S 1. januarjem bodo štiri ladje kraljeve mornarice pomagale ščititi britanske vode, je potrdilo britansko obrambno ministrstvo. Dve ladji bosta razporejeni na morju, dve pa v pripravljenosti, poroča britanski Guardian. Posadka bo imela pooblastila, da zaustavi, pregleda in zaseže vsa plovila iz Evropske unije, ki bodo delovala v britanski izključni ekonomski coni (EEZ) – ta seže vse do 200 milj oziroma 320 kilometrov od britanske obale. Viri iz britanske mornarice so za Guardian potrdili, da je bila napotitev ladij že dolgo načrtovana.
Vse to v primeru, da Evropska unija in Velika Britanija ne dosežeta dogovora o prihodnjih odnosih, kar je vse verjetnejše. Obe strani namreč ostajata trdno na svojih bregovih, Bruselj in London pa sta nedeljo določila kot zadnji rok za sklenitev dogovora.
Ribištvo ena ključnih točk, ki deli Bruselj in London
Čeprav je Velika Britanija 31. januarja letos uradno zapustila EU, je britanska trgovina z EU ostala še naprej urejena na isti način, kot bi bila Britanija članica Unije. A to prehodno obdobje je bilo določeno za 11 mesecev, v tem času naj bi obe strani dosegli dogovor o prihodnjih odnosih. S koncem letošnjega leta bo tako Velika Britanija zapustila tudi notranji trg in carinsko unijo.
Če ne pride do novega dogovora, se stanje povrne v razmerje, ki velja med katerima koli državama. To pomeni, da bodo trgovinski odnosi med EU in Združenim kraljestvom temeljili na pravilih Svetovne trgovinske organizacije (WTO), kar pomeni carine, kvote in druge trgovinske ovire, ki jih v 47 letih britanskega članstva v Uniji ni bilo.
Trenutna pravila ribičem iz EU omogočajo dostop do nekaterih britanskih ribolovnih voda. Velika Britanije ne želi, da bi se ta pravica brez kakršnega koli novega dogovora podaljšala. Bruselj in London sta nedeljo določila kot zadnji rok za sklenitev dogovora. Bruselj je ob tem predlagal, da bi obstoječe smernice za ribištvo ostale tudi v primeru, da dogovora ne bi sklenili.
A britanski premier Boris Johnson je že pred dnevi ocenil, da bi bruseljski predlogi glede ribištva pomenili, da bi bila Velika Britanija "edina država na svetu, ki ne bi imela suverenega nadzora nad svojimi ribolovnimi vodami". "To so pogoji, ki jih ne bi smel sprejeti noben britanski premier," je izpostavil.
KOMENTARJI (225)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.