Danes 20-letna Shamima Begum je večkrat zaprosila britanske oblasti, da ji dovolijo vrnitev, a so njeno prošnjo zavrnile. Nekdanji britanski notranji minister Sajid Javid je celo sprejel odločitev, da pripadnici IS odvzamejo državljanstvo, ker predstavlja grožnjo nacionalni varnosti. Podlaga za odločitev notranjega ministrstva je bil zakon iz leta 1891, ki oblastem omogoča, da v javnem interesu posamezniku odvzamejo državljanstvo.
Begumova se je zato odločila, da se pritoži na britansko prizivno sodišče, ker je s to vladno odločitvijo postala apatrid (oseba brez državljanstva). Trdi še, da jo je s tem država izpostavila resnični grožnji smrti in nečloveškemu ravnanju.
Britanska vlada je svojo odločitev opravičevala z zatrjevanjem, da je Begumova po starših lahko tudi državljanka Bangladeša. Februarja je posebna komisija za pritožbe migrantov pritrdila vladi. A bangladeški zunanji minister je dejal, da Begumova ni dobrodošla v Bangladešu in da ji pod nobenim pogojem ne bodo podelili državljanstva, niti ji dovolili v državo.
'Poštenost in pravica morata preseči nacionalne varnostne zadržke'
Begumova se je nato na prizivno sodišče pritožila zaradi kršenja pravice do vstopa v Združeno kraljestvo, kjer bi lahko aktivno vložila tožbo proti vladni odločitvi. Prizivno sodišče je zdaj presodilo, da je edini način, da se ji zagotovi pošten in učinkovit pritožbeni postopek, ta, da se ji dovoli vrnitev v Združeno kraljestvo z namenom izpodbijanja vladne odločitve.
"Poštenost in pravica morata, na podlagi dejstev tega primera, preseči nacionalne varnostne zadržke, tako da bi ji morali dovoliti, da vstopi zaradi pritožbe," je dejal Julian Flaux, eden od treh pritožbenih sodnikov, ki so presojali o njenem primeru. Dodal je, da bi lahko ob pomislekih glede nacionalne varnosti poskrbeli za varnost ob njeni morebitni vrnitvi v Združeno kraljestvo.
Kot je v svoji odločitvi sodišče še zapisalo, bi lahko varnostna služba in tožilstvo na podlagi dokazov in javnega interesa vložila obtožnico proti Begumovi zaradi terorizma, tako da bi jo lahko že ob prihodu v Združeno kraljestvo aretirali, obtožili in jo odpeljali v pripor.
Iz britanskega notranjega ministrstva so sporočili, da so zelo razočarani nad takšno odločitvijo sodišča. Kot pravijo, bodo zdaj zaprosili za možnost pritožbe na to odločitev. "Najpomembnejša prioriteta vlade ostaja vzdrževanje naše nacionalne varnosti in zagotavljanje varnosti ljudi," so poudarili.
Visoko nosečo so jo v begunskem taborišču našli novinarji
Danes 20-letna Shamima je Združeno kraljestvo skupaj s še dvema najstnicama zapustila februarja 2015. Prek Turčije so vstopile v Sirijo, kjer je več kot tri leta živela pod vladavino IS.
Ko je teroristična skupina začela izgubljati ozemlje, se je Shamima znašla v begunskem taborišču na severu Sirije. Tam so jo februarja lani visoko nosečo našli novinarji. Otroka je nato rodila v begunskem taborišču, a je zaradi okužbe pljuč kmalu po rojstvu umrl. Pred tem je zaradi slabih razmer v Siriji že izgubila dva otroka, ki sta se ji rodila v zakonu z Nizozemcem Yagom Riedijkom, ki se je IS pridružil oktobra 2014.
KOMENTARJI (37)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.