Prve ocene kažejo, da se proti vasici premika 1,2 milijona kubičnih metrov skalnih ruševin, še nekoliko več materiala se je z gore Insel usulo junija lani. Gmota je takrat le za nekaj metrov obšla hiše, ki stojijo na okoli 1100 metrov nadmorske višine.
90 prebivalcev so že prejšnji teden obvestili, da bodo morali svoje domove zapustiti do nedelje do 13. ure, obstaja pa možnost, da se domov ne bodo mogli vrniti več mesecev. Trenutno velja oranžno opozorilo.
Geolog Stefan Schneider je za swissinfo pojasnil, da so takšni plazovi v regiji pogosti. Prvi plaz nad vasjo so namreč zabeležili že leta 1878, takrat so se skale proti vasi pomaknile tudi po štiri metre na dan. Plaz je bil takrat aktiven 18 mesecev, nato je zgrmel proti vasi in se ustavil 100 metrov od hiš. Vse od takrat se je na območju sprožilo več manjših plazov, je pojasnil geolog.
Že več desetletij pa se premika tudi zemlja pod vasjo. Spomladi, ko se tali sneg, voda pronica v zemljo. Visoka planota, na kateri leži Brienz, je sestavljena iz zelo mehke kamnine in ko se vanjo vpije voda, nastane gosto blato, je pojasnil geolog. Posledično gora in Brienz počasi drsita proti dolini, na leto lahko tudi za več kot dva metra.
Da bi proces upočasnili, so leta 2021 pod vasjo skopali predor, po katerem naj bi odtekala voda, s čimer bi se drsenje terena upočasnilo. Predor naj bi še podaljšali za 1,6 kilometra, celoten projekt pa bo Švicarje stal 43 milijonov evrov.
Predlagani rešitvi sta bili tudi gradnja zaščitnega zidu zunaj mesta in nadzorovane eksplozije na gori, s katerimi bi sprožili plazove.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.