Izraelski premier Benjamin Netanjahu naj bi napad nadzoroval skupaj z obrambnim ministrom, načelnikom generalštaba in direktorjema Mosada in Šin Beta. Iz ZDA so sporočili, da v napadu niso sodelovale, da pa so bile o njem obveščene vnaprej.
Iran je na drugi strani napad potrdil, a je zatrdil, da je škoda zelo majhna in da hujših posledic ni bilo. Kasneje so potrdili, da so sistemi zračne obrambe uspešno odbili napade, da pa so povzročili omejeno škodo. Iranska vojska je potrdila tudi, da sta bila med nočnimi napadi ubita dva njihova vojaka, poroča BBC.
Iranska vojska je potrdila, da je Izrael napadel vojaške cilje v provincah Teheran, Kuzestan in Ilam, eksplozije so slišali tudi v prestolnici. Po besedah izraelskih oblasti so bili cilji prvega vala iranski sistemi zračne obrambe, cilj drugega in tretjega vala pa da so bile raketne baze in baze brezpilotnih letal ter tovarne orožja.
Bo sledila nova izmenjava ognja?
Ob tem pa so se pojavila poročila, da naj bi Izrael pred napadom na Iran državo posvaril. Pred napadom naj bi namreč izraelski mediji poročali, da je Izrael preko tretje osebe Iranu poslal sporočilo, naj se za napad ne maščuje.
Ali bo Teheran sledil nasvetu, sicer še ni znano. Je pa iransko zunanje ministrstvo dopoldan sporočilo, da so izraelski napadi jasna kršitev mednarodnega prava. Teheran zato smatra, da je "upravičen in dolžan, da se pred tujimi napadi brani". Dodali so, da so glavni razlogi za napetosti izraelske operacije v Gazi in v Libanonu. Združene narode pa so pozvali, naj sprejmejo takojšnje skupne ukrepe zoper hude kršitve mednarodnega prava in listine ZN.
Napad na Iran je sicer trajal več kot tri ure, po poročanju New York Timesa pa je bilo v napadih zadetih 20 različnih ciljev.
Bela hiša je sporočila, da gre za povračilni napad za raketni napad na Izrael, ki ga je Iran izvedel 1. oktobra, ameriški obrambni minister Lloyd Austin pa je po pogoovru z izraelskim obrambnim ministrom Joavom Galantom dejal je, da so ameriške sile v regiji povišale stopnjo pripravljenosti, ter poudaril, da ima Izrael pravico do samoobrambe in da so se ZDA zavezale podpori Izraelu. Zdi se, da je Izrael ugodil zahtevi ZDA, naj ne napada naftne infrastrukture in jedrskih objektov.
Podoben poziv je Iranu namenila tudi Velika Britanija, medtem ko je regionalna tekmica Irana Savdska Arabija izraelski napad obsodila in ga označila za kršitev suverenosti države.
Sirska državna tiskovna agencija SANA je medtem poročala, da je Izrael napadel tudi več vojaških lokacij v južni in osrednji Siriji. Napadi so sovpadli s prvim valom napadov na Iran.