Antony Blinken in David Lammy se bosta predvidoma sestala z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim in nedavno imenovanim zunanjim ministrom Andrijem Sibiho. Ključna tema pogovorov naj bi bila zahteva Kijeva po odpravi omejitev pri uporabi ameriškega in britanskega orožja dolgega dosega za napade na cilje na ruskem ozemlju.
Ameriški predsednik Joe Biden je v torek namignil, da bi Washington omejitve lahko odpravil, a dokončnega odgovora v zvezi s tem ni podal. Pred tem so pomembni politiki iz vrst republikancev v pismu Bidnovo administracijo pozvali, naj Ukrajini dovoli namestitev raketnih sistemov dolgega dosega proti ciljem v Rusiji, rekoč da bi morale ZDA to storiti že zdavnaj.
V Kijevu se sicer danes na srečanju Krimske platforme mudi tudi več drugih voditeljev, vključno z litovskim predsednikom Gitanasom Nausedo, hrvaškim premierjem Andrejem Plenkovićem, predsednico latvijske vlade Eviko Silino in predsednikom češkega senata Milošem Vystrčilom.
Plenković naj bi ob tej priložnosti predstavil nov paket hrvaške pomoči Ukrajini, napovedal pa je tudi, da bo oktobra v Dubrovniku potekal vrh držav jugovzhodne Evrope na temo podpore Ukrajini in njeni ozemeljski celovitosti. Zelenski pa je izrazil hvaležnost Hrvaški za podporo in za današnjo napoved 11. paketa vojaške pomoči, s katerim je skupna vrednost hrvaške vojaške pomoči Ukrajini v zadnjih dveh letih po besedah Plenkovića narasla na več kot 200 milijonov evrov.
Izjavo ob srečanju Krimske platforme je na spletu objavila tudi predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. "Minilo je deset let, odkar je Rusija začela agresijo na Ukrajino. Krim je Ukrajina, Sevastopol je Ukrajina. EU bo vedno podpirala ozemeljsko celovitost Ukrajine," je zapisala.
KOMENTARJI (386)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.