Domove je zapustilo okoli 80 prebivalcev, saj bivanje tam ni več varno. Z gore se proti vasi vsak dan za več kot 20 centimetrov premakne 1,2 milijona kubičnih metrov zemlje in kamenja.
Občina je prebivalcem pomagala pri iskanju začasnih namestitev, a se domov vsaj do pomladi 2025 ne bodo smeli vrniti, poroča swissinfo.
Ogromna gmota bi vasico lahko dobesedno zradirala, zato so iz vasi evakuirali tudi živali, 500 let star gotski oltar iz cerkve svetega Kaliksta, izpraznili so tudi lokalne arhive, s seboj odnesli umetnine in zgodovinske predmete.
"Vsi so domove zapustili prostovoljno, ni bilo nobenih incidentov. Komunikacija med prebivalci, občino in lokalno skupnostjo je bila dobra," je dogajanje zadnjih dni za Euronews opisal vodja kontrolnega centra Pascal Porchet.
Pod nadzorom je vsak kotiček vasi
V nedeljo po uradnem zaprtju kraja so obhod po vasi opravili še policisti in vojaki, ki bodo v naslednjih dneh in mesecih pazili, da po hišah nepridipravi ne bi ropali. "Po vsej vasi imamo vzpostavljen električni nadzor, vsak kotiček imamo pod nadzorom. Če sistem v vasi zazna večje gibanje, se takoj sproži alarm. Verjamemo, da incidentov kljub temu ne bo," upa Porchet.
Na območju po novem velja rdeče opozorilo, zato vanj ne smejo vstopati niti gasilci. V primeru požara bodo v vas lahko vstopili le, če bo poveljstvo na podlagi sistemov zgodnjega opozarjanja potrdilo, da je intervencija varna in upravičena.
Drsenje kamenja spremljajo tudi s pomočjo laserskega tahimetra – optične naprave, ki se uporablja za natančno merjenje razdalj in hitrosti premikajočih se objektov.
Prebivalci Brienza svoj kraj zapuščajo že drugič v dobrem letu. Prvič so ga morali že maja lani. Mesec pozneje se je plaz tudi sprožil in le za nekaj metrov zgrešil hiše.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.