Konservativna poslanka Alicia Kearns iz britanskega odbora za zunanje zadeve je dejala, da "smo naivni" glede resnosti grožnje, ki jo predstavlja TikTok. Zato so britanske oblasti prebivalcem svetovale, naj aplikacijo izbrišejo s svojih telefonov.
Z uporabo TikToka so po mnenju Kearnsove ogroženi osebni podatki uporabnikov, ki so izpostavljeni predvsem sovražnim grožnjam kitajske vlade. "To je ultimativni vir podatkov za vsakogar s sovražnimi prizadevanji," je dejala.
Na omrežju, ki ima več kot milijardo uporabnikov, med njimi je velik odstotek najstnikov, se zbira ogromna količina podatkov, ki jih aplikacija črpa iz telefona. V Združenem kraljestvu, Evropi, najbolj pa v ZDA, so se zato pojavili pomisleki glede njegove uporabe. V Združenih državah glede uporabe že obstajajo določene omejitve uporabe. Prepovedan je v nekaterih šolah, na delovnih mestih in na napravah kongresnikov.
Zadržki do uporabe so vzniknili po tem, ko so v javnost pricurjale informacije, da je podjetje ByteDance, ki ima v lasti TikTok, informacije iz aplikacije izrabilo, ko je želelo izslediti Zahodne novinarje. "To bi nas moralo vse skrbeti," je prepričana Kearnsova.
Podjetje ByteDance, s sedežem v Pekingu, sicer zanika, da bi kadarkoli zlorabilo osebne podatke uporabnikov.
Katere informacije hrani TikTok?
TikTok pozna posameznikov IP naslov, ve, katere druge aplikacije so nameščene v njegovem telefonu, prav tako hrani informacije o e-poštnem naslovu in datumu rojstva uporabnika.
Čeprav mora TikTok za dostop do podatkov o lokaciji in stikih zahtevati dostop, pa je uporabniku – če tega pogoja ne sprejme – uporaba aplikacije otežena. Prav tako algoritmi iz aplikacije lahko razberejo, kakšne navade ima uporabnik in mu zato stalno ponuja vir krakih videoposnetkov, ki ga zanimajo.
KOMENTARJI (149)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.