale k ukrajinski prevladi na bojišču.
Prav tako je Rusijo ponovno pozval, naj zapusti Ukrajino. "Poskrbeti moramo, da bo Rusija razumela, da si jo prizadevamo potisniti nazaj iz Ukrajine," je še dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.
Ločeno je medtem danski obrambni minister Jakob Ellemann-Jensen napovedal, da bo Danska Ukrajini podarila 19 francoskih havbic cezar. "Z Ukrajinci smo bili v stalnem stiku glede artilerije cezar in vesel sem, da smo zdaj dobili široko podporo parlamenta, da jo podarimo ukrajinskemu boju za svobodo," je dejal.
Dansko obrambno ministrstvo je sicer sporočilo, da se v danski vojski še vedno uvajajo za uporabo havbic. "Pri havbicah še vedno obstajajo številni tehnični izzivi, ki jih bo treba odpraviti v sodelovanju s proizvajalcem in Ukrajino," je še dodalo ministrstvo.
Napoved Danske sledi odločitvi švedske vlade, da bo Ukrajini začela dostavljati topniški sistem archer, sodobno samovozno havbico, ki si jo Kijev želi že več mesecev. Prav tako namerava Stockholm Kijevu poslati 50 oklepnih vozil CV-90 in protitankovske rakete NLAW.
Velika Britanija pa je že minuli konec tedna Kijevu obljubila 14 tankov challenger 2, s čimer je postala prva zahodna država, ki mu je obljubila težke tanke. ZDA so Kijevu obljubile oklepna bojna vozila bradley, Francija pa visoko mobilne oklepnike AMX-10 RC. V petek bo v ameriškem vojaškem oporišču Ramstein v Nemčiji potekalo tretje srečanje približno 50 držav, vključno z vsemi 30 članicami zveze Nato, na katerem bodo govorili prav o nadaljnji vojaški pomoči Ukrajini.
Nato: Z dobavo tankov Ukrajini povezana tveganja so obvladljiva
Vrhovni poveljnik Natovih sil v Evropi Christopher Cavoli je ob zaključku dvodnevnega zasedanja vojaškega odbora Nata v Bruslju izjavil, da bi bila potencialna eskalacija razmer z odzivom Rusije na dobavo zahodnih bojnih tankov Ukrajini obvladljiva. Hkrati pa je opozoril, da dobava tankov ni čudežna rešitev za Ukrajino v njenem boju proti agresorju.
"Ni posebnega oborožitvenega sistema, ki bi lahko bil čudežna rešitev za Ukrajino. Potrebno je ravnovesje vseh sistemov," je dejal Cavoli, a ob tem vseeno poudaril, da je sodobna zahodna tehnologija na bojišču v Ukrajini vsekakor boljša od ruske.
Predsednik Natovega vojaškega odbora admiral Rob Bauer je medtem poudaril, da bi bili tanki leopard 2 za Ukrajino pomembni zlasti pri dohitevanju sovražnika in ponovnemu zavzetju okupiranega ukrajinskega ozemlja. "Rusi se borijo s tanki, zato tudi Ukrajinci potrebujejo tanke," je pojasnil. Opozoril je tudi, da Rusija spomladi verjetno načrtuje novo ofenzivo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. "Na to se morajo Ukrajinci pripraviti," je še dodal.
Na srečanju najvišjega vojaškega organa Nata so sicer obravnavali tudi krepitev vzhodnega krila zavezništva in vojaške razmere v Ukrajini. Srečanja so se udeležili načelniki generalštabov držav članic.
Že v petek pa bo v letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji potekalo tretje srečanje kontaktne skupine za pomoč Ukrajini. Kijev tu od zaveznic pričakuje odločno podporo v obliki težkega orožja, kar je generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg tudi obljubil.
Največ pozornosti bo najverjetneje posvečeno ravno dobavi tankov leopard. Nemčija ima pri tem ključno vlogo, saj mora odobriti vsak izvoz omenjenih tankov, tudi iz drugih držav. Po poročanju nemških medijev je kancler Olaf Scholz pripravljen dovoliti dobavo bojnih tankov leopard 2 Ukrajini, a pod pogojem, da ZDA dajo na voljo svoje tanke abrams.
Kremelj opozarja Zahod pred eskalacijo konflikta, če bo Ukrajini dobavil orožje dolgega dosega
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medijem dejal, da bi bilo to lahko nevarno, saj bi konflikt dvignilo na novo raven, kar ne bi bilo dobro z vidika globalne in evropske varnosti, poročajo francoska tiskovna agencija AFP.
Kot je pojasnil Peskov, gre za morebitne dobave orožja, ki lahko zadane rusko ozemlje. Ob tem je dejal, da Ukrajina že ima orožje, ki ga uporablja za vsakodnevne napade na rusko ozemlje. Peskov se je odzval na besede ruskega veleposlanika v ZDA Anatolija Antonova, ki je dejal, da bo Moskva uničila vsako orožje, ki ga bosta Washington ali zveza Nato dostavila Ukrajini.
Rusija je Zahod posvarila dan pred srečanjem kontaktne skupine za pomoč Ukrajini v letalskem oporišču Ramstein v Nemčiji, na katerem naj bi članice Nata Kijevu zagotovile težje in sodobnejše orožje.
O vprašanju zagotavljanja orožja Ukrajini razpravlja tudi vojaški odbor Nata, ki zaključuje dvodnevno zasedanje.
Švedska bo Ukrajini dobavila topniški sistem archer
Švedski premier Ulf Kristersson je na novinarski konferenci v Stockholmu sporočil, da se je vlada odločila za tridelni paket vojaške pomoči Ukrajini, vključno z začetkom dobave artilerijskega sistema archer.
Švedska, ki je prekršila svojo doktrino, po kateri ne pošilja orožja državam v vojni, bo poslala tudi 50 oklepnih vozil CV-90 in prenosne protitankovske rakete NLAW, je sporočila vlada.
Pripravo dobave sistema archer Ukrajini je vlada naročila vojski, ki jo mora tudi seznaniti, koliko sistemov bi ji lahko poslali, je povedal minister za obrambo Pal Jonson. Sistem archer je ob tem opisal kot "morda najnaprednejši artilerijski sistem na svetu".
"Vojaška podpora je odločilna, saj lahko spremeni, kdo bo to zimo prevzel pobudo na fronti v Ukrajini," je poudaril Kristersson. "Želje Ukrajine glede tega, kaj želi, imajo veliko težo pri naši odločitvi."
O dobavi švedskega artilerijskega sistema archer Ukrajini so v tej skandinavski članici in trenutno predsedujoči Evropski uniji razpravljali že dlje časa. Gre namreč za zelo natančen sistem, ki ga je mogoče hitro premikati na kolesih in z njim hitro streljati. Že nekaj časa je na seznamu želja Ukrajincev, poroča nemška tiskovna agencij dpa.
KOMENTARJI (301)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.