Potem, ko je britanska zunanja ministrica Liz Truss v nedeljo govorila o novi zakonodaji, s katero bi razširili nabor sankcij proti podjetjem v interesu Kremlja, se je danes na ruski strani odzval tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov.
"To je zelo zaskrbljujoča izjava Londona, ne le za naša podjetja, temveč predstavlja tudi razlog za resno zaskrbljenost mednarodnih finančnih struktur," je dejal Peskov. Dodal je, da gre za "odkrit napad na podjetja". Po njegovih besedah London s tem močno povečuje napetosti na evropski celini in ogroža tudi tamkajšnja podjetja.
Zaradi novonastalih napetosti naj bi se britanski premier Boris Johnson še ta teden po telefonu pogovarjal z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom. Johnson je danes novinarjem napovedal, da bo na teh pogovorih Putina pozval, "naj se umakne z roba" glede Ukrajine. Poudaril je še, da bi bil nadaljnji vdor v Ukrajino "katastrofa za Rusijo".
Odnosi med Rusijo in Zahodom so na najnižji točki po hladni vojni, potem ko je Moskva na meji z Ukrajino namestila več deset tisoč vojakov, predvsem ZDA pa jo obtožujejo, da pripravlja invazijo. V Kremlju to vztrajno zanikajo. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je pred dnevi zahod, predvsem ZDA, pozval k umiritvi retorike, ki da škoduje njegovi državi, Putina pa obtožil, da vojsko kopiči na meji, ker želi psihološko trpinčiti Ukrajino in si pridobiti boljše pogajalsko izhodišče z zahodom.
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg je v odzivu na izjave Zelenskega dejal, da "ni znaka, da bi se zaustavljala krepitev ruskih sil na meji". "Nadaljuje se. To je dejstvo, to je realnost," je dejal.
Kot poroča Reuters, naj bi ukrajinske oblasti v nedeljo prijele skupino ljudi, ki naj bi pripravljala množične nerede. Kot je dejal notranji minister Denis Monastirski, naj bi se približno 5000 ljudi udeležilo nasilnih demonstracij in spopadov s policijo v vsaj petih mestih na severu in v osrednjem delu države. "To akcijo so pripravljali v naprej. Šlo je za načrtovanje nasilnih, nikakor ne mirnih protestov," je dejal.
Rusija in Kitajska nista uspeli blokirati zasedanja Varnostnega sveta ZN
Rusija in Kitajska sta skušali blokirati današnje zasedanje Varnostnega sveta ZN o ruskih grožnjah Ukrajini, vendar je njun predlog dobil le dva glasova podpore, tri države so se vzdržale, deset držav pa je glasovalo za zasedanje, ki se je tako začelo.
Ruski veleposlanik pri ZN Vasilij Nebenzija je pred zasedanjem dejal, da to Varnostnega sveta ne bo poenotilo, ampak gre za poskus zganjanja histerije od ameriških kolegov. "Tako imenovana ruska agresivna dejanja so nekaj, kar želijo narediti sami, tudi znotraj Varnostnega sveta," je dejal. "Ta histerija je škodljiva tudi za Ukrajino, katere predsednik je pred dnevi prosil zahodne države, naj ne zganjajo histerije glede namestitve ruskih enot blizu meje," je dejal in zasedanje opredelil kot izkoriščanje Varnostnega sveta za propagando.
Ameriška veleposlanica Linda Thomas-Greenfield je pred zasedanjem dejala, da so od ruskih kolegov slišali, da je bilo zasedanje sklicano, da bi bilo vsem neprijetno. "Pomislite, kako bi vam šele bilo neprijetno, če bi imeli na meji 100.000 vojakov, tako kot jih ima Ukrajina," je dejala. Kitajski veleposlanik Čen Šu je zasedanje označil za "mikrofonsko diplomacijo" v času, ko bi bila ustreznejša tiha diplomacija.
Zasedanje se je začelo po glasovanju in Thomas-Greenfieldova je uvodoma dejala, da gre za največjo mobilizacijo enot v Evropi v zadnjih desetletjih. "V tem trenutku Rusija pošilja še več enot in orožja. Doslej je z 2000 železniškimi vagoni pripeljala enote in orožje na mejo z Ukrajino," je dejala.
Ruska dejanja so nato kritizirali predstavniki Albanije, Francije in Velike Britanije, ki so bolj ali manj ponovili besede ameriške veleposlanice ter izrazili trdno podporo suverenosti in ozemeljski neodvisnosti Ukrajine. Po zasedanju Varnostnega sveta se ne pričakuje noben formalen ukrep, saj ima Rusija pravico do veta.
Poljska ambasadorka v ZN Joanna Wronecka je na zasedanju Varnostnega sveta dejala, da ob dogajanju v soseščini ne morejo biti tiho, "saj to predstavlja resno grožnjo mednarodnemu miru in varnosti, ki presega regijo in celino". Medtem je ameriška ambasadorka Linda Thomas-Greenfield dejala, da lahko na podlagi obveščevalnih podatkov trdijo, da Rusija načrtuje razširitev prisotnosti ruske vojske na beloruskih tleh za dodatnih 30.000 vojakov.
Varnostni svet ZN na zasedanju ni sprejel nobenega ukrepa
Po zasedanju Varnostnega sveta se ne pričakuje noben formalen ukrep, saj ima Rusija pravico do veta. Glasovanja pred zasedanjem Varnostnega sveta so se vzdržali Gabon, Indija in Kenija, proti zasedanju sta bili le Rusija in Kitajska, za zasedanje pa so se poleg ZDA izrekli še Francija, Velika Britanija, Irska, Gana, Norveška, Mehika, Združeni arabski emirati, Brazilija in Albanija.
Ameriška veleposlanica je po zasedanju dejala, da Rusija ni ponudila razloga za kopičenje vojaških sil na meji z Ukrajino, vendar pa je videla enotno podporo Ukrajini. "Države so bile jasne pri izražanju podpore temu, da se morajo države počutiti udobno znotraj svojih meja. Rusija je jasno slišala enotno mnenje velike večine držav in upam, da bo to vodilo do diplomatske rešitve," je dejala veleposlanica.
Ameriški predsednik Joe Biden je po zasedanju sporočil, da so ZDA podrobno predstavile vso naravo ruske grožnje ukrajinski suverenosti in ozemeljski celovitosti ter vse implikacije te grožnje osnovnim načelom Ustanovne listine ZN in sodobnemu mednarodnemu redu.
Navedel je še, da bodo ZDA s partnerji, če je Rusija iskrena pri odpravljanju varnostnih skrbi skozi dialog, tega nadaljevale. Če se bo odločila za napad na Ukrajino, bo zato odgovarjala in se bo soočila s hitrimi in ostrimi posledicami. "ZDA in zavezniki se še naprej pripravljamo na oba scenarija," je sporočil Biden in dodal, da je bila seja Varnostnega sveta ključen korak za zavračanje uporabe sile in podporo diplomaciji.
Ruski veleposlanik Nebenzija je bil v svojem nastopu oster in je ZDA obtožil, da so s svojo politiko pripeljale na oblast "čiste naciste" na meji z Rusijo. Vprašal je, zakaj ZDA delajo junake iz ljudi, ki so se v času druge svetovne vojne borili na strani nacistične Nemčije oziroma Adolfa Hitlerja.
ZDA je obtožil, da z lažnimi obtožbami izzivajo zaostrovanje položaja. "Čakate, da se bo res zgodilo, kot da želite, da bi vaše besede postale realnost," je dejal in se potem na hitro umaknil iz Varnostnega sveta pred nastopom ukrajinskega veleposlanika Sergeja Kislice. Nebenzija je dejal, da ima sestanek z generalnim sekretarjem ZN Antoniom Guterresom glede ruskega prevzema predsedovanja Varnostnemu svetu ZN v torek.
Kislica je dejal, da ima Rusija pripravljenih 130.000 vojakov od tega 112.000 na meji in na Krimu ter še 18.000 pripadnikov letalstva in mornarice. "Vprašanje je, zakaj so te enote tam, kjer so? Gre za neposreden dokaz, da Rusija ni pripravljena zmanjšati napetosti, in se pripravlja, da opraviči bodočo agresijo," je dejal Ukrajinec.
"Ukrajina se ne bo uklonila grožnjam in Kremelj mora vedeti, da se je pripravljena braniti. Istočasno pa podpiramo potrebo po ohranitvi odprtih diplomatskih kanalov," je dejal Kislica in dodal, da so pripravljeni tudi na pogovore na najvišji ravni med predsednikoma Vladimirjem Putinom in Volodimirjem Zelenskim, ker ne vidijo alternativne mirni rešitvi krize.
Thomas-Greenfieldova je med drugim Rusijo še obtožila, da načrtuje namestitev 30.000 enot v Belorusiji kot del grožnje Ukrajini. "Rusija skuša brez dejstev prikazati Ukrajino in zahodne države kot agresorja, in ustvariti izgovor za napad. Če bo Rusija nadaljevala z invazijo na Ukrajino, ne bo nihče mogel trditi, da tega nismo vedeli. Posledice bodo grozljive in zato je to zasedanje danes tako pomembno."
Kot je bilo pričakovati, Varnostni svet ZN na zasedanju ni sprejel nobenega ukrepa.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.