"Molly je bila v prehodnem obdobju svojega mladega življenja, kar je otežilo nekatere elemente komunikacije," je dejal mrliški oglednik Andrew Walker, ki je za vzrok njene smrti navedel samopoškodbe, saj je dejal, da navesti samomor kot razlog za njeno smrt ne bi bilo "varno". 14-letna šolarka Molly Russell je po njegovih besedah trpela zaradi negativnih učinkov spletnih vsebin in depresije, poroča SkyNews.
Kot je pojasnil, sta platformi Instagram in Pinterest, do katerih je dostopala najstnica, deklici z algoritmi posredovali tudi objave, ki jih Molly sama ni iskala. "To je verjetno negativno vplivalo na Molly. Nekatere vsebine so romantizirale samopoškodovanje mladih ljudi, druga vsebina jo je skušala izolirati in odvrniti od pogovora s tistimi, ki bi ji morda lahko pomagali," je dejal in dodal, da je bila v nekaterih primerih ta vsebina še posebej nazorna, saj je samopoškodovanje in samomor prikazovala kot neizogibno posledico stanja, ki ga ni bilo mogoče ozdraviti.
Walker je dejal, da je Molly že sicer trpela za depresijo in da je bila ranljiva tudi zaradi svoje starosti ter da je verjetno prav ta vsebina, ki si jo je ogledala na spletu, "negativno vplivala na njeno duševno zdravje in prispevala k njeni smrti na več kot minimalen način".
V preiskavi je moralo osebno prisostvovati tudi vodstvo Pinteresta in družbe Meta. Višji izvršni direktor pri Pinterestu Judson Hoffman se je opravičil za nekatere vsebine, ki jih je videla Molly, in priznal, da spletno mesto, ko ga je uporabljala leta 2017, "ni bilo varno". Dejal je tudi, da platforma zdaj uporablja umetno inteligenco za odstranjevanje takšnih vsebin.
Vodja politike zdravja in dobrega počutja pri družbi Meta Elizabeth Lagone, ki ima v lasti družbena omrežja Facebook, Instagram in WhatsApp, je mrliškemu ogledniku povedala, da so bile nekatere vsebine, ki si jih je Molly ogledala pred smrtjo, varne, čeprav se njena družina s tem ne strinja. Lagonova je dejala, da je vprašanje odstranitve samomorilne vsebine in vsebine o samopoškodovanju zapleteno ter da je pomembno, da svoj glas dobijo tudi osebe, ki morda doživljajo tovrstne občutke.
Vendar pa je Walker v preiskavi zdaj zaključil, da nekatera spletna mesta, ki si jih je ogledala Molly, v resnici "niso bila varna, saj so omogočala dostop do vsebine za odrasle, ki pa 14-letnemu otroku ne bi smela biti na voljo za ogled".
Njen oče Ian Russell je po zaslišanju dejal, da je Mollyjini zgodbi podobnih še veliko drugih. "Ne glede na to, kako črno se zdi, vedno obstaja upanje," je sporočil slednjim.
Princ William je pozval k izboljšanju spletne varnosti za otroke
Oglasil se je tudi princ William, ki je pozval k izboljšanju spletne varnosti za otroke. "Noben starš ne bi smel prenašati tega, kar sta preživela Ian Russell in njegova družina. Bili so tako neverjetno pogumni. Spletna varnost za naše otroke in mladostnike mora biti predpogoj, ne naknadna misel," je dejal.
Najstnico iz Londona so v njeni spalnici našli mrtvo, potem ko je na spletu "gledala" vsebino, povezano s samomorom, depresijo in anksioznostjo. Vse od njene smrti novembra 2017 se njen oče zavzema za boljšo zaščito pred potencialno nevarnimi algoritmi družbenih medijev.
Zaključek preiskave pa prihaja prav v zadnjih fazah predloga Zakona o spletni varnosti, ki naj bi se kmalu vrnil v parlament. Če bo zakonodaja sprejeta, bo tehnološkim podjetjem naložila dolžnost skrbnega ravnanja, da zaščitijo svoje uporabnike pred škodljivo vsebino ali pa se bodo soočila z denarnimi kaznimi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.