V Buchenwaldu pri Weimarju je že dlje vladalo napeto vzdušje, saj je bilo od marca 1945 jasno, da zavezniška vojska napreduje proti notranjosti Nemčije. Vodstvo taborišča se je od začetka aprila pripravljalo, da bo spraznilo prostore, zaradi česar so več tisoč judovskih jetnikov le nekaj dni pred osvoboditvijo poslali na pohod.
Američani so 11. aprila dosegli taborišče in ga osvobodili, potem ko so jih na pomoč poklicali nekateri jetniki. "Tovariši, taborišče imamo v svojih rokah," se je 11. aprila zgodaj popoldne razlegel glas po območju Buchenwalda. Iz istih zvočnikov, po katerih so jetniki poslušali ukaze, so zdaj slišali neverjetne besede, ki so napovedale svobodo.
Ob osvoboditvi je bilo tam še 21.000 jetnikov. Za številne Jude, Rome, homoseksualce in Jehove priče je bila rešitev prepozna. V taborišču so od ustanovitve leta 1937 namreč ubili več kot 56.000 ljudi, skupno je bilo v osrednjem taborišču Buchenwald in drugih podružnicah taborišča zaprtih skoraj 280.000 ljudi.
Osvoboditev Buchenwalda velja za prvo osvoboditev ohranjenega in le delno izpraznjenega koncentracijskega taborišča na ozemlju Nemčije. Pred tem so že osvobodili taborišče Ohrdruf 5. aprila, francoska vojska pa je 7. aprila osvobodila manjše taborišče Wiesengrund pri Heilbronnu, ki je bilo skoraj v celoti izpraznjeno. Rešili so le nekaj sto jetnikov, večina jih je umrla kmalu po osvoboditvi.
Po osvoboditvi Buchenwalda so sledila tudi druga nacistična taborišča na ozemlju Nemčije ter širše. Britanci so 15. aprila 1945 osvobodili Bergen-Belsen v deželi Spodnja Saška, proti koncu aprila pa sta med drugim sledita še osvoboditev taborišč Dachau in Ravensbrück.
Ob 75. obletnici osvoboditve Buchenwalda so načrtovali spominsko slovesnost, ki naj bi potekala 5. aprila. To so zaradi izbruha koronavirusa odpovedali, vseeno pa se nameravajo pri muzeju, ki upravlja s taboriščem, spomniti številnih žrtev. Kot je povedal vodja muzeja Volkhard Knigge, gre za več kot le obletnico. "Nekaj smo izgubili, kar ne moremo več dobiti nazaj. Ne manjka nam dogodek, manjka nekaj temeljnega. Tako na človeški ravni kot na ravni družbene usmeritve. Predvsem danes, ko je v vsej Evropi vedno bolj čutiti nacionalistične težnje," je povedal.
Zato so se pri muzeju odločili za virtualno spominsko slovesnost na dan osvoboditve v soboto, 11. aprila. Na posebni spletni strani bodo objavili govore, ki so jih sicer pripravljali za prireditev. Objavili bodo tudi različne dokumente in filme ter pričevanja preživelih in mladih. Muzej bo tudi simbolno položil vence v imenu vseh diplomatskih predstavništev držav, katerih državljani so bili ubiti v Buchenwaldu.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.