Britanskega premierja Borisa Johnsona so v bolnišnico St. Thomas blizu Westminstrske palače sprejeli v nedeljo zvečer. Tja so ga po nasvetu njegovega osebnega zdravnika odpeljali iz preventivnih razlogov, da bi opravili vrsto "rutinskih testov", saj je imel po desetih dneh samoizolacije še vedno simptome bolezni covid-19, vključno s povišano telesno temperaturo.
Stanje čez noč stabilno, ohranil je pozitiven duh
Ker se mu je zdravstveno stanje včeraj poslabšalo do te mere, da so mu morali dovajati kisik, so se odločili, da ga premestijo na oddelek za intenzivno nego. Z Downing streeta so sporočili, da so se tako odločili po posvetu njegove zdravniške ekipe in zdaj prejema "odlično oskrbo". Na intenzivni negi ima Johnson na dosegu ventilator za primer, če bi potreboval pomoč pri dihanju.
Michael Gove, ki je v britanski vladi zadolžen za brexit, je po poročanju Guardiana sporočil, da Johnson ostaja na oddelku za intenzivno nego, ni pa bilo potrebe, da bi ga priključili na ventilator.
Predstavnik britanskega premierja je za Sky News povedal, da je bilo Johnsonovo stanje čez noč stabilno in da je ohranil pozitiven duh. Še naprej diha brez ventilatorja, je pri zavesti in nima pljučnice, je še dejal.
Raab prepričan, da bo Johnson kmalu okreval
Popoldne pa je Britance nagovoril zunanji minister Dominic Raab. "Predsednik vlade je borec in si bo opomogel," je pomiril javnost. Dodal je, da premier, ki ga je označil za svojega prijatelja, diha brez ventilatorja. "Prepričan sem, da se bo izmazal, ker če kaj vem o tem premierju, je to, da je borec. In bo nazaj na čelu ter nas hitro vodil naprej čez to krizo," je povedal Raab.
Kot je znano, je 55-letni Johnson zaradi novega koronavirusa zbolel pred enajstimi dnevi, sprva je imel blažje simptome in je delal od doma, v nedeljo pa so ga, ker se mu stanje ni izboljšalo, sprejeli v bolnišnico. Njegov predstavnik za odnose z javnostmi je še včeraj dopoldne dejal, da premier ostaja v bolnišnici na opazovanju in je dobre volje.
A tudi če si bo na hitro opomogel, še nekaj časa ne bo mogel normalno opravljati svojega dela. Z Downing Streeta so sporočili, da je Johnson zunanjega ministra Raaba prosil, naj ga nadomešča, kjer bo to potrebno.
Glede svoje vloge v vladi je Raab popoldne pojasnil, da ima jasno določene naloge, ki mu jih je podal Johnson in da zaupa njegovim dogovorom. "Osredotočeni smo s popolno enotnostjo in odločnostjo na implementacijo navodil, tako da ko bo nazaj, kar upam, da bo kmalu, bomo napredovali tako, kot bi pričakoval on in država," je dodal.
Johnson je včeraj prek družbenega omrežja Twitter sporočil, da ostaja pozitiven in v stiku s svojo ekipo, s katero se skupaj borijo proti virusu in za to, da bi vsi ostali zdravi. Zahvalil se je zdravniškemu osebju, ki v teh težkih časih skrbi zanj, in vse ljudi pozval, naj ostanejo doma ter tako rešijo čim več življenj.
Svetovni voditelji želijo Johnsonu hitro okrevanje
Ameriški predsednik Donald Trump je izrazil obžalovanje, da je njegov prijatelj na intenzivni negi in dejal, da cela Amerika moli zanj. "Je res nekaj posebnega, močan, odločen, ne odneha," je dejal Trump in dodal, da je stopil v stik z dvema podjetjema glede možnih zdravil za Johnsona. Ni povedal, katerima, je pa povedal, da je poklical Johnsonove zdravnike. "Ko te vzamejo na intenzivno nego, postane to zelo resno s to boleznijo," je še dejal.
Skrb in podporo svojemu kolegu, njegovi družini in britanskemu narodu v teh težkih trenutkih je po poročanju BBC izrazil tudi francoski predsednik Emmanuel Macron, o Johnsonovem stanju pa redno obveščajo tudi britansko kraljico Elizabeto II., so sporočili iz Buckinghamske palače.
Predsednica Evropske komisije Ursula Von der Leynova je britanskemu premierju zaželela čimprejšnje okrevanje. "Nocoj smo v mislih s premierjem Borisom Johnsonom in njegovo družino. Želim mu hitro in polno okrevanje," je zapisala na Twitterju. Podobno mu je zaželel tudi predsednik Evropske sveta Charles Michel.
Hitro okrevanje mu je zaželel tudi španski premier Pedro Sanchez. "To so težki dnevi za najini državi, vendar lahko z močjo in enotnostjo zmagamo v tej bitki," je sporočil na Twitterju.
Odzval se je tudi ruski predsednik Vladimir Putin, ki je Johnsonu prav tako zaželel hitro okrevanje. Dodal je, da mu bodo v boju proti bolezni zagotovo pomagali "njegovi energija, optimizem in smisel za humor".
Hitro okrevanje so Johnsonu zaželeli tudi generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg, generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus, nizozemski premier Mark Rutte, poljski predsednik Andrzej Duda in kanadski premier Justin Trudeau.
Dobre želje pa je britanskemu kolegu poslal tudi slovenski premier Janez Janša. "Molimo za hitro in polno okrevanje britanskega premierja Borisa Johnsona. V mislih smo tudi z njegovo družino in britanskim narodom," je v angleščini zapisal na Twitterju.
"Ko vidiš in spremljaš razvoj in potek covida-19 pri Borisu Johnsonu, se v hipu zaveš, da lahko epidemija doseže in ogrozi vsakogar. Ukrepi pri nas so nujni in dajejo rezultate," pa je na Twitterju sporočil uradni govorec naše vlade Jelko Kacin.
KOMENTARJI (190)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.