Tujina

Bruselj zaradi direktive o avdiovizualnih vsebinah v postopek proti 23 članicam

Bruselj, 23. 11. 2020 16.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Evropska komisija je uvedla postopek za ugotavljanje kršitev proti 23 državam članicam EU in Združenemu kraljestvu, ker v svoje nacionalne zakonodaje niso pravočasno prenesli direktive o avdiovizualnih vsebinah, so sporočili v Bruslju.

Nova pravila obsegajo tako tradicionalne televizijske vsebine kot storitve na zahtevo in plaftorme, ki uporabnikom spleta omogočajo nalaganje vsebin. Cilj direktive je ustvariti primeren pravni okvir za digitalno dobo, ki bi vodil v bolj pravične, varne in bolj raznolike medijske vsebine. Krepi tudi zaščito gledalcev, še posebej najranljivejših, kot so mladoletni, pravila glede sovražnega govora širi na platforme za deljenje vsebin ter spodbuja kulturno raznolikost v avdiovizualnih medijih.

Države so morale spremenjeno direktivo o avdiovizualnih medijskih storitvah v nacionalne zakonodaje prenesti do 29. septembra. Do tega roka so to storile le Danska, Madžarska, Nizozemska in Švedska.

Evropska komisija je zato preostalim 23 državam, tudi Sloveniji, poslala formalno obvestilo ter jih prosila za dodatne informacije. Zdaj imajo dva meseca za odgovor.

"Skrajni čas je, da vse države članice prenesejo pravila v nacionalne zakonodaje, in to dobro," je poudarila podpredsednica Evropske komisije Vera Jourova, pristojna za vrednote in preglednost. Direktiva je po njenih besedah ključna zakonodaja za pluralizem medijev. "Krepi neodvisnost medijskih regulatorjev, spodbuja preglednost lastništva medijev in spodbuja medijsko pismenost," je pojasnila.

Komisar za notranji trg Thierry Breton pa je poudaril, da so se pred dvema letoma tudi države članice strinjale s prenovo evropskih pravil o avdiovizualnih vsebinah. Kot je dodal, ta pravila bolje ščitijo vse gledalce, spodbujajo kulturno raznolikost in ščitijo pluralizem medijev. "A ne bodo prinesla nobene od naštetih koristi, če bodo ostala na papirju," je opozoril komisar. Ob tem je države članice pozval, naj ta pravila v zakonodaje prenesejo čim prej, da bi zagotovile varnejše, pravičnejše in bolj raznoliko okolje na spletu."

Nova pravila obsegajo tako tradicionalne televizijske vsebine kot storitve na zahtevo in plaftorme, ki uporabnikom spleta omogočajo nalaganje vsebin (slika je simbolična).
Nova pravila obsegajo tako tradicionalne televizijske vsebine kot storitve na zahtevo in plaftorme, ki uporabnikom spleta omogočajo nalaganje vsebin (slika je simbolična). FOTO: Dreamstime
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (9)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Dbist
24. 11. 2020 14.55
Mi bomo spisali v zakonodajo vse potrebno, takoj ko si bo janša podredil ali pa prodal Madžarom vse medije!
Lutra Lutra 1
24. 11. 2020 09.51
+1
Sem bil prepričan, da Slovenije ni med kršitelji. 😅
Aven
23. 11. 2020 16.56
-3
Zakaj moraš plačati za NACI-onalno televizijo, če programa nikoli ne gledaš. To se vedno sprašujem. ZAKAJ? Ne gledam pravtako ne A/POP ... .
Dbist
24. 11. 2020 14.57
+1
Normalno. Svečkarji gledate samo tisto, kar vam mali imitator dovoli.
orcus
23. 11. 2020 16.39
-4
Eu mojstrom sedaj ni jasno, da nihce vec ne gleda nacionalne televizije, ker imamo vsi netflix. Edino kar sem gledal je drzavna fuzbal, he, sedaj pa se tega ne!!
Aven
23. 11. 2020 16.53
-2
Glih obratno - JASNO JIM JE. Države pa še vedno podpirajo NACIONALNE Televizije. Sama beseda pove vse "naci".
Rožice cvetijo
23. 11. 2020 16.25
+9
Sedaj bi bilo pa pošteno z imenom in priimkom obelodaniti osebo, ki je /pre/dobro plačana, da to uredi. Plačana je iz našega denarja...in, zakaj že....zato, da dela ne opravlja odgovorno...ali ni več nadrejenih...kaj počno le-ti, razen, da denar vlečejo?!
Streznitev
23. 11. 2020 20.17
+3
Zanimivo: Do tega roka so to storile le Madžarska, Danska, Nizozemska in Švedska.
Lutra Lutra 1
24. 11. 2020 10.03
+0