Tujina

Bruselj potrdil sporazum o odnosih z Veliko Britanijo po brexitu

Bruselj, 28. 04. 2021 09.39 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
STA, Maja Pavlin
Komentarji
4

Evropski parlament je potrdil sporazum o prihodnjih odnosih med Evropsko unijo in Združenim kraljestvom po brexitu. Potrditev sporazuma v parlamentu je ključen korak v procesu ratifikacije na strani Unije, zdaj morajo dogovor potrditi le še države članice.

Evropski parlament je z veliko večino potrdil trgovinski dogovor med Veliko Britanijo in Evropsko unijo po brexitu, s čimer je odpravil zadnjo oviro za popolno ratifikacijo sporazuma. Poslanci Evropske unije so sporazum o trgovini in sodelovanju podprli s 660 glasovi za, petimi proti in 32 vzdržanimi glasovi, je danes na plenarnem zasedanju parlamenta sporočil njegov predsednik David Sassoli.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Čeprav izid nikoli ni bil pod vprašajem, pa je Evropski parlament izrazil precejšnjo zaskrbljenost glede zanesljivosti sedanje britanske vlade, da bo v dobri veri izvedla dva ključna dokumenta brexita: sporazum o izstopu in sporazum o trgovini in sodelovanju, ki je bil danes sprejet. Slednji sporazum, ki ureja trgovinska in carinska vprašanja ter predvideva ničelne tarife in ničelne kvote, se pogojno uporablja že od začetka tega leta in obsega prosto in pravično trgovino, ekonomsko in socialno partnerstvo, varnost državljanov ter upravljanje sporazuma.

Osrednji del dogovora med EU in Otokom je prostotrgovinski sporazum. Ta ne obsega samo trgovine z blagom in storitvami, ampak tudi druga področja, ki so v interesu Unije. To so investicije, konkurenčnost, državne pomoči, davčna transparentnost, promet, energetika, ribištvo, zaščita podatkov ter usklajevanje na področju socialne varnosti.

Glasovanje je potekalo včeraj, vendar pa zaradi koronavirusnih omejitev rezultat ni bil znan takoj. Parlament je s soglasjem končal štiriletna pogajanja in razprave po odhodu Združenega kraljestva iz Evropske unije, katere članico je predstavljalo 47 let.

Štiri leta po brexitu.
Štiri leta po brexitu. FOTO: Dreamstime

Poslanci so ob tem sprejeli tudi resolucijo o dogovoru, v kateri so med drugim obsodili diskriminatorno obravnavo državljanov Unije iz Slovenije, Bolgarije, Estonije, Litve in Romunije, za katere so delovni vizumi za Združeno kraljestvo dražji kot za državljane preostalih 22 članic unije. V resoluciji, ki jo je podprlo 578 poslancev, 51 jih je bilo proti, 68 pa se jih je glasovanja vzdržalo, so pozdravili sporazum, ki omejuje negativne posledice izstopa Združenega kraljestva iz EU. Menijo, da je izstop zgodovinska napaka, saj nobena tretja država ne more uživati enakih ugodnosti, kot jih prinaša članstvo v EU, so navedli v Evropskem parlamentu.

Obenem so izrazili tudi obžalovanje, da Združeno kraljestvo ni želelo, da bi sporazum razširili na zunanjo, varnostno in razvojno politiko. Obžalujejo tudi, da London ne želi več sodelovati v programu študentskih izmenjav Erasmus+.

Evropski parlament je obsodil tudi nedavna enostranska dejanja Združenega kraljestva, ki so v nasprotju s sporazumom o izstopu Otoka iz EU, ki je začel veljati februarja lani. Britansko vlado so pozvali, naj v dobri veri in v celoti izvaja določila sporazumov, ki jih je podpisala, vključno s severnoirskim protokolom. Namen tega protokola, ki je del izstopnega sporazuma, je preprečiti trdo mejo na irskem otoku.

V Evropskem parlamentu menijo, da je izstop zgodovinska napaka.
V Evropskem parlamentu menijo, da je izstop zgodovinska napaka. FOTO: Dreamstime

Poslanci so poudarili, da mora parlament imeti polno vlogo pri spremljanju izvajanja sporazuma, tudi tako, da sodeluje pri enostranskih ukrepih EU v okviru sporazuma in da se upošteva njegova stališča.

"Dogovorili smo se na številnih pomembnih področjih, kot sta zagotavljanje vzajemnega dostopa do trga in vzpostavitev dobrih trgovinskih odnosov. Še veliko dela je ostalo v zvezi z zunanjo politiko in izmenjavami v izobraževalnih programih. Da bi bili interesi državljank in državljanov zastopani, mora biti parlament tesno vključen," je ob potrditvi dogovora dejal poročevalec odbora za zunanje zadeve Andreas Schieder.

V Londonu in EU pozdravili potrditev dogovora o prihodnjih odnosih v Evropskem parlamentu

Britanski premier Boris Johnson je dejal, da se je treba zdaj ozreti v prihodnost. Potrditev pa sta pozdravila tudi predsednika Evropske komisije in Evropskega sveta. "Ta teden je zadnji korak dolgega potovanja, ki zagotavlja stabilnost v našem novem odnosu z EU kot ključnih trgovinskih partnerjev in tesnih zaveznikov," je dejal. "Zdaj je čas, da se ozremo v prihodnost in zgradimo bolj globalno Britanijo," je njegovo izjavo v sporočilu za javnost povzela britanska vlada.

Ursula Von der Leyen že pozdravila odločtev parlamenta.
Ursula Von der Leyen že pozdravila odločtev parlamenta. FOTO: AP

Tudi britanski minister, pristojen za brexit, David Frost je poudaril, da potrditev v Evropskem parlamentu prinaša gotovost in omogoča, da se osredotočijo na prihodnost. "Vedno bomo delovali v pozitivnem duhu, vendar se bomo tudi vedno postavili za svoje interese, ko bo treba - kot suverena država s popolnim nadzorom nad našo usodo," je izpostavil.

"Toplo pozdravljam odločitev Evropskega parlamenta, ki je glasoval za sporazum med EU in Združenim kraljestvom o trgovini in sodelovanju. Sporazum o trgovanju in sodelovanju predstavlja temelj močnega in tesnega partnerstva z Združenim kraljestvom. Zvesto izvajanje je nujno," je na družbenem omrežju odločitev že pozdravila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen.

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel pa je poudaril, da potrditev sporazuma predstavlja "velik korak naprej v odnosih med EU in Združenim kraljestvom in začetek novega obdobja". "EU bo še naprej konstruktivno sodelovala z Združenim kraljestvom kot pomembnim prijateljem in partnerjem," je dodal.

Koronavirus pasica nova
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jesenvoyo
28. 04. 2021 10.13
+1
Če bi bila Velika Britanija še v EU ne bi imela tako dobrih rezultatov pri cepljenju, kar pomeni, da se ji je splačal izstop.
pravica1
28. 04. 2021 10.10
+3
Kaj pa to pomeni za nekega potrošnika?
Jan zan 1234
28. 04. 2021 10.09
+8
Veliko Britanijo izilirat do konca! Izterjat dolg,ki so dolzni...nastavit vrtoglave carine...!! So samo drek mesali in imeli privilegije v EU..! Naj jim zdaj Biden daje kredite...!
TvH87
28. 04. 2021 12.08
-1
Ha ha - a se zavedate, da ne VB bila neto plačnica in ne neto prejemnica? V proračun EU je vplačala približno 5 milijard € na leto več, kot je iz proračuna EU prejela.... In ljudje še + delijo na takšne neumnosti - bog ne daj kaj sam pogledati....