Karneval bi se moral začeti 30. januarja, trajati pa dva tedna. A namesto množice turistov so tokrat ulice in trgi zgodovinskega središča mesta popolnoma prazni. Pandemija covida-19 je že drugo leto zapored Benečanom onemogočila pustno praznovanje, tamkajšnja podjetja pa seštevajo izgube ob odsotnosti vsaj treh milijonov turistov, ki bi v tem času sicer obiskali mesto.
Maske, ki so simbol beneškega karnevala, tokrat samevajo v izložbah trgovin, na ulicah pa prevladujejo zaščitne maske. "Že leta prodajamo pustne maske, letos pa nismo prodali nobene," je za Guardian povedal Gualtiero Dall'Osto, lastnik Tragicomice, ene najstarejših tradicionalnih trgovin z maskami v Benetkah.
Trgovino in delavnico je Dall'Osto odprl, ko so leta 1979 v mestu spet oživili karneval, da bi povečali število turistov v zimskem času. Lani so karneval prekinili po treh dneh zaradi izbruha novega koronavirusa v severni Italiji, do zdaj pa je bil odpovedan le leta 1990 zaradi zalivske vojne.
Izgubo letošnjega pustnega dogodka mnogi vidijo kot zadnji udarec za mesto, ki je zaradi nenehno upadajočega prebivalstva za preživetje v celoti odvisno od turizma.
"Ni ljudi," pravi Dall'Osto. "Nimamo Benečanov, saj jih je veliko že zapustilo mesto, in nimamo turistov. Zadnje mesece smo živeli melanholično, saj smo bili tako vajeni videti ljudi. Benetke so zdaj kot velik park, ki je zaprt in čaka, da se ponovno odpre. To je resen problem," pripoveduje.
Število obiskovalcev se je sicer nekoliko povečalo lani poleti, ko so omejitve potovanj zaradi upada okužb v Italiji omejili. Toda kar 40 odstotkov podjetij na območju Trga svetega Marka je v zadnjih mesecih dokončno zaprlo svoja vrata. Po nekaterih ocenah pa bo po koncu pandemije v mestu zaprt vsak četrti hotel.
Številni bari in restavracije, vključno s slavno kavarno Caffè Florian, ki je decembra obeležila 300. rojstni dan, se v ponedeljek niso odprli, čeprav so v Benečiji zaradi upada okužb sprostili nekatere ukrepe.
Muzeji in gledališča, vključno z operno hišo La Fenice, se naj ne bi odprli pred aprilom. Dela nimajo niti beneški gondoljerji. "Težko je, vendar se moraš truditi ostati miren in upati, da se bo posel vrnil," je za Guardian povedal gondoljer Carlo Pitau.
Beneške oblasti so si prizadevale ohraniti duh karnevala z organiziranjem spletnih dogodkov pod predpostavko, da se lahko ljudje zabavajo tudi doma. Toda malo ljudi je razpoloženih. "Trenutno prav nihče ne razmišlja o praznovanju," pravi Francesca Fantin, katere družinska cvetličarna je nekaj korakov od mostu Rialto.
Veliko cvetličarskih trgovin je v preteklih letih zagotavljalo cvetje za poroke tujcev v Benetkah. Tega zdaj ni, krive pa so tudi, za Benetke značilne, poplave. "Posel se je po poplavah tako rekoč ustavil. Ni porok ali prireditev. Odpremo trgovino in osvežimo izložbo, da ostanemo živi. Toda ničesar ne morete načrtovati," dodaja Fantinova.
V predelu Cannaregio je vzdušje nekoliko bolj veselo, saj gostje lokalov uživajo v dopoldanskem druženju ob kozarcu vina. "Mesto je popolnoma mrtvo, vendar je treba živeti, tudi če obstaja pandemija," pravi Fabio Barbieri.

KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.