Tujina

Britanska najstnica umrla tudi zaradi nevarnih spletnih vsebin

London, 30. 09. 2022 19.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Družbena omrežja in splet so lahko tudi zelo nevaren prostor. 14-letna Molly Russell je zaradi vsebin na spletu namreč zapadla v depresijo, se samopoškodovala ter zaradi tega umrla. Mrliški oglednik Andrew Walker pa je zdaj odločil, da so vzrok za dekličino smrt prav "samopoškodbe". Oče pokojne najstnice pa se vse od njene smrti leta 2017 zavzema za boljšo zaščito pred potencialno nevarnimi algoritmi družbenih medijev.

"Molly je bila v prehodnem obdobju svojega mladega življenja, kar je otežilo nekatere elemente komunikacije," je dejal mrliški oglednik Andrew Walker, ki je za vzrok njene smrti navedel samopoškodbe, saj je dejal, da navesti samomor kot razlog za njeno smrt ne bi bilo "varno". 14-letna šolarka Molly Russell je po njegovih besedah trpela zaradi negativnih učinkov spletnih vsebin in depresije, poroča SkyNews.

Kot je pojasnil, sta platformi Instagram in Pinterest, do katerih je dostopala najstnica, deklici z algoritmi posredovali tudi objave, ki jih Molly sama ni iskala. "To je verjetno negativno vplivalo na Molly. Nekatere vsebine so romantizirale samopoškodovanje mladih ljudi, druga vsebina jo je skušala izolirati in odvrniti od pogovora s tistimi, ki bi ji morda lahko pomagali," je dejal in dodal, da je bila v nekaterih primerih ta vsebina še posebej nazorna, saj je samopoškodovanje in samomor prikazovala kot neizogibno posledico stanja, ki ga ni bilo mogoče ozdraviti.

Walker je dejal, da je Molly že sicer trpela za depresijo in da je bila ranljiva tudi zaradi svoje starosti ter da je verjetno prav ta vsebina, ki si jo je ogledala na spletu, "negativno vplivala na njeno duševno zdravje in prispevala k njeni smrti na več kot minimalen način".

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V preiskavi je moralo osebno prisostvovati tudi vodstvo Pinteresta in družbe Meta. Višji izvršni direktor pri Pinterestu Judson Hoffman se je opravičil za nekatere vsebine, ki jih je videla Molly, in priznal, da spletno mesto, ko ga je uporabljala leta 2017, "ni bilo varno". Dejal je tudi, da platforma zdaj uporablja umetno inteligenco za odstranjevanje takšnih vsebin.

Vodja politike zdravja in dobrega počutja pri družbi Meta Elizabeth Lagone, ki ima v lasti družbena omrežja Facebook, Instagram in WhatsApp, je mrliškemu ogledniku povedala, da so bile nekatere vsebine, ki si jih je Molly ogledala pred smrtjo, varne, čeprav se njena družina s tem ne strinja. Lagonova je dejala, da je vprašanje odstranitve samomorilne vsebine in vsebine o samopoškodovanju zapleteno ter da je pomembno, da svoj glas dobijo tudi osebe, ki morda doživljajo tovrstne občutke.

Vendar pa je Walker v preiskavi zdaj zaključil, da nekatera spletna mesta, ki si jih je ogledala Molly, v resnici "niso bila varna, saj so omogočala dostop do vsebine za odrasle, ki pa 14-letnemu otroku ne bi smela biti na voljo za ogled". 

Njen oče Ian Russell je po zaslišanju dejal, da je Mollyjini zgodbi podobnih še veliko drugih. "Ne glede na to, kako črno se zdi, vedno obstaja upanje," je sporočil slednjim. 

Princ William je pozval k izboljšanju spletne varnosti za otroke

Oglasil se je tudi princ William, ki je pozval k izboljšanju spletne varnosti za otroke. "Noben starš ne bi smel prenašati tega, kar sta preživela Ian Russell in njegova družina. Bili so tako neverjetno pogumni. Spletna varnost za naše otroke in mladostnike mora biti predpogoj, ne naknadna misel," je dejal.

Najstnico iz Londona so v njeni spalnici našli mrtvo, potem ko je na spletu "gledala" vsebino, povezano s samomorom, depresijo in anksioznostjo. Vse od njene smrti novembra 2017 se njen oče zavzema za boljšo zaščito pred potencialno nevarnimi algoritmi družbenih medijev.

Zaključek preiskave pa prihaja prav v zadnjih fazah predloga Zakona o spletni varnosti, ki naj bi se kmalu vrnil v parlament. Če bo zakonodaja sprejeta, bo tehnološkim podjetjem naložila dolžnost skrbnega ravnanja, da zaščitijo svoje uporabnike pred škodljivo vsebino ali pa se bodo soočila z denarnimi kaznimi.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (12)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Apostol1
04. 10. 2022 10.25
+2
Hja po bitki smo vsi generali mar ne . Vpliv medijskega prostora , ki je v 21 stoletju postal z pametnimi telefoni in internetom povsem nekaj drugega , kot pa je bil včasih. Kako to preprečiti je pa ni samo odvisno od staršev pač pa tu mora odigrati tudi svojo vlogo šola. Na primer , telefoni se ob prihodu v šolo shranijo in otroci jih nimajo kaj uporabljati tudi med odmorom ne. Potem več dejavnosti , ki bi bile dostopne čim širšemu številu otrok in tudi pri teh dejavnostih telefone odstranit in tako naprej , čim manj bodo otroci imeli telefone v posesti , manjša je možnost takih tragedij kot je tule zgoraj opisana. Da bi otroke povsem odrezal od novodobne tehnologije je pa žal nemogoče. Tudi včasih je bilo manj avtomobilskih nesreč , ker je bilo manj prometa , enako je tudi v slučaju medijskega prostora.
Maja Kajza
02. 10. 2022 16.23
+0
Izgovori in iskanje krivca v drugih. Pametni telefon se ne kupuje otrokom. Obstajajo preprosti telefoni brez interneta in kamere.
Dragon_13
01. 10. 2022 09.15
+13
Del krivde nosi tudi 24ur, ki stalno promovira neke vplivnice in vplivneže...
osancta simplicitas
01. 10. 2022 08.57
+4
tudi mms so postali nevarni!
Rožice že odcvetajo
01. 10. 2022 08.49
+7
Starši, kje ste? Predno si privoščite otroka, se pozanimajte, kaj to pomeni in ali ste res sposobni, da ga vzgojite v normalno osebo. Če le malo dvomite, pozabite na starševstvo, verjemite, boste naredili manj škode.
_Heisenberg_
01. 10. 2022 08.33
+7
Tako bom povedal: Starsi,malo/veliko se vec obadajte s svojimi otroki.Spremljajte njihov razvoj.Naucite jih posledic interneta in dajte jim vedeti,da zivlenje je samo potovanje.Naj se ne obremenjujejo z recmi katere so minljive...in za boga peljite jih v naravo.
Biribombiribom
01. 10. 2022 08.31
+11
Ni umrla zaradi "nevarnih spletnih vsebin", ampak zaradi njenega odziva na te vsebine. Ne moremo nadzorovati zunanjih dražljajev, lahko pa nadzorujemo naš odziv nanje. Oziroma ni pomemben problem, ampak naš odziv na problem.
_Heisenberg_
01. 10. 2022 08.34
+0
Branko Erčulj
01. 10. 2022 13.59
+2
RK
01. 10. 2022 08.13
+6
A ni škoda takšne luštne punce, da jo ta izkrivljeni in pokvarjeni medijski ustroj pripelje do te točke. Samo itak bo samo še slabše. lp
kapetan
01. 10. 2022 08.09
+9
Splet je postal poln nekih vsebin za poneumljanje, raznih "kurjih" forumov, platform za brezciljno sanjanje.... Znat ga je traba uporabit kot zakladnico znanja vedno bolj se pa uporablja za zakladnico poneumljanja. Sam se z takimi "ala forum strokovnjaki" dnevno srečujem a veliko jih v življenju ni prebralo niti ene knjige strokovne literature. Da ne bo pomote splet mi daje denar za živet samo poplava raznih glupih influencerjev kateri ne poznajo niti zakaj imamo gravitacojo na zemlji postaja neskočna in jihovih sledilcev še večja...
Phan Thi Kim Phuc
30. 09. 2022 21.21
+28
logično....še naprej promovirajte razne " vplivnice " ...