Tridnevni vrh BRICS, ki se je začel v torek v jugozahodnem ruskem mestu Kazan, je prvo srečanje skupine največjih držav v vzponu, Brazilije, Rusije, Indije, Kitajske in Južne Afrike, v začetku leta pa so se jim pridružili še Egipt, Združeni arabski emirati, Etiopija in Iran.
In v Kazan so prispeli voditelji, med njimi indijski premier Narendra Modi, kitajski predsednik Ši Džinping, južnoafriški predsednik Ciril Ramaphosa, predsednik Združenih arabskih emiratov Mohamed bin Zayed Al Nahyan, iranski Masoud Pešekijan, Abdel Fattah el-Sissi iz Egipta in Abiy Ahmed iz Etiopije. Vrhovnega srečanja so se udeležili tudi mnogi drugi, čigar države niso članice BRICS-a, a so pokazali zanimanje za poglobitev vezi, med njimi tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdogan in vietnamski premier Pham Minh Chinh.
Brazilski predsednik Luiz Inacio Lula da Silva je odpovedal potovanje, potem ko si je pri padcu poškodoval glavo, nadomešča pa ga minister za zunanje zadeve Mauro Vieira. Na konferenco je prispel tudi generalni sekretar ZN Antonio Guterres, ki naj bi se s Putinom srečal v četrtek. Ukrajinsko ministrstvo za zunanje zadeve je sicer njegov obisk v Kazanu ostro kritiziralo, češ da ni sprejel povabila na junijski mirovni vrh v Švici, ki ga je podprla Ukrajina, je pa sprejel vabilo "vojnega zločinca Putina v Kazan". "To je napačna izbira, ki ne prispeva k miru in samo škoduje ugledu ZN," so napisali.
Letošnje srečanje je sicer popolnoma v nasprotju od lanskega, ki je potekalo v Johannesburgu in ki se ga Putin ni udeležil zaradi naloga Mednarodnega kazenskega sodišča zaradi domnevnih vojnih zločinov v Ukrajini. Lansko srečanje je potekalo tudi bolj v senci vojne v Ukrajini, zdaj bo pa najverjetneje prevladoval konflikt na Bližnjem vzhodu, pridružil naj bi se jim tudi palestinski voditelj Mahmud Abas.
O čem bodo voditelji razpravljali?
Srečanje držav BRICS naj bi osvetlilo vse večje zbliževanje držav, ki upajo na spremembo svetovnega ravnovesja moči, in v primeru nekaterih, kot so Moskva, Peking in Teheran, neposredno nasprotovanje Zahodu pod vodstvom Združenih držav, piše CNN. Že v petek je Putin pred novinarji pozdravil vse večji gospodarski in politični vpliv teh držav in dodal, da bodo predstavljale pomemben element novega svetovnega reda, če bodo sodelovale skupaj.
Še posebej pa države BRICS rade izpostavljajo razočaranje nad institucijami globalnega upravljanja pod vodstvom Zahoda, zlasti na področju gospodarstva. "Po vojni v Gazi, v kateri ZDA Izraelu pošiljajo orožje, sta Rusija in Kitajska učinkovito izkoristili to protizahodno razpoloženje in razočaranje nad dvojnimi standardi Zahoda," je za think thank v Washingtonu dejal Asli Aydintasbas, turški zunanjepolitični strokovnjak. To sicer po njegovem mnenju ne pomeni, da želijo države zamenjati prevlado ZDA za Kitajsko, vendar pa pomeni, da so se pripravljeni povezati z Rusijo in Kitajsko za bolj avtonomen svet.
V ta namen želijo partnerice BRICS zmanjšati svojo odvisnost od ameriškega dolarja in sistema SWIFT, mednarodnega sporočilnega omrežja za finančne transakcije, od katerega so bile ruske banke odrezane leta 2022. Že leta 2023 je Lula predlagal uvedbo valute za članice BRICS, vendar bi takšna pobuda predstavljala mnogo izzivov. Namesto tega si članice zdaj prizadevajo za večjo uporabo svojih nacionalnih valut v dvostranski trgovini, da bi se zaščitile pred nihanji in zmanjšale svojo odvisnost od dolarja.
"Kitajska ima zdaj alternativo plačilnemu sistemu SWIFT, čeprav je njena uporaba omejena, države, kot sta Turčija in Brazilija, pa vse bolj prestrukturirajo svoje dolarske rezerve v zlato," je dejal Aydintasbas. "Priljubljena je tudi zamenjava valut za energetske posle; vse to kaže na željo po večji finančni neodvisnosti od Zahoda."
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.