Spomladi 2019 je SIPA (Državna agencija za preiskave in zaščito Bosne in Hercegovine) zaradi pranja denarja prijavila državljane BiH. Za vsemi posli pa sta stala zaveznika slovenskega predsednika vlade Janeza Janše - Miran Vuk in Rok Snežič. Novinar spletnega portala Istraga.ba Avdo Avdić se je dokopal do številnih dokazov spornih poslov.
Čeprav je imelo vse dokaze o pranju za 47 milijonov bosansko-hercegovskih konvertibilnih mark (preračunano za okoli 24 milijonov evrov) in davčnih utajah, 'vrednih' več kot štiri milijone bosansko-hercegovskih konvertibilnih mark (2,05 milijona evrov), tožilstvo BiH ni nikoli vložilo obtožnice zoper tri državljane BiH, povezane s Snežičem, Janševim svetovalcem, ki so ga pretekli teden celo izgnali iz BiH.
Šlo naj bi za Dijano Đuđić, Tanjo Subotić Došen, Jeleno Sladojević in pravni subjekt Govinda d.o.o. Brčko, zoper katere je SIPA maja 2019 na tožilstvo tudi podala poročilo o storjenem kaznivem dejanju. Skorajda poldrugo leto pa tožilstvo BiH, pod vodstvom hrvaške državljanke Gordane Tadić, ni našlo nobenega 'elementa' za vložitev obtožnice zoper navedene. Prav tako vse od takrat pa do danes niso niti zaslišali Snežiča, sicer obsojenega pranja denarja, ki je - tako Istraga.ba - pravzaprav glavni organizator sumljivih transakcij, večinoma izvršenih preko banke OTP, katere solastnik je ruski oligarh Megtet Rahimkulov.
Đuđićeva, doma iz Prijedorja, je tesna prijateljica Roka Snežiča, ki je zadnja leta svoje posle koncentriral v Banjaluki. Na njegovo prigovarjanje je angažirala svoje prijateljice, da so v Avstriji, na Slovaškem, Madžarskem in v Sloveniji odprle račune, preko katerih je potekala transakcija okoli 25 milijonov evrov neznanega 'porekla'. Kot smo že poročali, je del tega denarja končal na računu Slovenske demokratske stranke aktualnega slovenskega premierja.
A to je le ena od sumljivih transakcij, navaja Avdić. Kot pravi, razpolaga z dokazi o mednarodnem kriminalu, ki ga tožilstvo BiH ne želi preganjati.
Zgodba sega v leto 2013, ko je slovenski državljan Jože Polčnik v Brčkem ustanovil podjetje Govinda d.o.o. Za direktorico je imenoval Jeleno Sladojević. Razen nje, pa v tem podjetju ni bil zaposlen nihče drug. Julija 2013 je podjetje v Avstriji na banki Sparkasse odprlo račun, s katerim je bila pravica do razpolaganja s sredstvi prenešena na Tanjo Došen-Subotić, ki je bila v tem času tudi odgovorna oseba pravnega subjekta Odškodninske storitve Banjaluka.
V istem obdobju je v Banjaluki ustanovljeno podjetje Izplačilo odškodnin Banjaluka. Ustanoviteljica je bila Lidija Zrnić, kot odgovorna oseba pa je bil naveden Bojan Zrnić. Vendar pa se v sodnem registru kot prokurist pojavi Rok Snežič.
Pravzaprav je odškodninski posel bilo osnovno 'zanimanje' Snežiča, pri nas obsojenega pranja denarja, ki je kazen prestajal v isti zaporniški celici kot premier Janša. Ko bosanski novinar danes vpraša Subotić-Došenovo, ali je njeno podjetje ustanovil 'doktor davčnih utaj', pa ta odgovori: "Prosim vas, ne ogovarjam na vprašanja novinarjev". Nato odloži slušalko. Za naš portal se je odzval Snežič, ki je dejal:
ddr. Snežič Rok zanikam navedbe iz zapisa Bosanski mediji: Tožilka Tadićeva zakrila milijonske prevare ljudi, povezanih z Janšo, ki je bil dne 4.1.2021 javno objavljen na spletni strani elektronskega medija 24ur.com. Sam nisem nikoli, nikjer in s komerkoli, na kakršenkoli način sodeloval pri "pranju denarja". Na območju BiH se zoper mene ne vodi in utdi nikoli ni vodil noben kazenski postopek. V BiH nikoli nisem bil ovaden ali/in obsojen za kakršnokoli kaznivo dejanje. Gsospa Dijana Đuđič ni moja tesna prijateljica, niti ji nikoli nisem prigovarjal, da naj kakorkoli angažira svoje prijateljice. Z bratoma Miran in Roman Vuk v Banjaluki nisem imel poslovnega odnosa. Drugačne navedbe avtorja zapisa so nesresnične in nepravilne ter predstavljajo grob poseg v mojo čast in dobro ime."
Kakor koli, Tanja Subotić Došen je od 1. julija 2013 pooblaščena oseba za razpolaganje z računom brčkega podjetja Govinda. To je ostala do julija 2016, ko je to vlogo formalno prevzela Jelena Sladojević.
Europol je v preiskavi ugotovil, da je bilo na omenjeni avstrijski račun od julija 2013 do aprila 2017 vplačanih za 15 milijonov evrov. Najvišje plačilo, v skupnem znesku 9,4 milijona evrov, je bilo nakazano z računa podjetja Romis iz Slovaške. Pologi so bili izvršeni na podlagi fiktivnih faktur oziroma računov, ki jih je izdala družba Govinda. Ustanovitelj Romis Slovaška je off-shore družba Ayiaco Holdings Limited, registrirana na Cipru. Odgovorna oseba te družbe (pa tudi več drugih podjetij, registriranih na Slovaškem) je bila Marija Kulichova.
Kot je razvidno iz sodnega registra, pa je bila Kulichova odgovorna oseba tudi v pravnem subjektu Chalom. In zakaj je to pomembno? Na slovaško podjetje Chalom je namreč leta 2016 svoje premoženje prenesel tudi nekdanji župan Občine Zavrč Miran Vuk. Nekdanji završki župan pa je bil skupaj z bratom Roman tudi eden od ustanoviteljev podjetja RSI d.o.o. v Banjaluki.
Naprej: Če v sodnem registru pogledate ID številko, vidite 440293418009. In identično ID številko kasneje uporablja podjetje Izplačilo odškodnin Banjaluka, kjer je – spomnimo – direktor Snežič, odgovorna oseba pa Bojan Zrnić.
Očitno je torej, da sta brata Miran in Roman Vuk v Banjaluki imela neposreden poslovni odnos z Rokom Snežičem. Prijateljstva z Miranom Vukom pa ni skrival niti Janša.
Poleg tega nam je pred časom pred sedežem SDS uspelo posneti pregrešno dragega Maseratija bosansko-hercegovskih registrskih tablic. Avto je registriran na Lidijo Zrnić, formalno ustanoviteljico pravnega subjekta Izplačilo odškodnin Banjaluka, katerega direktor je Snežič, a ima isto ID številko kot družba RSI, ki sta jo ustanovila brata Vuk.
In kje je končal denar?
Sodeč po podatkih iz policijskih poročil, je Subotić-Došenova s računa Govinde sama sebi 'posodila' 9,6 milijona evrov, 1,1 milijona evrov pa je dvignila v gotovini in za tem denarjem se je izgubila vsaka sled. Jelena Sladojević je medtem sama sebi izplačala za 3,2 milijona evrov dobička. Poleg tega je 15.000 bosansko-hercegovskih konvertibilnih mark (7700 evrov) nakazala na račun Dijane Đuđić, ki se kasneje pojavi kot donator Janševi SDS.
Družba Govinda d.o.o. Brčko se je do leta 2016 sicer imenovala Cjevovar d.o.o., katere ustanovitelj je bil Slovenec Jože Polčnik.
Vse tri državljanke BiH so imele bančne račune v Avstriji, preko katerih je bil denar kasneje nakazan v Slovenijo. Na zasebni račun Jelene Sladojević v Avstriji je bilo skupno vplačano 4,12 milijona evra. Pooblastilo za razpolaganje z denarjem na računu pa je imela Đuđićeva.
Po podatkih preiskovalnih organov, sta Sladojevićeva in Đuđićeva denar zmeraj dvigovali dan po nakazilu, banki pa sta dejali, da izhaja iz njunih poslov v IT-sektorju. Đuđićeva je sicer imela štiri račune odprte tudi pri OTP banki na Madžarskem, skupno pa je bilo tja vplačanih 2,9 milijona evrov. Denar je prihajal iz računov pravnih subjektov Varteck Bojan Savanović Szolgaltato (1,4 miliona eura), Alius Production SRO Bratislava, Bismark d.o.o. Maribor, Eleka A.S. in družbe Rohtrech. Del tega denarja (450.000 evrov) je končalu tudi na računu SDS, a so ga po medijskem razkritju vrnili.
Sledila je velika mednarodna preiskava o pranju denarja, po kateri je SIPA torej prijavila Sladojevićevo, Subotić-Došenovo in Đuđićevo. In od takrat je vse skupaj obtičalo v predalu tožilstva.
KOMENTARJI (797)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.