Notranja ministrica Priti Patel bo morala še potrditi sodni sklep, piše Sky News. Odvetniki Assangea se lahko sicer še pritožijo na višje sodišče, če bo ministrica potrdila izročitev. Današnja odločitev pomeni korak bližje končanju dolgoletne sage na britanskih sodiščih glede izročitve v ZDA, čeprav so odvetniki že napovedali dodatne pritožbe tudi glede drugih točk primera.
Washington želi Julianu Assangeu soditi v povezavi z objavo 500.000 tajnih dokumentov, ki se nanašajo na ameriški vojni v Iraku in Afganistanu. V primeru obsodbe bi lahko preostanek življenja preživel za zapahi.
Spomnimo
V Veliki Britaniji je sodišče sprva zavrnilo ameriško zahtevo za njegovo izročitev, češ da zaradi pogojev, ki bi ga čakali v zaporu v ZDA, obstaja tveganje, da bi storil samomor. A odvetniki ameriške vlade so se na odločitev pritožili in bili uspešni.
Dvojica sodnikov je sicer januarja Assangeu dopustila možnost pritožbe na vrhovno sodišče v povezavi s pravnimi vprašanji, ki da so splošnega javnega pomena. A tiskovna predstavnica sodišča je sporočila, da so obravnavo pritožbe zavrnili, ker da vloga ne vsebuje dovolj pomembnega pravnega vprašanja.
Assange je v priporu že od leta 2019, čeprav je vmes odslužil kazen zaradi kršenja pogojev pogojnega izpusta. Pred tem je sedem let preživel na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu, da bi se izognil izročitvi Švedski zaradi obtožb o posilstvu, ki so jih medtem že opustili.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.