"Seznanjeni smo s poročili o napadih na USS Carney in komercialna plovila v Rdečem morju," so sporočili iz Pentagona. Pentagon sicer ni navedel, od kod naj bi bile izstreljene rakete, še poroča AP. Je pa znano, da jemenski uporniki Hutiji, ki jih podpira Iran, v Rdečem morju pogosto napadajo ladje, uporabljajo brezpilotna letala in izstreljujejo rakete proti Izraelu, medtem ko ta vodi vojno proti Hamasu na območju Gaze.
Hutiji so kasneje v izjavi, objavljeni na družbenih omrežjih, sporočili, da so izvedli operacijo proti ladjama Unity Explorer in Number Nine v ožini Bab al Mandab, ki povezuje Rdeče morje z Adenskim zalivom. Kot trdijo, so eno ladjo napadli z raketo, drugo pa z dronom, potem ko sta zavrnili njihova opozorila.
Ob tem so jemenski uporniki napovedali, da bodo še naprej napadali izraelska plovila, dokler Izrael ne bo končal agresije nad Palestinci na območju Gaze.
Ameriški uradnik, ki je želel ostati anonimen, je razkril, da se je napad začel okoli 10. ure zjutraj v Sani v Jemnu, po poročanju AP News pa naj bi trajal kar pet ur. Drugi uradnik, ki je za AP prav tako spregovoril zgolj pod obljubo zagotovitve anonimnosti, je dodal, da je Carney med napadom prestregel vsaj en brezpilotni letalnik.
V začetku novembra so Hutiji v Rdečem morju ob Jemnu zasegli ladjo za prevoz vozil, povezano z Izraelom. Uporniki plovilo še vedno zadržujejo, in sicer v bližini pristaniškega mesta Hodeida. Prejšnji teden pa so bile rakete izstreljene v bližino še ene ameriške vojaške ladje, potem ko je pomagala ladji, povezani z Izraelom, ki so jo za kratek čas zasegli oboroženi napadalci.
Vendar pa Hutiji že nekaj časa niso neposredno ciljali na Američane. Leta 2016 so namreč ZDA iz vojaških ladij izstrelile rakete Tomahawk, ki so uničile tri obalne radarske lokacije na ozemlju, ki ga nadzorujejo Hutiji. S tem so se ZDA maščevale za rakete, ki so bile takrat izstreljene na ladje ameriške mornarice.
Raketa je v Rdečem morju zadela tudi britansko ladjo
Ladjo v lasti Velike Britanije, ki sicer pljuje pod zastavo Bahamov, je med plovbo v Rdečem morju zadela raketa, je sporočilo britansko podjetje za pomorsko varnost Ambrey. Britanska nadzorna agencija za pomorsko trgovino (UKMTO) pa je sporočila, da je prejela poročila o aktivnosti brezpilotnih letal v regiji.
Britansko plovilo, ki je bilo na poti iz ZDA v Singapur, je raketa zadela približno 35 navtičnih milj od zahodne jemenske obale. "Plovilo je oddajalo klice na pomoč v zvezi s piratstvom/raketnim napadom," je dodalo podjetje Ambrey.
Ob tem je pojasnilo, da je plovilo povezano z Danom Davidom Ungarjem, britanskim državljanom, ki je v glavnem britanskem imeniku podjetij naveden kot izraelski rezident.
Agencija UKMTO, ki jo vodi britanska mornarica, o raketnem napadu za zdaj ni poročala. Sporočila je le, da je prejela poročila o "aktivnosti brezpilotnih letal, vključno z morebitno eksplozijo, ki izvira iz smeri Jemna". Plovilom na območju je svetovala, naj bodo previdna.
Do incidenta prihaja v času povečanih napetostih v Rdečem morju, predvsem zaradi vojne med Izraelom in skrajnim palestinskim gibanjem Hamas. Konec novembra so jemenski hutijski uporniki, ki jih podpira Iran, v Rdečem morju zajeli z Izraelom povezano tovorno ladjo Galaxy Leader.
KOMENTARJI (460)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.