Rusom Sergeju Dubinskemu, Igorju Girkinu in Olegu Pulatovu ter Ukrajincu Leonidu Harčenku sodijo v odsotnosti zaradi umora in namerne povzročitve strmoglavljenja letala. Sojenje poteka na sodišču v Schipolu v bližini letališča, s katerega je letalo vzletelo. Sojenje bi lahko trajalo do pet let.
Predsednik združenja svojcev žrtev Piet Ploeg je pred začetkom sojenja poudaril, da je to "zelo pomemben dan". "Danes je prvi dan, ko nam bodo povedali, kaj se je zgodilo, kdo je odgovoren in zakaj je bilo letalo sestreljeno," je povedal Ploeg, ki je v strmoglavljenju izgubil več sorodnikov. Dobili bodo tudi odgovore na vprašanja o vlogi Rusije v sestrelitvi, je še poudaril.
Malezijsko potniško letalo, ki je 17. julija 2014 z 298 ljudmi na krovu strmoglavilo na vzhodu Ukrajine, je po ugotovitvah mednarodne ekipe preiskovalcev zadela raketa vrste buk, ki so jo na območje pripeljali iz Rusije. Med žrtvami sestreljenega letala na letu MH17 je bilo tudi 193 Nizozemcev, 27 avstralskih državljanov in 43 Malezijcev.
V obeh državah so pozdravili začetek sojenja osumljenim. Malezijsko zunanje ministrstvo je v sobotni izjavi za medije začetek sodnega postopka opisalo kot pomemben mejnik pri ugotavljanju resnice in iskanju pravičnosti za žrtve.
Za korak naprej pri doseganju pravice je začetek procesa označil tudi avstralski premier Scott Morrison. "Čeprav nam nič ne more vrniti tistih, ki so umrli, se bo Avstralija še naprej borila za pravico za žrtve in njihove svojce," je povedal.
K sodelovanju s preiskovalci pa je Rusijo pozvala Evropska unija, da bi ugotovili odgovorne za sestrelitev letala. Generalni sekretar zveze Nato Jens Stoltenberg pa je k sodelovanju pozval vse vpletene države.
"Popolnoma zaupam v neodvisnost in strokovnost nizozemskega pravnega sistema," je v petek zvečer dejal Stoltenberg. Spomnil je, da je tudi v skladu z resolucijo Varnostnega sveta Združenih narodov bistvenega pomena, da se odkrije resnica in ugotovi odgovornost za tragedijo.Rusko zunanje ministrstvo je medtem ocenilo, da sojenje poteka v luči vnaprejšnje obsodbe osumljenih.
Sojenje sledi obsežni preiskavi mednarodne preiskovalne skupine, ki jo je vodila Nizozemska, vanjo pa so bili vključeni tudi avstralski, belgijski, ukrajinski in malezijski preiskovalci.
V preiskavi so ugotovili, da je let MH17 sestrelila raketa buk serije 9M83, ki je prišla z ozemlja Rusije, po sestrelitvi pa naj bi mobilni izstrelitveni sistem odpeljali nazaj v Rusijo. V sestrelitev bi lahko bilo po ugotovitvah preiskovalcev vpletenih kakih sto ljudi.
Ruska vlada je že ob objavi poročila odločno zanikala obtožbe o vpletenosti v incident. Preiskovalce je pozivala, naj upoštevajo njene podatke, po katerih je za strmoglavljenje kriv Kijev.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.