Boris Johnson je minuli četrtek po številnih pozivih, čeprav nerad, vendarle odstopil s položaja vladajoče stranke ter premierskega stolčka. Vlogo premierja bo opravljal, dokler ne imenujejo njegovega naslednika.
Johnsona Britanci radi primerjajo z mačko z devetimi življenji, ki je preživela številne škandale in politične krize. Vendar je, kot kaže, Johnson na koncu porabil vseh devet življenj, njegovi ministri pa so mu obrnili hrbet.
Leta 2016 je Johnson v BBC-jevi oddaji Booktalk razpravljal o svoji "briljantni strategiji" za komuniciranje z mediji. Posnetek je postal aktualen pred nekaj meseci ob izbruhu afere Partygate, ko so se zvrstili pozivi k odstopu.
"Imam briljantno novo strategijo - narediti toliko napak, da nihče ne ve, na kaj se osredotočiti," je takrat dejal Johnson. "Medije zasujte s toliko spodrsljaji, da bodo zmedeni."
Kot pišejo britanski mediji, je bil Johnson mojster odvračanja pozornosti. Gre za t.i. strategijo "mrtve mačke" in zamisel njegovega nekdanjega svetovalca Lyntona Crosbyja. Če ste na večerji in naredite hudo napako - recimo, da vas ujamejo na laži - je čas za operacijo "mrtva mačka". "Vzamete jo iz torbe, jo odvržete na mizo in nemudoma se bodo vsi odzvali. Ljudje se bodo prepirali in se spraševali, kaj storiti z mrtvo mačko, na vašo grozno napako pa bodo pozabili.
Glavni namen te strategije je, da zagotavlja kritje. Po besedah britanskih novinarjev je Johnson velikokrat v parlamentu, ko so mu postavili vprašanje, posegel po omenjeni strategiji, na vsebino vprašanja pa se ni osredotočil. V začetku aprila, ko se je moral soočiti z nespodbudnimi ocenami inflacije, je Johnson raje predstavil načrte za prodajo javne radiotelevizije Channel 4.
Ko se je ponovno znašel sredi škandala in soočil s pozivi k odstopu, je napovedal dogovor z Ruando, na podlagi katerega bi v to afriško državo prepeljali na desettisoče migrantov. Postal je tudi prvi britanski premier, ki so mu dokazali, da je kršil zakon. Policijska preiskava je namreč pokazala, da je na vrhuncu pandemije kršil pravila lastne vlade, v svoji rezidenci je prirejal zabave, na katerih ni manjkalo alkohola.
Mediji so ga radi primerjali z nekdanjim ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom. Johnsonova preteklost je omadeževana s številnimi lažmi. Zaradi izmišljenih zgodb so ga denimo odpustili iz prve službe. Njegovo kampanjo za brexit pa so si Britanci zapomnili po številnih zavajanjih, kot je ta, da je članstvo Turčije v EU neizbežno in da bo po izstopu iz EU na voljo več denarja za britansko javno zdravstvo. Toda "mrtve mačke" so se znašle na naslovnicah medijev in nekdanji premier obožuje naslovnice, tako kot Trump obožuje ocene.
A težava nastopi, ko strategija "mrtve mačke" postane rutina in izgubi svojo vrednost, še pišejo britanski mediji, ki ocenjujejo, da se je Johnson na koncu preveč zapletel, posledično pa mu je spodletelo. Besede, ki jih je nekoč uporabil za odvračanje pozornosti, ga zdaj namreč preganjajo.
KOMENTARJI (152)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.