Bombardier je zaradi raznih projektov širitve poslovanja v minulih letih, ki so povečali stroške, prezadolžen. Njegov skupni dolg presega osem milijard evrov. Lani je podjetje ob triodstotnem upadu prihodkov, ki so dosegli 14,6 milijarde evrov, ustvarilo 1,5 milijarde evr0v čiste izgube, poročajo tuje tiskovne agencije.
Podjetje iz province Quebec se je zato odločilo, da v celoti izstopi iz skupnega podjetja za izdelavo letal tipa A220. Jeseni 2017 se je namreč Bombardier z Airbusom dogovoril, da bo evropski velikan prevzel malenkost več kot 50 odstotkov Bombardierjeve enote, ki je do tedaj izdelovala potniška letala serije C. Airbus je nato model preimenoval v A220. V skupnem podjetju je bila še provinca Quebec, ki je pred tem prispevala finančno podporo k razvoju omenjenega modela letala, Bombardier pa je imel nekaj več kot tretjinski delež.
V sladu z danes oznanjenim poslom bo Airbus svoj delež okrepil na 25 odstotkov, edina francosko govoreča kanadska provinca pa s 16 na 25 odstotkov. Oblasti v Quenbecu so ob tem sporočile, da bodo ta delež Airbusu prodale leta 2026.
Bombardier je za svoje lastniške pravice dobil 545 milijonov dolarjev, naj bi pa dogovor zaščitil več kot 14.000 delovnih mest v letalski dejavnosti v Quebecu.
Po medijskem poročanju naj bi se sicer Bombardier s francoskim Alstomom pogovarjal tudi o prodaji enote za izdelavo vlakov. Če se bo to zgodilo, bo Bombardier, ki je v preteklih letih že prodal ali ukinil kar nekaj programov, ostal le še izdelovalec poslovnih letal.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.